کد خبر: 2420
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
 • خبرنگار: محمدحسین نیکوپور
 • چاپ
فیلم «كاشی هفت رنگ» مكتب شیراز

فیلم مستند «کاشی هفت رنگ»(مکتب شیراز) از مجموعه صنایع دستی منسوخ شده در ایران تولید شد.

به گزارش پیام خبر، این مستند بر اساس پیشینه و نقش تاریخی خاندان احمد و مسعود شیشه گر از بهترین های این شاخه هنری در شیراز و ایران محسوب می شوند؛ که نسل به نسل کاشی ساز و شیشه گر بوده اند؛ توسط عسل ستایش، مستندساز و پژوهشگر ساخته شد.

ستایش گفت: فیلم مستند «کاشی هفت رنگ»(مکتب شیراز) از مجموعه صنایع دستی منسوخ شده در ایران بعد از پژوهش در اوایل زمستان ٩٧ کلید خورد.

وی افزود: کار بر روی مرمت مسجد نصیرالملک آغاز شد که با وجود مجوز از اداره ارشاد، اداره اوقاف اجازه تصویربرداری از مسجد را به ما نداد بنابر این تصمیم بر این شد که به کارگاه استاد شیشه گر که در سال ١٣٣٤ توسط پدرشان استاد محمد علی شیشه گر به نام کاشی ظریف در دروازه شاه داعی الله تأسیس شده بود رجوع کنیم.

این فیلمساز شیرازی، ادامه داد: مراحل اولیه ساخت کاشی را با مرحوم احمد شیشه گر همراه شدیم که متاسفانه بعد از چند جلسه کار، به دلیل بیماری چشم از جهان فرو بست؛ گروه فیلمبرداری بعد از ۲ ماه وقفه، کار را با استاد مسعود شیشه گر شروع کرد.

وی، اضافه کرد: خاندان احمد و مسعود شیشه گر از بهترین های این شاخه هنری در شیراز و ایران محسوب می شوند که نسل به نسل کاشی ساز و شیشه گر بوده اند؛ استاد محمد قلی شیشه گر که پدر بزرگ این دو استاد بود، یکی از اساتید به نام زمان خود به شمار می رود و از آثار به جا مانده وی که همچنان جلوه گری می کند مسجد سردار ارومیه است.

ستایش، همچنین، گفت: آثار به جا مانده از این خاندان بسیار است که می توان به نمایشگاه های تخصصی صنایع دستی و هنرهای سنتی در موزه، اماکن مذهبی، مساجد، مدرسه خان، مسجد وکیل، مسجد نصیرالملک، حرم امام علی(ع) در نجف، حرم امام حسین(ع) در کربلا، حرم امام عسگری(ع) در سامرا، حرم حضرت زینب(س) در دمشق، و... اشاره کرد.

پژوهش و کارگردانی این مستند را عسل ستایش برعهده داشته و تصویربردار این کار مهدی زارعی انجام داده است.

آهنگسازفیلم مستند «کاشی هفت رنگ»(مکتب شیراز) از مجموعه صنایع دستی منسوخ شده در ایران اثر استاد مسیح افقه است و هادی زارعی مدیر تولید و امور هماهنگی و منشی صحنه مریم ستایش را بر عهده داشتند.

کاشی هفت رنگ سنتی از ۴۰۰ سال پیش تولید می‌شده و در ساختمان‌ها و مساجد کاربردهای بسیاری داشته است؛ یکی از ویژگی‌هایی که کاشی سنتی هفت رنگ دارد این است که با گذشت زمان نه تنها از کیفیت آن کاسته نمی‌شود بلکه بر زیبایی آن نیز افزوده می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.

 • ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ضمن تبریک بیست سالگی خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا را از رویش‌های انقلاب اسلامی دانست و عامل موفقیت این رسانه را استفاده از ظرفیت جوانان دانشجوی خلاق عنوان کرد.