کد خبر: 1673
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
 • خبرنگار: محمدحسین نیکوپور
 • چاپ
الیاف طبیعی

در ادامه مقاله پوشاک سازگار و ناسازگار با محیط زیست در اینجا می خواهیم به طور خلاصه به الیاف طبیعی بپردازیم.

به گزارش پیام خبر، الیاف طبیعی،همان گونه که از اسمش پیداست منشاء طبیعی دارد. پوشاک تهیه شده از الیاف طبیعی ضمن حفاظت از محیط زیست ( این الیاف قابل بازیافت بوده و از نظر ساختاری قابل تجزیه هستند )؛ احساس راحتی و آرامش را برای مصرف کننده به همراه دارند و بسیار سبک هستند. اگر ما به روش های نگهداری از پوشاک طبیعی اهمیت بدهیم نه تنها در هزینه های خود صرفه جویی کرده ایم بلکه به حفظ محیط زیست هم کمک شایانی می کنیم.
الیاف طبیعی شامل: گیاهی یا سلولزی، حیوانی یا پروتئینی.
الیاف گیاهی: شامل مهم ترین الیاف نساجی یعنی پنبه و تعداد دیگری از الیاف مانند: کتان، کنف و چتایی است. این دسته از الیاف بر حسب این که از کدام قسمت گیاه تهیه می شوند باز خود به دسته های فرعی تقسیم می گردند،که عبارت اند از:
الیاف دانه ای مانند پنبه: در ایران به لباس های پنبه ای نخی می گویند. الیاف پنبه ای رسانای حرارت هستند؛ یعنی حرارت بدن را به بیرون منتقل می کنند به همین دلیل خنک هستند. به آسانی لکه گیری می شوند، به آسانی سائیدگی پیدا نمی کنند. برای شستشو این الیاف در ماشین لباسشویی به صورت پُشت و رو داخل ماشین قرار گیرد. پس از شستشو باید خوب خشک شود. برای افرادی که آلرژی و یا حساسیت پوستی دارند بسیار مناسب است؛ به همین دلیل از پنبه در صنعت پزشکی استفاده می شود.
الیاف ساقه ای مانند: کتان، چتایی، کنف و باگاس؛ تاریخ کتان به هزاران سال قبل بر می گردد، همچنان که کتان به عنوان پادشاه پارچه ها شناخته می شود. در ایران کتان کشت نمی شود. این الیاف خصوصیتی شبیه به پنبه دارد، اما مقاومت کتان در برابر پوسیدگی بیشتر است. کتان دارای سطحی صاف و درخشنده است و خیلی زود تمیز و خشک می شود. بهتر است به جای تا کردن از روش رول و یا آویزان کردن استفاده کرد. هنگام اتو کردن سطح پارچه مرطوب باشد؛ همچنین برای شستشو بهتر است به بر چسب های روی لباس دقت شود و بعد حلال مناسب را انتخاب کنیم.
الیاف برگی مانند: سیسال و مانیلا.
الیاف میوه ای مانند: نارگیل؛ این دو الیاف هم زیر مجموعه الیاف گیاهی می باشند.
الیاف حیوانی: این الیاف یکی از قدیمی ترین و مهم ترین الیاف در نساجی محسوب می شود. این الیاف پوشش بدن حیوانات را تشکیل می دهند که مهم ترین آن عبارتند از: پشم، مو و یا از ماده ای که از کرم ابریشم خارج می شوند به وجود می آید، مانند: ابریشم پرورشی و ابریشم وحشی.
الیاف حیوانی به گروه های فرعی زیر تقسیم می شوند؛ پشم: با توجه به این که این الیاف از چه حیوانی تهیه می شوند به نام های مختلفی می باشند، مانند: گوسفند مرینوس، پشم لاما و موی بز. در این پارچه ها به دلیل ذخیره شدن هوا بین الیاف، عایق می باشند؛ به همین دلیل در زمستان کمتر احساس سرما می کنید. فراموش نکنید این الیاف را با آب خنک بشوئید و نباید آویزان شوند. با فرچه نازک و سخت بعد از هر بار استفاده تمیز شود و به صورت متوالی استفاده نشود.
ابریشم: الیاف ابریشمی بسیار تجملی، لوکس و فاخر هستند. در چهار فصل قابل استفاده هستند. الیاف ابریشمی از فولاد هم محکم تر و در عین حال انعطاف پذیری و نرمی بالایی دارند و به همین دلیل از پُر طرفدارترین پوشاک محسوب می شوند. این الیاف بسیار سبک و براق هستند، کشش بالایی دارند، همچنین چروک پذیری کم و به راحتی پاره نمی شوند؛ زمان شستشو این الیاف را کوتاه کنید و با آب ولرم و صابون شستشو دهید؛ پارچه را چنگ نزده و نچلانید. بعد از هر بار استفاده به لباس ابریشمی خود استراحت بدهید.
مو: موی بز، خرگوش، اسب.
همچنین پارچه هایی هستند که از پوست بز و یا گوساله تهیه می شوند مانند، جیر.
*عسل ستایش، نویسنده، مستندساز و پژوهشگر 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.