امام صادق (ع)

امام جعفر صادق (ع) توانستند حقایق بیشتری از دین اسلام را بیان کنند و با توجه به گسترش فرقه‌های مختلف، پیروان امام جعفر صادق (ع)، جعفری نامیده شدند.

به گزارش پیام خبر، خلیل بخشی‌زاده، ضمن تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام صادق(ع) گفت: خداوند متعال همه پیامبران (ع) را به صورت پی در پی برای هدایت انسان ها فرستاده است که آخرین آنها پیامبر اسلام (ص) بوده است.

پژوهشگر حوزه دین تصریح کرد:  به همان دلیل که خداوند پیامبران را در گذشته برای هدایت بشر فرستاده است، در زمان ما هم باید کسی باشد که راهنما و هادی برای انسان‌ها باشد.

وی با اشاره به این که دین اسلام، آخرین دین خداوند است گفت: پیامبر باید از طرف خداوند جانشینی داشته باشد که این مسئله مهم در روز غدیر از طرف خدا و به دست پیامبر صورت گرفت و پیامبر اسلام (ص) علاوه بر امام علی (ع)، دیگر امامان معصوم را به مردم معرفی کردند.

بخشی‌زاده  تصریح کرد: در بسیاری از کتب اهل سنت، خلفای پیامبر ۱۲ نفر عنوان شده‌اند از جمله در حدیث جابربن عبدالله انصاری، پیامبر اکرم (ص) امامان معصوم را به ترتیب برای جابر می‌گوید و در این حدیث، پیامبر اکرم (ص) لقب صادق را به امام جعفر صادق (ع) داده است.

وی با بیان این که همه امامان دارای سه ویژگی بودند افزود: از آنجا که قرآن کریم کتاب خدا و حجت اسلام بر مردم است، هر امامی باید علم کامل به حقایق قرآن داشته باشد و به تمام حقایق آن آگاه باشد تا بتواند امامت کند.

بخشی زاده با اشاره به این که خداوند در قرآن می فرماید که در قرآن همه چیز بیان شده است و این که ما در قرآن همه چیز را بیان کردیم ادامه داد: امام صادق (ع) می‌فرماید که من به تمام حقایق قرآن آگاه هستم و عظمت علم امام در اینجا معلوم می‌شود، زیرا امام اگر حرفی بگوید که خداوند نگفته است حرف او نمی‌تواند حجت باشد و نمی‌تواند امام باشد.

وی افزود: در بسیاری از روایات آمده است که کتابی به نام "علی" نزد اهل بیت قرار دارد که در زمان پیامبر اسلام و به املای رسول خدا و دست خط امام علی (ع) نوشته شده است و در آن تمام قرآن با شأن نزول و تفسیر و توضیح بیان شده است که در روایات آمده است.

بخشی زاده تصریح کرد: این کتاب  نزد اهل بیت (ع) بوده و در بعضی اوقات که بعضی از اطرافیان از امامی می‌خواستند که دلیل صحبت خود را بگویند حضرت آن کتاب را می‌آوردند و موضوع را نشان می‌دادند.

وی دومین ویژگی امامان را عصمت امام عنوان کرد و گفت: اهل بیت(ع) معصوم هستند یعنی هیچ خطا و اشتباه و هیچ انحرافی در آنها وجود ندارد به طوری که خداوند در قرآن آیه تطهیر را بیان کرده است .

استاد جامعه المصطفی العالمیه قدرت اجرای احکام را سومین ویژگی امام ذکر کرد و افزود: قانون جامع و علم الهی باید مجری مقتدر داشته باشد که این موضوع در زمان خلافت امام علی (ع) دیده شده است.

بخشی زاده در ادامه با بیان این که امام در هر زمان باید این سه ویژگی را داشته باشد عنوان کرد: درزمان امام صادق (ع) مطالبی در مقام آن حضرت گفته شده است که بعضی از این مطالب از زبان بزرگان اهل تسنن است.

وی ادامه داد: مالک بن انس که یکی از پیشوایان اهل تسنن است درباره ویژگی های شخصیتی آن امام سخنان زیادی گفته است از جمله این که در کتاب خصال صفحه ۱۶۷می گوید که آن حضرت مهربان بودند و همواره تبسمی ملایم بر لب داشتند، زمانی که آن حضرت حدیثی ازپیامبر اسلام (ص) نقل می‌کرد باوضو بود، هرگز در مسائل بی فایده سخن نمی گفت، وی با داشتن تقوا هرگز خود را از حلال الهی محروم نمی کرد ، او در راه خداوند از سرزنش دیگران هراسی نداشت و در زندگی خصوصی و عمومی او جز خداوند کسی تأثیرگذار نبود.

استاد جامعه المصطفی العالمیه در ادامه گفت: همچنین در کتاب مناقب آل ابی‌طالب جلد سوم به نقل از مالک بن انس آمده است که "هیچ چشمی ندیده است و به گوش هیچ کسی نخورده است و به قلب کسی خطور نکرده است که کسی بافضیلت‌تر ازجعفر صادق (ع) باشد از جهت فضیلت و از جهت علم و از جهت عبادت و ورع".

وی با بیان این که مذهب حقیقی، اسلام ناب است که از طرف اهل بیت معرفی شود افزود: از آنجا که در اواسط عمر امام صادق (ع) پایان حکومت بنی‌امیه و اوایل حکومت عباسیان بود امام جعفر صادق (ع) توانستند که حقایق بیشتری از دین اسلام را بیان کنند و با توجه به گسترش فرقه‌های مختلف، پیروان امام جعفر صادق (ع)، جعفری نامیده شدند.

استاد جامعه المصطفی العالمیه افزود: در جلد ۴۷ کتاب بحار الانوار آمده است که امام جعفر صادق (ع) به مانند جدش امام علی (ع) شب‌ها کیسه‌ای از نان و خرما به پشت می‌گرفتند و به صورت ناشناس به مناطق فقیرنشین می‌رفتند و بین فقرا تقسیم می‌کردند که این علاوه بر عنایات و الطاف امام بوده است.

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

حسینیه

آخرین اخبار

مذهبی

گفتگو و تحلیل