کد خبر: 2444
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۳
امام هادی (ع)

زیارت غدیریه یکی از یادگاری‌های امام هادی (ع) در فرهنگ دعا و زیارت است، زمانی که امام علی النقی(ع) به سامرا تبعید شدند، در روز غدیر به نجف اشرف رسیدند و زیارت غدیریه را در آنجا بیان فرمودند.

به گزارش پیام خبر، امام علی النقی (علیه‌السلام) مشهور به امام هادی(علیه‌السلام) در ۱۵ ذی‌الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری در مدینه به دنیا آمدند؛ آن حضرت از جمله امامان معصوم(علیهم السلام) است که دوران امامت ایشان به لحاظ زمانی بیشتر از دیگر معصومین(علیهم‌السلام) است.

امام هادی(علیه‌السلام) در سن ۸ سالگی به امامت رسیدند؛ دوران امامت آن حضرت بیش از ۳۰ سال بوده است؛ امام هادی(علیه‌السلام) ۴۲ سال عمر کردند که ۲۰ سال آن را در تبعید و در سامرا بودند. به مناسبت سالروز میلاد آن حضرت گفتگویی انجام داده ایم با حجت الاسلام محمدرضا فوادیان، استاد حوزه و دانشگاه  و نویسنده کتاب «از حسین تا مهدی (عج)» و «تلاشگر پنهان» که در پی می آید:

جناب فوادیان از زیارت غدیریه  و نقش امام هادی(علیه‌السلام) در احیا غدیر بفرمایید؟

امام هادی(علیه‌السلام) کارهای زیربنایی زیادی برای جهان اسلام انجام دادند، در سالروز میلاد امام هادی(علیه‌السلام) مناسب است که نگاهی به آثار آن حضرت داشته باشیم که یکی از آثار، زیارت غدیریه است که فضایل تاریخی و قرآنی حضرت امیرالمومنین(علیه‌السلام) در آن منعکس شده است.

زیارت غدیریه یکی از یادگاری‌های امام هادی(علیه‌السلام) در فرهنگ دعا و زیارت است، زمانی که امام علی النقی(علیه‌السلام) به سامرا تبعید شدند، در روز غدیر به نجف اشرف رسیدند و زیارت غدیریه را در آنجا بیان فرمودند.

غدیر یک فرهنگ جامع برای هدایت تشیع است، ما هیچ زیارتی را به بلندای زیارت غدیریه برای امام علی(علیه‌السلام) نداریم؛ دور شدن از غدیر باعث انحطاط جامعه اسلامی شد و امام هادی(علیه‌السلام) یک بار دیگر فرهنگ غدیر را در زمان خود احیا کردند.

در خصوص زیارت جامعه کبیره که منصوب به امام هادی(علیه‌السلام) است بفرمایید؟

ما هیچ زیارتی به بلندای زیارت جامعه کبیره برای اهل بیت(علیهم السلام) نداریم که امام هادی (علیه‌السلام) منشأ صدور این زیارتنامه هستند.

بیش از ۴۰۰ ویژگی امام معصوم(علیه‌السلام) در زیارت جامعه کبیره آمده است و امام هادی(علیه‌السلام) حقیقت و جایگاه امام در هستی را در این زیارت مشخص کردند.

زیارت جامعه کبیره یکی از بهترین راه‌های امام‌شناسی است که با توجه به این متن می‌توان به ویژگی ها، خصوصیات و امتیازات امامان معصوم(علیهم السلام) پی برد.

از نقش امام هادی(ع) و فعالیت های آن حضرت در زنده نگه داشتن اسلام بفرمایید؟

سامرا در دوران امامت امام هادی(علیه‌السلام) پادگان نظامی بود و آن حضرت به این پادگان تبعید شدند؛ معتصم عباسی افرادی را در آن پادگان گماشته بود که حظ و بهره کمی از اسلام داشتند و از تشیع و معارف شیعه اطلاعی نداشتند، امام هادی(علیه‌السلام) در میان چنین مخاطبانی حقیقت اسلام را بیان فرمودند و نقش تأثیرگذاری بر آنها داشتند.

کتاب «انسان ۲۵۰ ساله»، بیانات مقام معظم رهبری(مدظله) درباره زندگی سیاسی مبارزاتی ائمه معصومین(علیهم السلام) است که نشان می‌دهد امام هادی(علیه‌السلام) مبارزات سخت و فعالیت‌های گسترده ای برای احیای اسلام داشتند.

از فعالیت‌های امام هادی(علیه‌السلام) برای آماده‌سازی مردم در عصر غیبت بفرمایید؟

از آنجا که دوران امامت امام هادی(علیه‌السلام) در آستانه ورود شیعه به عصر غیبت است و آن حضرت می‌دانند که به زودی جهان تشیع وارد عصر غیبت می‌شود، فعالیت‌هایی که امام هادی(علیه‌السلام) برای ورود شیعه به عصر غیبت و معرفی امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه) انجام دادند، بسیار حائز اهمیت است.

سازمان وکالت که در زمان امام صادق (علیه‌السلام) شکل گرفته بود، در زمان امامت امام هادی(علیه‌السلام) به اوج خود رسید و آن حضرت، مردم را به فقها ارجاع می‌دادند.

در آن دوران، دسترسی مردم به امام محدود شده بود و امام هادی(علیه‌السلام) نحوه مدیریت صحیح جامعه را به جهان تشیع آموزش می‌دادند که اگر روزی مردم به امام معصوم(علیه‌السلام) دسترسی نداشتند، چگونه بتوانند از معارف اسلام و اهل بیت(علیهم السلام) بهره مند شوند و این مسائل سبب می‌شود که ما حیات و دوره امام هادی(علیه‌السلام) را برای فرهنگ شیعه مهم بدانیم.

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

آخرین اخبار

حسینیه

مذهبی

گفتگو و تحلیل