کد خبر: 1711
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
آرامگاه فردوسی

بئاتریس سالاس با بیان اینکه شاهنامه راهنمای انسان در دنیای کنونی است و آموزه های اخلاقی، سیاسی و دیپلماسی را در خود دارد، گفت: مردم ایران فراموش کرده اند که «شاهنامه» اثری ایرانی است.

به گزرش پیام خبر، بئاتریس سالاس، درباره راز ماندگاری شاهنامه فردوسی به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان گفت: شاهنامه یک کتاب جهانی است و متعلق به همه ملت های جهان است و برای تمام مردم دنیا کتابی مفیدی است و زبان ایرانی، اسپانیولی و... نمی شناسد.

مترجم شاهنامه فردوسی به زبان اسپانیولی با بیان اینکه شاهنامه فردوسی ویژگی جهان شمول دارد، اظهار کرد: شاهنامه راهنمای انسان در دنیای کنونی است و آموزه های اخلاقی، سیاسی و دیپلماسی را در خود دارد  و هیچ وقت گرد زمان بر آن ننشسته است و در عین اینکه کتاب تاریخی  کلاسیک هست هیچ وقت از مد نمی افتد.

مترجم شاهنامه فردوسی به زبان اسپانیولی در پاسخ به این سئوال که چه ویژگی شاهنامه شما را جذب کرد که این اثر را ترجمه کنید، توضیح داد: من خیلی ادبیات دوست دارم و در دانشگاه ادبیات تدریس می کنم؛ من مشرق زمین را دوست دارم و همیشه درباره آن کنجکاو بودم در اروپا و آمریکا اطلاعات زیادی درباره مشرق زمین وجود نداشت  و در آنجا همه با دید منفی به شرق نگاه می کنند؛ شاهناکه کتاب کاملی بود که ایده های زیادی به مردم جهان و دولتمردان در کشور داری و  سیاست می تواند بدهد.

وی خاطر نشان کرد:  ماکیاول در کتاب«شهریار» چگونگی زمامداری و ماندن در قدرت را به سیاستمداران به صورت کوتاه آموزش می دهد اما در شاهنامه که 500 سال پیش از آن نوشته شده می توان ایده های کلی سیاست ورزی و حکومت داری را دید.

بئاتریس سالاس تصریح کرد: شاهنامه کتابی تاریخی است که 500 سال پیش از رنسانس در اروپا نوشته شده است مردم ایران فراموش کرده اند که «شاهنامه» اثر ایرانی است.

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • مسعود مرادی از اخراج علی کریمی می گوید/ کریمی تحمل لباس غیر پرسپولیس را نداشت

  مسعود مرادی از اخراج علی کریمی می گوید/ کریمی تحمل لباس غیر پرسپولیس را نداشت

  مسعود مرادی داور یکی از هیجان انگیزترین دیدارهای تاریخ فوتبال ایران بوده، جایی که علی کریمی با لباسی غیر از پیراهن پرسپولیس مقابل این تیم بازی کرد و تا آخر بازی دوام نیاورد!

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.