کد خبر: 3074
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۹
مراسم تحویل سال در حافظیه شیراز

برنامه های یادروز حافظ از سوی نهادهای فرهنگی اعلام نشده و رسانه ها در انتظار اعلام برنامه همچنان به دنبال یک مسئول می گردند که به اعلام فهرست برنامه ها بپردازد.

به گزارش پیام خبر، با وجود اینکه کمتر از ۱۰ روز تا یادروز حافظ باقیست تاکنون هیچ یک از نهادهای فرهنگی به ویژه مرکز حافظ شناسی درخصوص این رویداد ملی اطلاع رسانی نکرده اند و استاندار فارس هم با صحه گذاشتن بر عدم برنامه ریزی در این باره خواستار تلاش بیشتر نهادهای مسئول شد.

بیش از یک ماه پیش پس از پی گیری های مکرر خبرگزاری مهر برای کسب اطلاع از برنامه های یادروز حافظ هیچ یک از سازمان های مسئول در این زمینه اطلاع دقیقی از برنامه های پیش بینی شده ارایه نکردند و دست کم در ۱۰ روز گذشته مدیر مرکز حافظ شناسی هم مطلبی که موید برنامه های این بزرگداشت باید ارایه نکرد.

طی سال های گذشته بارها مراسم یادروز حافظ به شکل ملی و گاهی هم در قامت کنگره بین المللی برگزار شد که نشان از برنامه ریزی هایی در این باره داشت، اما امسال علیرغم اینکه نهادهای فرهنگی به گفته رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز بیش از یک ماه پیش جلسه ای در این خصوص داشتند، اما خروجی آن اطلاع رسانی نشد.

این در حالیست که فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس هم در خصوص یادواره حافظ تاکنون برنامه ای ارایه نکرده است و معاون فرهنگی این نهاد، هیچ اطلاع دقیقی از این برنامه ها نداشت.

با وجودی که انتظار می رفت پس از بازگشت مدیر مرکز حافظ شناسی به ایران، نشستی خبری پیرامون این یادروز برگزار شود، کاووس حسن لی اعلام کرد: به دلیل فشردگی جلسات دفاع دانشجویانم و پایان نامه های دانشجویی هنوز نتواسته ام برنامه ای اعلام کنم.

از سویی استاندار فارس با تاکید بر اینکه بزرگداشت حافظ باید سالروز مفاهمه، تفاهم، برادری و دوستی بین تفکرها و عقایدی باشد که در چارچوب نظام گام برمی دارند، عنوان کرد: رویکرد اصلی این برنامه باید حرکت همه جناح ها و گروه ها و اقشار به سمت همراهی و همدلی باشد چرا که روح اشعار و تفکر حافظ بر پایه مدارا، همزیستی مسالمت آمیز، تساهل ، فرهنگ، تعالیم قرآنی و اخلاقی بنا شده است.

به گفته  عنایت الله رحیمی در جلسه ای که به منظور هماهنگی برگزاری مراسم یاد روز حافظ برگزار شد، یا دروز حافظ را به عنوان یکی از مهمترین نمادها و برندهای شهر شیراز برشمرد و به برگزاری هر چه باشکوه تر و برجسته تر این مراسم تاکید کرد.

استاندار فارس همچنین با اشاره به اهمیت آغاز ساخت مرکز حافظ شناسی، از متولیان این موضوع خواست گزارشی کامل از روند تهیه نقشه و سایر اقدامات ارائه دهند؛ مجموعه مدیریت استان آماده است به رفع هر گونه مانعی که سبب تسریع در آغاز عملیات اجرایی این پروژه فرهنگی و ماندگار باشد، کمک کند.

وی با اشاره به جایگاه جهانی حافظ از برگزار کنندگان مراسم یادروز این شاعر بلندآوازه خواست دعوت از مهمانان بین المللی در قالب سفرا، شهرداران شهرهایی که با شیراز تفاهم نامه خواهرخواندگی منعقد کرده اند و یا مقامات کشورهایی که شعرا و ادیبانی هم تراز حافظ دارند را به صورت جدی در دستور کار قرار دهند.

با این حال همچنانی که انتظار می رود، یادروز حافظ در حد و اندازه های جایگاه جهانی این شاعر بزرگ برنامه ریزی شود، اما به نظر می رسد حتی با تاکید استاندار فارس هیچ هم افزایی در این خصوص هنوز شکل نگرفته و سازمان های مسئول منتظر هستند که دیگر نهادها چه اقدامی می کنند.

در خوشبینانه ترین حالت، بنابه گفته استاندار فارس مبنی بر دعوت از سفرا و نمایندگان کشورها و شهرهایی که پیوند خواهرخواندگی با شیراز به عنوان زادگاه حافظ دارند، کاری است که نیاز به هماهنگی بسیاری نهادهای ملی از جمله وزارت امور خارجه دارد و از سویی هیچ اطلاعی از اینکه مانند سال گذشته نشان درجه یک حافظ شناسی به چه کسی اهدا خواهد شد در میان نیست.

خاطر نشان می شود، موضوع علمی یادروز حافظ در سال ۹۸ «حافظ و انسان دیروز و امروز» اعلام شده است.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • مسعود مرادی از اخراج علی کریمی می گوید/ کریمی تحمل لباس غیر پرسپولیس را نداشت

  مسعود مرادی از اخراج علی کریمی می گوید/ کریمی تحمل لباس غیر پرسپولیس را نداشت

  مسعود مرادی داور یکی از هیجان انگیزترین دیدارهای تاریخ فوتبال ایران بوده، جایی که علی کریمی با لباسی غیر از پیراهن پرسپولیس مقابل این تیم بازی کرد و تا آخر بازی دوام نیاورد!

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.