کد خبر: 1084
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۶
  • خبرنگار: علی شکوفه
  • چاپ
وزیر نیرو

وزیر نیرو گفت: ۴۵۸ طرح بزرگ در بخش‌های مختلف آب و فاضلاب و برق در خراسان رضوی با هزینه‌ای بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان در دست اجرا است.

به گزارش پیا خبر، رضا اردکانیان در جلسه شورای اداری این شهرستان که در سالن اجتماعات فرمانداری تربت حیدریه برگزار شد، گفت: با بهره‌برداری نیروگاه سیکل ترکیبی و مدول دوم تصفیه‌خانه جمیعتی بالغ بر ۶۰ هزار نفر را در این شهرستان پوشش می‌دهد که این دو طرح هزینه‌ای بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و اجرای این پروژه‌ها برای تامین رفاه زندگی مردم گامی بزرگ است.

وزیر نیرو افزود: ۴۵۸ طرح بزرگ در بخش‌های مختلف آب و فاضلاب و برق در خراسان رضوی با هزینه‌ای بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان در دست اجرا است، علاوه بر این، ۶ طرح بزرگ امروز و فردا نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفته و عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو در چهار دهه گذشته ظرفیت‌ها نیروگاه‌ها را ۱۱ برابر کرده و دسترسی به تمهیدات و فن‌آوری خطوط انتقال ۱۱ برابر شده، همچنین، پست‌های برق نیز ۱۴ برابر شده، افزود:روستاهای کشور از ۴ هزار به ۵۷ هزار رسیده و تامین آب بهداشتی روستاها از ۲ میلیون تومان به ۱۷ میلیون تومان افزایش داشته که با شاخص‌های کشورهای توسعه یافته برابری می‌کند.

اردکانیان درخصوص نگرانی کشاورزان در خصوص کمبود آب در خراسان رضوی بیان کرد: نقش و مدیریت مصرف‌کنندگان بسیار مهم بوده، با توجه به اینکه در این استان کشاورزی نیز زیاد است، ظرفیت‌های علمی و تجربی خراسان رضوی با همکاری مسؤولان موضوع انتخاب کشت، روش‌های آبیاری در وزارت نیرو مورد بررسی قرار می‌گیرد و این استان به عنوان پایلوت در صرفه جویی آب معرفی می‌شود.

ناصر اقدسی هم در ادامه جلسه گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی راشد تربت حیدریه در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار در استان خراسان رضوی در ۱۲ کیلومتری شمال شرق شهرستان تربت حیدریه در متطقه اسفیوخ واقع شده است.

مدیر نیروگاه سیکل ترکیبی راشد تربت حیدریه افزود: نیروکاه از دو واحد گازی از نوع map۲b هرکدام به ظرفیت نامی ۱۸۳ مگاوات ویک واحد بخار به ظرفیت نامی ۱۸۰ مگاوات که در مجموع ۵۴۶ مگاوات می باشد.

وی مبلغ کل سرمایه گذاری طرح را ۳۱۰ میلیون یورو می باشد که مبلغ ۲۱۵ میلیون دلار ان از محل تسهیلات صندوق ملی با عاملیت بانک صنعت و معدن ومابقی توسط سرمایه گذار تامین می گردد و مدت اجرای پروژه از زمان آغاز فعالیت به مدت ۳۶ ماه است.

سعید باستانی هم در این جلسه با بیان اینکه در برهه جنگ اقتصادی دو پروژه با هزینه ای بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان در نیروگاه راشد و تصفیه خانه شهر اغاز شد، افزود:از ابتدای سال ۹۷ تا کنون ۶ هزار و۵۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری شده است و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در فولاد است.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متوسط راندمان آب وبرق در کشور ۳۸ درصد است، بیان کرد:نیروگاه سیکل ترکیبی راشد تربت حیدریه در سه سال اینده به بهره برداری می رسد و فولاد از پساب اب تصفیه خانه ۳۲۰ لیتر بر ثانیه از استفاده می کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل