کد خبر: 2498
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
امیرالمومنین علی (ع)

مناره جنوبی ایوان نجف اشرف پس از مرمت و بازسازی توسط استادکاران و هنرمندان ایرانی، شب گذشته طی آئینی با حضور رئیس ستاد بازسازی عتبات، رئیس دیوان وقف شیعی عراق و تعداد زیادی از زائران و مجاوران حرم مطهر علوی رونمایی شد.

به گزارش پیام خبر، طرح مرمت خشت‌های مطلای ایوان نجف در سه فاز تعریف شده که در مرحله نخست عملیات مرمت بخش جنوبی و گلدسته آن صورت گرفت و اکنون فاز دوم طرح در جریان است. فاز سوم و پایانی این طرح نیز شامل بخش مرکزی، سردر ورودی و تاج ایوان است.

براساس این طرح، خشت‌های مسی آسیب دیده حرم مطهر علوی که در زمان نادرشاه و به دست استادکاران ایرانی با روکشی از طلا پوشانده و نصب شده بود، پس از قرن‌ها دوباره توسط متخصصان کشورمان مرمت می‌شود. طلای مورد نیاز این طرح را آستان قدس علوی با همت خیرین عراقی تامین می‌ءکند.

«محمد کریمی» در آئین رونمایی از مناره جنوبی بازسازی شده حرم مطهر علوی با بیان اینکه این طرح براساس آخرین فناوری و استانداردهای فنی روز اجرا شده است، گفت: بر اثر اصابت تیر و ترکش‌های ناشی از درگیری سال‌های اخیر، بعضی از خشت‌ها، آسیب فراوانی دیده بود که در مراحل مرمت به سختی ترمیم و بازسازی شد.

مدیر صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: فرآیند فنی و پیچیده‌ای شامل آنیل، صافکاری، گونیا، ساب زنی، تیکه‌گذاری و جوشکاری انجام شد که پس از پرداخت‌کاری، هر خشت مسی با حدود 10 میکرون آبکاری نیکل و 10 میکرون طلا به مساحت 290 متر مربع پوشش داده شد.

وی با بیان اینکه طی یکسال و نیم گذشته بیش از هفت هزار نفر- ساعت روی این طرح کار شده است، ابراز کرد: تعداد خشت‌های ترمیم شده مناره جنوبی بیش از چهار هزار قطعه است.

کریمی با بیان اینکه در این طرح، اتاقک موذنه گلدسته نیز به‌صورت کامل بازسازی شد، تاکید کرد: به دلیل پوسیدگی و ریختن ملات بین آجرهای گلدسته، ساقه پائینی، بالایی و اتاقک موذنه نیز با مصالح روز، بازسازی و در برابر زلزله مقاوم سازی شد.

یوسف شیخ راضی، تولیت آستان علوی نیز در این آئین ضمن تجلیل از عوامل اجرایی، گفت: طرح مرمت و بازسازی مناره جنوبی ایوان نجف به‌گونه‌ای اجرا شد که خللی در روند تشرف و زیارت زائران ایجاد نشود.

پایان پیام/

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

آخرین اخبار

حسینیه

بین الملل

گفتگو و تحلیل