کد خبر: 1056
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵
  • خبرنگار: محمدحسین نیکوپور
  • چاپ
نشست خبری هجدهمین جشواره فیلم فجر شیراز - مهدی رنجبر

پس از گذشت ۱۷ دوره از برپایی جشنواره فیلم فجر در فارس، تاکنون هیچ یک از شهرستان ها نقشی در این رویداد استانی نداشته اند و فقط عنوان آن را یدک می کشد.

محمدحسین نیکوپور: شهرهای گراش، آباده، جهرم، کازرون، فسا، داراب و استهبان از شهرهای بهره‌مند از سالن‌های نمایش فیلم در استان فارس است و اندکی سینمای سیار نیز برای مناطق با جمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر وجود دارد، اما آیا این سالن ها در جریان جشنواره فیلم فجر حضوری دارند؟

این پرسشی است که از سوی علاقه مندان شهرستانی هنر هفتم در ۱۹ دوره برگزاری جشنواره فیلم فجر مطرح می شود و با پایان یافتن این رویداد سالانه بی پاسخ می ماند.

اگر موضوع کمبود سالن های سینما در شهرستان ها را ۱۰ سال پیش جویا می شدیم به تناسب آن زمان فضای کافی وجود داشت، اما با توجه به افزایش تعداد شهرستان ها در فارس که به ۱۹ شهر رسیده تعداد شهرستان های فاقد سینما هم زیاد شده است.

علیرغم اینکه در تمامی برنامه های پنج ساله دولت تسهیلاتی برای راه اندازی و ساخت پیش بینی شده است، اما استقبالی از سوی بخش خصوصی برای ساخت سالن سینما در شهرستان های فارس صورت نگرفت.

اداره ارشاد هم بعنوان بخشی از دولت نمی تواند سینما بسازد، لذا بخش خصوصی باید پا پیش بگذارد که این بخش هم وقتی وارد حوزه یی می شود که آینده آن تضمین شده باشد؛ اگر قرار باشد که دولت ضرر و زیان مالک خصوصی سینمایی را هم جبران کند نیازمند قانون گذاری کلانی در این ارتباط است؛ این درحالیست که قانون هیچ شرطی برای دولت در مورد افرادی که فاقد صلاحیت ساخت سینما هستند، قایل نشده است و اینکه ساخت سینما در شهرهای کوچک توجیه اقتصادی نداشته است بر می گردد به هنگامی که سینمای ایران در روزهای اوج جذب مخاطب قرار داشت.

بودجه مصوب بازسازی سینماها تامین نشد

از سویی مشکل عمده سینما در شهرستان های فارس فرسودگی ساختمان است که در دوره ای مصوبه ای برای مرمت سالن های سینما ارایه شد که جزو ۱۰ بند اول مصوبات فرهنگی قرار داشت، اما تاکنون بودجه این مصوبه تامین نشده است.

ساخت و تجهیز ٧ سالن سینما در شهرستان های کازرون، فسا، لارستان، گراش و آباده از سال ۱۳۹۵ در دستور کار فرهنگ و ارشاد فارس قرار گرفت که بنابه آنچه معاون سینمایی این نهاد می گوید مجموعه فرهنگی و هنری شهرستان مهر که با همکاری شهرداری این شهرستان در حال ساخت می باشد شامل سالن های سینما، آمفی تئاتر است که  با سازه «اس ال اف» ساخته می شود.

این در حالیست که بسیاری از شهرهای استان فارس به‌ واسطه طرح سلام سینما یا سینمای سیار از سینما برخوردار شده‌اند اما نباید انکار کرد که این طرح در برخی شهرها با شکست مواجه شده و مخاطب آن‌گونه که باید از اکران فیلم‌ها استقبال نکرده است.

شهرستان های استهبان، جهرم، کازرون و داراب دارای سینمای فعال هستند و سینما در آباده و مرودشت نیمه فعال ادامه می دهند. همچنین در فسا، فیروزآباد، لارستان و گراش سالن های سینما از کار افتاده اند.

با آنکه وجود سینما در هر شهر به مثابه نمادی فرهنگی، امری مهم تلقی می‌شود، باید به صرفه اقتصادی و بازگشت مالی ساخت سینما نیز توجه کرد و درنظر گرفت آیا آن شهر می‌تواند رونق سینما را تضمین کند یا خیر؟

تهیه ‌کننده به سینمایی که نتواند آمار فروش قابل ‌قبولی ارائه دهد، فیلم نمی‌دهد

معاون هنری‌ سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با بیان اینکه طبق بررسی‌های صورت‌گرفته ساخت سینما در شهرهایی با جمعیت بیش از ٥٠ هزار نفر به ‌صرفه است، می گوید: در ایران شهرهایی با جمعیت ۲هزار نفر نیز وجود دارد بنابر این نباید این نکته را از نظر دور داشت که شورای تهیه ‌کنندگان به سینمایی که نتواند آمار فروش قابل ‌قبولی ارائه دهد، فیلمی نمی‌دهد.

شهرستان های داراب، آباده، گراش، لار، فسا، استهبان و جهرم مجهز به سالن سینما هستند هرچند به گفته معاون هنری ‌سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، تجهیزات سینمایی برای دو شهر لامرد و مرودشت خریداری شده که به بهره ‌برداری می‌رسد؛ با این حال همچنان ١٨ شهر استان فارس که شرایط داشتن سینما را دارند فاقد سالن سینما هستند.

