کد خبر: 2455
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
 • خبرنگار: محمدحسین نیکوپور
 • چاپ
نمایشگاه گروهی«عکا30» در شیراز

نمایشگاه گروهی «عکا۳۰» به مناسبت روز جهانی عکاسی در نگارخانه وصال برگزار شد.

به گزارش پیام خبر، با حضور گروه پرشماری از عکاسان شیراز و مسئولان فرهنگ و ارشاد استان فارس دوشنبه شب در آیینی نمایشگاه عکا۳۰ توسط رمضان محمدیان، از پیشگامان انجمن عکس و پیشکسوت این هنر گشایش یافت.

سپس، مسئول انجمن عکس شیراز در جمع عکاسان حاضر در این رویداد گفت: از زمان تصمیم گیری برپایی این نمایشگاه  تا به امروز دشواری های بسیاری را جهت هماهنگی و ارتباط با عکاسان پشت سر گذاشتیم، اما اکنون شیرینی دیدار و همراهی شما مهمانان گرامی همه  آن سختی ها را از یاد برد و این نمایشگاه حلقه اتصال دوباره ما با شما بود.

شهربانو ثابت با فرصت دوباره برشمردن این نمایشگاه برای بیان گفتگویی به زبان عشق و هنر، افزود:بی شک عکاسی کتابی است درعلم دیداری که به ظاهر آسان و زبان قابل فهمی دارد اما نبوغش بی کلام و پیچیده است؛ ما عکاسان به خوبی می دانیم  که دوربین از دیرباز تاکنون فقط شکل اشیا را برمی دارد بنابراین اساس کار دوربین از آغاز تاکنون تغییر چندانی نکرده است، اما آنچه در این میان دشوار است دستیابی به ماهیت و ذات شکلی است که دوربین آن را ضبط و ثبت می کند واین میسر نمی شود مگر با دانش و بینش عکاسانه و برای هنرمند متعهد فرایندی است که در دایره معرفت، عقلانی وذوقی او قرارمی گیرد.

وی ادامه داد: نهراسیم از خیل عظیم عکسبرداران امروزی که به مدد دنیای پرشتاب پیشرفتهای تکنولژیک با تنوع ابزارهای ثبت تصویر دائما در حال تکثیر و نمایش بی سابقه عکس درفضای مجازی هستند، واضح و روشن است که این عطش افراطی و بیماری بصری بالاخره روزی فروکش می کند، ولی عکاسان جدی همچنان آهسته و پیوسته به رسالت شان ادامه می دهند.

مسئول انجمن دیرپای عکس شیراز در ادامه عنوان کرد: برای عکاس واقعی دیدن، تخصصی است که تنها از ذهن تابان وعمق وجودش تراوش می کند و نمودش آن‌قدر، قدرتمند است که می‌تواند خشم، زیبایی، ظلم، عشق وامید و اندوه نهفته در دورن خود را به چشم‌هایی که نظاره‌گر آن هستند، منتقل کند.

ثابت اضافه کرد: هرهنرمندی دو بهار د رزندگیش وجود دارد، اولی بهار تولدش و دومی بهار، آفرینش و زایش لحظه های بی بازگشت او، من این بهار را به  همه عکاسان حاضر و غایب که سالهاست از دریچه دوربینشان مهربانی وانسانیت را به تصویر می کشند شادباش می گویم.

وی تصریح کرد: صمیمانه مراتب تشکر وقدر دانی خود را از حمایت وهمدلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و آنان که در برپایی و حضور دراین نمایشگاه ما را یاری دادند کمال تشکر را داشته باشم.

مسئول انجمن عکس شیراز درجواب به آن دسته از هنرمندان عکاس کشور که در پذیرش و صحت و سقم برگزاری جشن و مراسم دراین روز جهانی گله مند هستند، گفت: از آنجا که حمایت از هنر و هنرمند در کشور ما حمایتی گسترده و مستمر نیست به همین دلیل است که به واسطه چنین رویدادهها ومناسبت هایی همچون روز جهانی عکاسی، تلاش می کنیم تا بخشی از شکاف و خلاء های فضای هنری را در چنین شرایطی جبران کنیم ضمن اینکه شاید نتوان کاری خارق العاده و شگفت انگیز ارایه کرد اما به اندازه بضاعت وتلاش حامیان و دوستان همراه قدم های کوچکی در حفظ ارزشهای متعالی هنر عکاسی بر می داریم.

وی افزود: انجمن عکس شیراز مفتخراست که امروز در دفتر خاطرات خود برای سومین سال برگزاری روز جهانی عکاسی قابی رنگارنگ سرشار از مهر وعشق ومهربانی، درصفحه ای فراموش نشدنی در خاطرش ثبت و ضبط کند.

یادآوری می شود، در این مراسم صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به همراه مهدی رنجبر معاون هنری این اداره در جمع عکاسان حاضر شدند و آثار ۳۰ عکاس پیشکسوت و عضو انجمن عکس شیراز را به تماشا نشستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.