یازدهمین نمایشگاه عکس‌های برتر سال دوربین نت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس با توجه به پی گیری ها پیرامون سال های سرگردانی انجمن عکس شیراز، ۲ گزینه پیش روی این نهاد دیرپا قرار داد.

به گزارش پیام خبر، از دیرباز انجمن عکس شیراز به عنوان یکی از محافل هنرهای تجسمی به شمار می رفت که فراز و فرودهای بسیاری به خود دیده است؛ این انجمن در حالی دهه سوم فعالیت را پشت سر می گذارد که همچنان در داشتن مکانی ثابت برای برگزاری جلسات و نشست ها و کارگاه ها و نمایشگاه های عکس با مشکل روبه روست و هر از چندی اگر مناسبتی مانند روز جهانی عکاسی باشد با مشارکت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاهی گروهی برگزار می کند و مانند گذشته دیگر تب و تابی در اجرای برنامه های کلان در این انجمن دیده نمی شود.

انجمن عکس می تواند جایگاه اصلی خویش را بیابد؟

در جریان روز جهانی عکاسی که انجمن نمایشگاهی بدین خاطر برگزار کرد گلایه هایی مطرح شد، اما همچنان این انتظار که انجمن عکس بتواند جایگاه اصلی خویش را بیابد دوام یافته و با وجود توانمندی های این نهاد غیردولتی، شیراز برای اثبات اینکه خاستگاه عکاسی جنوب ایران به شمار می رود جای تردید دارد، همچنان که نامیدن ۲۸ مرداد(۱۹ اوت میلادی) به عنوان روز جهانی عکاسی هم جای بسی سوال باقی گذاشته است!

صابر سهرابی راهکاری برای حل مشکل مکانی انجمن عکس شیراز، گفت: در دیداری که با اعضای هیئت مدیره انجمن عکس شیراز داشتم، خواستم که تعریف برنامه بکنند و فعالیت هایشان را با فرهنگ و ارشاد فارس پیوند بزنند تا ما هم حمایت کنیم، کما اینکه در آیین بزرگداشت روز جهانی عکاسی امسال حمایت فرهنگ و ارشاد اسلامی را جلب کرد و ضمن حمایت مالی، تفاهم نامه ای منعقد شد که بتوانیم نمایشگاهی از آثار اعضای انجمن عکس داشته باشیم.

وی با بیان اینکه انتظار می رود هیئت مدیره انجمن عکس شیراز یک برنامه منسجم تدوین کنند، گفت: حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس از کارهایی که نو و تاثیرگذار باشد دریغ نخواهیم کرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس پیرامون مکان انجمن عکس شیراز، تصریح کرد: با وجود ساختمان شماره ۲ فرهنگ و ارشاد در کوی زهرا و بنای پیشین دانشگاه فرهنگ و هنر در بلوار گلستان، قطعا هر یک از این دو فضا را انتخاب کنند، ما یک اتاق با امکانات در اختیار انجمن قرار می دهیم.

واگذاری دانشگاه فرهنگ و هنر به بخش خصوصی

وی وجود ۲ سالن و امکانات پخش و گالری در ساختمان پیشین دانشگاه فرهنگ و هنر را مناسب استفاده اعضای انجمن عکس شیراز ارزیابی کرد و افزود: از آنجا که دانشگاه فرهنگ و هنر دیگر واگذار به بخش خصوصی شده، از اول مهرماه امسال در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس از برنامه های گسترده برای ساختمان پیشین دانشگاه فرهنگ و هنر شیراز خبر داد و اعلام کرد: همزمان با برنامه هایی که برای ساختمان شماره ۲ در کوی زهرا داریم، از فضای دانشگاه یادشده برای انسجام بخشیدن به فعالیت های هنرمندان استفاده خواهیم کرد.

سهرابی استفاده انجمن ها از فضای ساختمان شماره ۲ و دانشگاه فرهنگ و هنر را امکانی برای تمرکز روی فعالیت های مستمر دانست و افزود: چنانچه انجمن ها در کنار فرهنگ و ارشاد اسلامی نباشند هیچ فعالیتی رنگ و بو و معنایی ندارد، بنابر این ما باید حمایت کنیم و دریغ نخواهیم کرد.

وی همچنین با مورد تایید قرار دادن انتخابات انجمن هنرهای تجسمی استان فارس، اعلام کرد: کارهای اولیه فعالیت این انجمن در حال انجام است و امیدواریم با رویکرد جدیدی که این انجمن دارد برای حوزه هنرهای تجسمی هم برنامه های گسترده ای تعریف و تدوین شود.

یادآور می شود: نمایشگاه گروهی انجمن عکس شیراز که با آثاری از ۳۰ عکاس پیشکسوت و جوان برگزار شده تا ۷ شهریورماه در نگارخانه وصال برپاست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.