کد خبر: 1782
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲
امیرالمومنین علی (ع)

یک کارشناس علوم دینی با بیان اینکه ذکر نشدن مستقیم نام امام علی(ع) در قرآن از حکمت‌های الهی است، گفت: شان نزول بسیاری از آیات قرآن، امیرالمومنین(ع) است طوری که برخی از مفسران، شان نزول و تفسیر ۳۰۰ و برخی نیز ۵۰۰ آیه از قرآن را درباره ایشان دانسته‌اند.

حجت الاسلام علی اصغر تاجیک ورامینی، با بیان اینکه امیرالمومنین امام علی(ع) از جمله شخصیت ها در تاریخ بشریت هستند که نه تنها شیعیان، بلکه مسلمانان به ایشان افتخار می کنند، اظهار کرد: امیرالمومنین(ع) مورد احترام پیروان سایر ادیان الهی نیز هستند زیرا هر انسان آزاده و آزاداندیشی شیفته مکتب اخلاقی، معنوی و انسانی آن حضرت می شود به همین دلیل بسیاری از نویسندگان و پژوهشگران جهان در برابر مقام با عظمت امام علی(ع) تعظیم کرده اند.

امام جماعت مسجد لرزاده افزود: همه مسلمانان جهان احترام ویژه ای برای امام علی(ع) قائل هستند. شیعیان ایشان نیز جایگاهی والا دارند چنان که امام صادق (ع) فرمودند: مقصود از کتاب در آیه ««ذلِکَ الکِتابُ لا رَیبَ فیه هدی للمتقین» علی(ع) و منظور از متقین نیز در این آیه، شیعیان آن حضرت(ع) هستند.

این کارشناس علوم دینی تصریح کرد: همچنین در روایات درباره آیه «یُخادِعُونَ اللّهَ وَالَّذِینَ آمَنُوا وَمَا یَخْدَعُونَ إِلاَّ أَنْفُسَهُمْ و َمَا یَشْعُرُونَ: می خواهند خدا و مؤمنان را فریب دهند، در حالی  که جز خودشان را فریب نمی دهند (اما) نمی  فهمند» آمده است که منظور از کسانی که ایمان آوردند، افرادی هستند که امیرالمومنین(ع) مولای آنها است.                                         

حجت الاسلام تاجیک اضافه کرد: شان نزول بسیاری از آیات قرآن، امیرالمومنین علی(ع) است و خوشا به حال شیعیان آن حضرت(ع) که به تعبیر پیامبر اسلام(ص)، در روز قیامت رستگار هستند. برخی از مفسران شان نزول و تفسیر 300 و برخی نیز 500 آیه از قرآن را درباره امیرالمومنین دانسته اند.

وی تاکید کرد: آیات زیادی در وصف فضائل امام علی(ع) وارد شده که آیات اکمال، تطهیر، لیله المبیت، انفاق و ولایت از مهم ترین و مشهورترین آنان است. مبلغان به منظور تبیین مناقب امیرالمومنین علی(ع) و همچنین در مقام پاسخگویی به شبهات دشمنان به ویژه وهابیت بهتر است در سخنرانی های خود در شب های ماه رمضان به این آیات استناد کنند.

امام جماعت مسجد لرزاده در پایان خاطرنشان کرد: ذکر نشدن مستقیم نام امام علی(ع) در قرآن یکی از حکمت های الهی است زیرا در این صورت احتمال تحریف شدن قرآن بیشتر می شد اما وقتی فضائل و خصائص آن حضرت(ع) در چند صد آیه آمده است دیگر امکان حذف این همه فضائل ممکن نیست.

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

آخرین اخبار

حسینیه

مذهبی

گفتگو و تحلیل