کد خبر: 2148
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
اهدای خون

استان های تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان چهار استان پیشتاز در اهدای خون طی سه ماه اول سال جاری هستند.

دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه استانهای تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان چهار استان پیشتاز در اهدای خون طی سه ماه اول سال جاری هستند،  افزود: در سه ماهه اول سال 98نزدیک به 518 هزار واحد خون اهدا شده است که از این میزان نزدیک به 62 هزار نفر برای اولین بار موفق به اهدای خون شده اند.

مدیر کل دفتر مدیرعامل و روابط عمومی سازمان افزود: طی این مدت استانهای کردستان با 8 درصد، مرکزی 7 درصد و استان لرستان 6ونیم درصد بیشترین میزان اهدای خون بانوان را داشته اند.بنا براین گزارش استانهای سمنان با 82 درصد، بوشهر با 75 درصد و خراسان جنوبی با 74 درصد بیشترین میزان شاخص اهدای مستمر را به خود اختصاص داده اند.

دکتر حاجی بیگی افزود: در سه ماهه اول سال 98 نزدیک به 900 هزار واحد خون و فرآورده شامل گلبول قرمزفشرده شده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل چهار و نیم درصد رشد نشان می‌دهد.شایان ذکر است در کشورما 34 درصد از اهدا کنندگان خون در سه ماهه اول سال دارای گروه خونی +O بودند.

وی اظهارداشت: دارندگان این گروه خونی با بالاترین فراوانی، بیشترین میزان اهدای خون در میان گروه‌های خونی را به خود اختصاص دادند.همچنین کمترین میزان اهدا مربوط به گروه خونی -AB با فراوانی یک درصد بود.

دکتر حاجی بیگی تاکید کرد: در کشور ما 90 درصد مردم دارای گروه خونی مثبت هستند و تنها 10 درصد گروه خونی منفی دارند. تخمین زده شده سالانه در دنیا 177 میلیون اهدای خون صورت می‌گیرد که سهم کشور ما بیش از 2 میلیون اهدای خون در سال است یعنی حدود 20 درصد از کل خونهایی که در 21 کشور عضو منطقه مدیترانه شرقی اهدا می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

حسینیه

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل