کد خبر: 2609
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
دشت کربلا - واقعه عاشورا

عاشورا پر است از شخصیت‌هایی که با یک تصمیم آنی سرنوشتشان را دست خوش تغییر قرار داده‌اند. اشقیایی که شاید تا پیش از ماجرای کربلا مردم آنها را با دینداری و ظاهر متشرعشان به خاطر می‌آوردند.

به گزارش پیام خبر، می‌گویند در داستان تاریخ، «کربلا» سنگ محک آدمهاست. در دل همه روایت‌های ریز و درشت این واقعه تا دلتان بخواهد می‌توانید شخصیت‌هایی را پیدا کنید که درست در بزنگاه عاشورا راهی را رفته‌اند که یک پایان سیاه برای زندگی‌شان رقم زده. آدم‌هایی که تاریخ هر روز یا قصه‌شان را برایمان تعریف می‌کند یا آدم‌هایش را تکرار!

دست داشتن خانوادگی در شهادت سه معصوم

پسران اشعث در خانواده‌ای عجیب به دنیا آمدند که هر کدام در به شهادت رساندن سه امام معصوم نقشی کلیدی داشتند. پدر او اشعث بن قیس کندی بود. بزرگ قبیله کنده و از یهودیانی که زمان پیامبر مسلمان شده بود؛ ولی بعد از رحلت ایشان مرتد شد و دوباره در ظاهر به اسلام بازگشت. امام صادق علیه السلام اشعث بن قیس را در شهادت امیرالمومنین شریک دانسته است. از سویی دیگر خواهر اشعث، جعده همسر امام حسن مجتبی علیه السلام بود که طی یک توطئه با امویان به حضرت زهر داد و ایشان را به شهادت رساند.

از نامه به سیدالشهدا تا امیر خواندن عبیدالله

محمد بن اشعث در کربلا به همراه بردارش در سپاه عمربن سعد حضور پیدا کرد. آنها جزو آن دسته از خائن‌هایی بودند که پیش از این واقعه به سیدالشهدا نامه نوشتند و او را برای حکومت داری در کوفه دعوت کردند؛ اما با آمدن عبیدالله ورق برگشت و در زمره یکی از فرماندهان پسر مرجانه قرار گرفتتند و به عنوان اولین نفراتی شناخته شدند که ابن زیاد را امیر مورد خطاب قرار دادند. محمد ابن اشعث در دستگیری و به شهادت رساندن مسلم بن عقیل نقش اساسی داشت.

از غارت خیمه‌ها تا به غنیمت بردن لباس سیدالشهدا

ازسوی دیگر قیس در روز واقعه هنگام جنگ با سپاه سیدالشهدا میان افرادی بود که امام از نامه فرستادن‌های آنها به ایشان برای دعوت به حکومت در کوفه یاد کرد؛ ولی ابن اشعث منکر این نامه شد و مورد لعن و نفرین امام حسین علیه السلام قرار گرفت. در مقاتل و روایت‌های تاریخی نوشته‌اند که او ظهر عاشورا و بعد از شهادت اباعبدالله علیه السلام خیمه‌های اهل حرم را غارت کرد و لباس‌های امام را به غنیمت برد. از دیگر جنایت‌های این دو برادر این بود که آنها در کربلا سرهای شهدا را به عنوان پیشکش نزد عبیدالله بردند. نوشته‌اند که قیس به عنوان رئیس قبیله کنده ۱۷ سر را به دربار ابن زیاد برد.

سرنوشت دوبرادر بعد از عاشورا

می‌گویند قیس بعد از واقعه کربلا به خاطر شماتت مردم به بصره نرفت برای همین راهی کوفه و در خانه بن کامل پنهان شد. مختار به محض فهمیدن این موضوع ابوعمره را به مخفی گاه او فرستاد و او را کشت. محمد بن اشعث برادر قیس هم بعد از جنگ در قادسیه مورد محاصره نیروهای مختار قرار گرفت اما از چنگ آنها فرار کرد و به مصعب بن زبیر پیوست. مختار هم دستور داد تا قصر او را تخریب کنند و با مصالح آن خانه حجر بن عدی را که به دست طرفداران ابن زیاد ویران شده بود از نو بسازند. این در حالی بود که محمد ابن اشعث پس از مدتی سرانجام در جنگ میان زبیریان با مختار به دست خود او کشته شد.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

آخرین اخبار

مذهبی

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.