کد خبر: 1033
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۷
  • خبرنگار: محسن تورع
  • چاپ
اسکندرپور، جلسه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اعضای شورای شهر شیراز

شهردار شیراز با اشاره به رونمایی از الکترونیکی شدن صدور پایان کار در دهه فجر، گفت: باید از مسیر کارشناس محوری به فرآیند محوری تغییر مسیر دهیم، زیرا امروز گاهی یک کارشناس برای شهرداری تعیین تکلیف می کند.

به گزارش پیام خبر، حیدر اسکندرپور، در اجلاس انبوه سازان سراسر کشور در شیراز، با بیان اینکه با اشاره به مشکلات حل نشده درآمدزایی شهرداری ها و خسارات ناشی از این امر، گفت: در مسیر خودکفاسازی شهرداری ها مشکلاتی در زمینه فروش تراکم، ساخت و سازهای شهری، تغییر کاربری و ترافیک و غیره ایجاد و سبب مشکلات ساختاری در کلانشهرهایی مانند شیراز شد.

شهردار شیراز با اشاره به دریافت 90 درصد بودجه شهرداری از شهر و رکود در بخش مسکن، بیان کرد: نشقه های سال های گذشته سبب صدمه و خسارت به شهر شده است، بنابراین در بودجه عمومی کشور باید با پیش بینی محل درآمد شهرداری از محل سهم خدمات، جاهایی به شهر و مردم خدمت ارائه می شود، باید هزینه دریافت شود، در شهرهای بزرگ دنیا عمده درآمد از سهم خدمات و مالیات و عوارض پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه 70 یا 80  درآمد شهرداری  از پروانه های ساختمانی است و باید از این مشکل بیرون رفت، اظهار کرد: شهرداری ها باید از محل درآمدهای عمومی نظیر عوارض سوخت، مالیات، تخلفات رانندگی و غیره درآمدی را به عنوان منابع پایدار درآمدی داشته باشند، باید رویکرد شهرداری از فروش اوراق مشارکت یا دریافت تسهیلات بانکی تغییر کند.

اسکندرپور با بیان اینکه وقتی یک شهرداری نظیر شیراز ماهیانه 60 میلیارد تومان به عنوان حقوق و دستمزد باید پرداخت کند، به سمت مسیر نامناسب می رود، افزود: ورود شهرداری در ساخت و ساز در حالی است که قیمت تمام شده در مقایسه با بخش خصوصی به دلیل بروکراسی حاکم و زیاد بودن قیمت تمام شده کالا و خدمات، بالا بوده و صرفه اقتصادی ندارد.

وی با اشاره به اجازه انتشار اوراق مشارکت در جهت تکمیل پروژه قطار شهری متذکر شد: با شجاعت اعلام می کنم که طی سال های گذشته در بحث تسهیل امر سرمایه گذاری ناموفق بوده ایم، حال آنکه شورای پنجم و مجموعه مدیریتی شهرداری یکی از اولین اولویت هایش تسهیل در این زمینه بوده است، اما در تسهیل گری سرمایه گذاری ها موفق نبودیم.

شهردار شیراز یکی از دلایل این موضوع سازمان سنگین شهرداری و دیگری مراودات شهرداری با نظام مهندسی و از دیگر عوامل به ضابطه های طرح تفصیلی و نبود فهم و رویه مشترک در این ضابطه ها، خواند و گفت: امروز نیازمند اصلاح رویه در شهرداری و نظام مهندسی هستیم و باید از مسیر کارشناس محوری به فرآیند محوری تغییر مسیر دهیم، زیرا امروز گاهی یک کارشناس برای شهرداری تعیین تکلیف می کند.

اسکندرپور با اشاره به برنامه های شهرداری شیراز در راستای تسعیل سازی صدور برنامه های ساختمانی، تأکید کرد: مدیرانی موفق هستند که فرآیندها را اصلاح کنند، نقش اشخاص باید به حداقل ممکن برسد، امضاهای طلایی در شهرداری مصیبت و رانت است اینها باید حذف شود.

وی با اشاره به عدم زیرساخت ها در مسیر الکترونیک شده شهرداری طی 20 سال گذشته، خبر داد: در بحث صدور پایان کار الکترونیکی شدن فرآیند امور در مراحل نهایی کار قرار داریم و دهه فجر از آن رونمایی خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل