ایران باید از ریاست جمهوری ترامپ واهمه داشته باشد؟

رئیس جمهوری آمریکا همچنان بر برگزاری مذاکره با ایران اصرار دارد تا بتواند به جهانیان نشان دهد که تهران را با فشار به پای میز گفت و گو کشانده است.

به گزارش پیام خبر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا همچنان بر طبل گفت و گو با ایران می کوبد تا نشان دهد که تهران را با فشارها و تحریم ها در برابر نظرات خود تسلیم کرده است.

او برای این امر در اظهارات خود همچنان می گوید که به دنبال مذاکره است.

در جدیدترین اظهار نظر، رئیس جمهوری آمریکا در ژاپن گفته که « اگر آن‌ها بخواهند مذاکره کنند، ما نیز مذاکره می‌کنیم. هیچ‌کس نمی‌خواهد اتفاقات بدی رخ دهد، خصوصاً خودم.»

اما ترامپ به این اظهار نظرها اکتفا نمی کند و در ادامه تلاش دارد با ایجاد شایعه نشان دهد که ایران هم علاقه مند به مذاکره است.

او همچنین در جدیدترین اظهار نظر در این باره گفته که « من باور دارم که ایران خواهان مذاکره است.»

علاوه براین، رئیس جمهوری آمریکا از اعزام میانجی به تهران نیز استفاده می کند. در کنار واسطه قرار دادن مقامات عمانی و عراقی حالا او چشم به کمک نخست وزیر ژاپن دوخته است.

ترامپ در این باره نیز گفته که «من می‌دانم که نخست وزیر ژاپن روابط خوبی با ایران دارد. خواهیم دید که چه اتفاقی خواهد افتاد.»

از سویی دیگر هم خبرگزاری ژاپنی یومیوری گزارش داد رئیس‌جمهور آمریکا از شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور، خواسته است هر چه سریعتر [برای میانجیگری] به ایران سفر کند.

همچنین، در همین ارتباط، روزنامه واشنگتن‌پست نیز گزارش داده است که ترامپ با اشاره به "روابط خوب ژاپن با دشمنان آمریکا در خاورمیانه" گفته است که از تلاش‌های شینزو آبه برای باز کردن باب گفتگو با ایران حمایت می‌کند.

به نوشته این روزنامه، ترامپ امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود در کاخ آکاساکا پس از دیدار با آبه خطاب به خبرنگاران گفته است: «می‌دانم که نخست‌وزیر شینزو آبه و ژاپن روابط خیلی خوبی با ایران دارند؛ بنابراین، باید ببینیم چه پیش می‌آید.»

علاوه براین، آسوشیتدپرس نیز نوشته که رئیس‌جمهور آمریکا از تلاش‌های نخست‌وزیر ژاپن برای آوردن ایران و آمریکا به پای میز مذاکره، قدردانی کرد.

طبق ترجمه ایسنا از آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز دوشنبه از میانجی‌گری نخست‌وزیر ژاپن میان ایران و آمریکا قدردانی کرد.

این ها در حالی است که ایران اتهامات ترامپ مبنی بر علاقه تهران به مذاکره با آمریکا را رد کرده است.

در این باره، معاون سیاسی وزیر خارجه در مسقط هرگونه گفتگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا را رد کرد و نسبت به سیاستهای مخرب آمریکا و برخی متحدان آن کشور در منطقه هشدار داد.

همچنین، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: هیچ گفتگوی مستقیم یا غیرمستقیمی بین ایران و آمریکا وجود ندارد.

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

آخرین اخبار

حسینیه

بین الملل

گفتگو و تحلیل