معاون سینمایی فرهنگ و ارشاد فارس، معتقد است که با توجه به فعالیت سالن های سینما در استهبان، جهرم، لار، گراش، فسا، کازرون و آباده، دیگر شهرستانهای دیگر ممکن است دارای سالن باشند، اما غیر فعال هستند.

مرودشت با ۲ سالن سینما و فیروزآباد با یک سالن غیرفعال هستند

رنجبر با بیان اینکه شهرستان مرودشت با وجود ۲ سالن سینما یا فیروزآباد با یک سالن غیرفعال هستند، ادامه می دهد: یکی دو شهرستان دیگر هم هست که به علت عدم بازسازی سالن، یا در مواردی که سینما متعلق به شخص است فعالیت ها متوقف است.

وی در عین حال از عدم دخل و تصرف فرهنگ و ارشاد در سالن هایی که متعلق به حوزه هنری انقلاب اسلامی است خبر می دهد و می افزاید: ارشاد در راه اندازی و بازسازی این سالن ها فقط می تواند نظارت داشته باشد.

رنجبر تایید می کند که بسیاری از شهرهای استان فارس دارای سالن سینما نیستند که به سرانه سالن سینما در کل کشور بر می گردد و از ۱۱۰۰ شهر ایران ۸۰ تا ۹۰ شهر دارای سینما نیستند.

معاون سینمایی ارشاد استان فارس با این وجود توضیح می دهد: گاهی سالن سینما شامل شهرستانی نمی شود به خاطر اینکه کارشناسان سینمایی بر این باورند که شهرهای بالای ۵۰ تا ۷۰ هزار نفر می توانند سالن سینمایی داشته باشند.

وی با توجه به آنچه یاد کرد می گوید: بسیاری از شهرهای استان فارس به خاطر جمعیتی زیر این رقم در عین حال در این گروه قرار نمی گیرند و اگر این جمعیت را داشتند با وجود طرح «سینما سلام» یا سینما سیار جواب را پس دادند که متاسفانه صرفه اقتصادی حداقل نداشته یعنی اگرکه حتی دولت و

بخش خصوصی دنبال برگشت سود سرمایه باشد، نمی تواند روی این شهرستان ها حساب بکند.

۵۰ تا ۷۰ درصد شهرهای فارس سینما ندارند

به گفته رنجبر، تقریبا افزون بر ۵۰ تا ۷۰ درصد شهرهای فارس که سینما ندارند، با این مسئله دست به گریبان هستند، زیرا برگشت مالی برای سرمایه گذار ندارند و دارای جمعیتی نیستند که امکان سینما را فراهم کند.

معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس با این وجود می گوید: غیر از ۸ شهرستانی که به جز شیراز دارای سینما بودند، ما ۸ دستگاه «سرور» سینما سیار در استان فعال بوده است که از این تعداد پس از گذشت ۲ سال به دلیل مشکلاتی که بین توزیع کنندگان فیلم، رابط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فارس و... فقط ۴ دستگاه فعال است که در جنوب، شمال، شرق و غرب استان همزمان با اکران های سراسر کشور به پوشش شهرستانهای این نقاط می پردازند.

وی فراهم بودن سالن هایی که بتوانند امکان استقرار این دستگاه ها را داشته باشند مورد اشاره قرار می دهد و می گوید: چه این سالن ها متعلق به فرهنگ و ارشاد باشند یا به ارگان های دولتی و خصوصی تعلق دارند، اکران هایشان را ادامه می دهند.

رنجبر ادامه می دهد: دستگاه های پخش فیلم سینما سلام در شهرهای مهر، لامرد، فیروزآباد، اقلید و سروستان و اقصی نقاط استان فارس سینما سیار در حال کار است.

معاون سینمایی ارشاد فارس با این حال از استقبال اندک این طرح هم یاد می کند و می گوید: این طرح استقبال روزهای اول را ندارد و دلایل مختلفی هم دارد که از جمله فضای مجازی، اکران فیلم ها در شبکه خانگی، سوپرمارکت ها و مراکز فرهنگی و بعضا مراکز غیرفرهنگی را می توان نام برد که مردم به زودی فیلم به دستشان می رسد و شاید تمایلی به سینمای سیار نداشته باشند.

وی یکی دیگر از عوامل عدم استقبال از طرح «سینما سلام» را نبود استاندارد لازم در این شیوه ارزیابی می کند و می افزاید: خوشبختانه هنوز این طرح در کشور پابرجا هست و کم و بیش به کار خود ادامه می دهد.

پیشرفت ۹۰ درصدی سینمای ۲۰۰ نفره فاطمیه مهر

از سویی معاون سینمایی فرهنگ و ارشاد فارس در پاسخ پیرامون وضعیت مجموعه فرهنگی شهرستان مهر و لامرد که جنوبی ترین نقطه استان به شمار می روند، با توجه به استقبالی که بخش خصوصی برای تکمیل این پروژه کرد، گفت: متاسفانه این شهرها تاکنون سالن سینمایی نداشته، البته در شهرستان مهر اقدام به ساخت سالن سینما در مجموعه فاطمیه شده که توسط بخش خصوصی اداره می شود.

وی از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی سالن سینمای مجموعه فاطمیه شهرستان مهر خبر داد و افزود: مجوز کمیسیون ماده ۵ گرفته و صندلی های این سالن نصب شده که منتظر نصب سیستم دیجیتال پخش و صوتی آن هستیم که امیدواریم تا پایان سال این اتفاق بیفتد و سالن ۲۰۰ نفره این شهر به بهره برداری برسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل