اهدای خون

مدیر کل انتقال خون فارس با اشاره به اینکه وضعیت ذخیره خونی فارس در حد بحرانی است، زمان خون گیری در ایام تاسوعا و عاشورا را اعلام کرد.

به گزارش پیام خبر، مسعود ترابی، امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به نزدیک شدن ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع)، گفت: با توجه به حضور مردم در هیئت های عزاداری، سازمان انتقال خون تمهیداتی در نظر گرفته تا خون گیری را انجام دهد.

مدیر کل انتقال خون فارس با اشاره به اینکه در این راستا شعار این ایام «نذر خون» مطرح شده است، اضافه کرد: مردم با تاسی از ایثار حضرت سیدالشهدا (ع)، به اهدای خون بپردازند و به هموطنان و بیماران نیازمند به خون کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه این طرح چند بعد دارد که اول تاسی و پیروی از پیام حضرت اباعبدالله (ع)، از جان گذشتگی، ایثار و فداکاری است، اضافه کرد: بعد دوم موضوع انسان دوستانه این طرح است که جان سه نفر را با اهدای هر واحد خون نجات می دهد و بعد سوم آن فداکاری به تاسی از فداکاری امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان است.

ترابی با اشاره به اینکه این حرکت چه در بعد معنوی و چه در بعد انسان دوستانه موثر است، اظهارداشت: انتقال خون فارس هم تمهیداتی اندیشیده است که هموطنان به راحتی بتوانند به اهدای خون بپردازند و از این رو، واحد سیاری از 14 شهریور مصادف با پنجم محرم، از ساعت 20 تا پاسی از شب از هموطنان عزادار خون گیری می کند که این واحد در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) مستقر است.

وی با اشاره به اینکه واحد دیگر سیاری در حرم مطهر حضرت سیدعلاالدین حسین (ع) هم از ساعت 21 کار خود را آغاز می کند، تاکید کرد: تا سه شنبه 19 شهریور ماه این تیم های سیاری در محل های ذکر شده، مستقر هستند.

ترابی با تاکید بر اینکه پایگاه ثابت «پروفسور منصور حق شناس»، واقع در میدان نمازی جنب درمانگاه امام رضا (ع) از هشت صبح تا 19 و 30 دقیقه مهیای خون گیری از مردم است، اضافه کرد: پایگاه دیگر در میدان ولیعصر (عج)، پارک ولیعصر (عج) از هشت و 30 دقیقه و 12 و 30 دقیقه برای خون گیری آماده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه پایگاه مرکزی انتقال خون در ایستگاه آسیاب قوامی، از هشت صبح تا ساعت 20 پذیرای هموطنان است، یادآور شد: این پایگاه های ثابت در روز یکشنبه 17 و دوشنبه 18 شهریور تا ساعت 22 فعالیت می کنند.

ترابی با اشاره به اینکه علاقمندان می توانند از ساعت هشت تا 14 به واحدهای اهدای پلاسما واقع در پایگاه «پروفسور منصور حق شناس» مراجعه کرده و اهدای پلاسما کنند چرا که پلاسما هم همچون خون می تواند جان افراد بیمار سرطانی و صعب العلاج را نجات دهد، افزود: در روزهای تاسوعا و عاشورا واحد اهدای پلاسما فعال است.

به گفته مدیر کل انتقال خون فارس، با توجه به مصرف زیاد خون، کاهش شدید ذخیره خونی را شاهد هستیم که اکنون این کاهش به حد بحرانی رسیده است، افزود: نیاز در تمامی گروه های خونی احساس می شود اما گروه های خونی A و O بیشتر نیاز وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه پایگاه های مختلف در هفت شهرستان در سطح استان هم آماده پذیرایی از اهداکنندگان خون است، افزود: پایگاه های شهرستان های فسا، جهرم، داراب، لارستان، آباده، مرودشت و کازرون از ساعت هشت صبح تا 13 پذیرای هموطنان هستند و در شب های تاسوعا و عاشورا هم بر اساس برنامه های محلی، به شکل شیفت فوق العاده و با اعلان قبلی فعالیت خواهند کرد.

ترابی با اشاره به اینکه نیاز به خون از همین لحظه وجود دارد و مردم اهدای خون را به تنها تاسوعا و عاشورا منوط نکنند، اضافه کرد: بالغ بر سه هزار واحد خون و فرآورده های خونی در فارس استفاده می شود و بر این اساس باید به طور متوسط باید روزانه در فارس یک هزار نفر به پایگاه ها مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه خون امکان ذخیره سازی بیش از یک ماه وجود ندارد، تاکید کرد: در سال 170 هزار نفر به طور متوسط مستمر خون اهدا می کنند که بیش از 60 درصد آنان اهداکننده مستمر و دارای کارت اهدای مستمر هستند.

مدیر کل انتقال خون فارس، مشارکت بانوان در امر اهدای خون در کشور را زیر پنج درصد و در فارس را حدود پنج درصد دانست و اظهارداشت: افرادی که 18 سال آنان به اتمام رسیده و حداقل 50 کیلو وزن داشته باشند، می توانند اهدای خون کنند و در زمان خون گیری باید کارت ملی داشته باشد و نهایت سن خون دهی 60 سال تمام است و اهداکنندگان نباید دارای کم خونی باشند.

ترابی با اشاره به اینکه برای تشخیص بیماری های ایدز، هپاتیت B و هپاتیت C و انگل سفلیس، سه نمونه گیری انجام می شود اظهارداشت: خوشبختانه خون های اهدایی از لحاظ آلودگی به ویروس ایدز، آمار صفر را نشان می دهد.

وی، بیشترین مصرف خون در سطح فارس را به ترتیب برای بیماران تالاسمی، بیماران پیوند، بیماران قلبی و اعمال جراحی قلب، سایر جراحی ها و مصدومان حوادث دانست و افزود: برای اینکه همواره در شرایط اورژانس بتوانیم خون را تامین کنیم، سازمان انتقال خون ایران یک شبکه خون رسانی را در سطح کشور تشکیل داده است که تمام پایگاه های انتقال خون از لحاظ ذخایر خون رصد می شوند و هر پایگاهی نیاز به هر گروه خونی داشته باشد، از بقیه نقاط کشور خون آن تامین خواهد شد.

ترابی با اشاره به اینکه در زمان های اضطرار خون از یاسوج، بوشهر و اصفهان برای استان تامین می شود و برخی از گروه ها هم به استان های دیگر هچون کرمان و یزد ارسال می کنیم، اظهارداشت: گروه O منفی گروهی است که می تواند به همه گروه ها خون اهدا کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.