کد خبر: 3348
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
بهزیستی

روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان فارس در پاسخ به گزارش فارس اعلام کرد: نوزادان به دلیل مشکلات جسمی فوت شدند و علت دقیق مرگ مجتبی نوزاد چهارماهه در پزشکی قانونی در دست بررسی بوده و هرگونه اظهار نظری منوط به گزارش قطعی پزشکی قانونی در این مورد است.

به گزارش پیام خبر، پس از ثبت موضوعی از طرف مردم در سامانه فارس من با عنوان فوت دو نوزاد در شیرخوارگاه شیراز، این رسانه در جهت پیگیری موضوع و درخواست توضیح از مسؤولان مربوطه گزارشی را با تیر «ابهامات فوت ۲ نوزاد در شیرخوارگاه شیراز/ قصور در فوت نوزادان» تهیه و منتشر کرد.

روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان فارس در پاسخ به گزارش فارس جوابیه‌ای را به شرح ذیل برای خبرنگار ما ارسال کرد: «محیا سه ماهه متولد ۹۸/۴/۴ با وزن ۱۹۰۰ گرم در بیمارستان زینبیه متولد گردیده که با توجه به ابتلای مادر به اعتیاد و Hcv  بلافاصله در بیمارستان نمازی بستری می‌شود و پس از آن در تاریخ ۹۸/۴/۱۸ در شیرخوارگاه پذیرش می‌شود.

بعد از پذیریش توسط پزشک متخصص اطفال ویزیت و به دلیل کمبود وزن ومشکلات تنفسی و گوارشی داروهای منوباربیتال تجویز و تحت درمان ونگهداری قرار می‌گیرد.

پس از آن در تاریخ ۹۸/۶/۲۶ به دلیل مشکل حاد تنفسی به بیمارستان نمازی اعزام و در بخش icu اطفال مورد مراقبت‌های ویژه قرار می‌گیرد اما علیرغم پیگیری‌های کادر درمان و پزشکان در تاریخ  ۹۸/۷/۱ در بیمارستان نمازی فوت می‌کند که تمامی مستندات و مدارک درمان کودک موجود  است.  

مجتبی چهارماهه که در تاریخ ۹۸/۳/۱ با ظاهر غیرطبیعی جلوی درب شیرخوارگاه رها شده که پس از پذیرش و غربالگری مشکوک به سندرم سرخچه و میکروسفال تشخیص داده می‌شود و تمامی خدمات تخصصی لازم تحت نظر پزشکان متخصص صورت می‌گیرد، اما در تاریخ ۹۸/۷/۴ با توجه به مشکلات موجود فوت کرده که علت دقیق مرگ کودک در پزشکی قانونی در دست بررسی است لذا هر گونه اظهار نظری منوط به گزارش قطعی پزشکی قانونی در این مورد است.»

علت فوت مجتبی به دلیل شرایط جسمی او بود

مسؤول فنی شیرخوارگاه ولیعصر(عج) شیراز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه شیرخوارگاه حضرت ولیعصر(عج) در کشور الگو و خیلی نزدیک به استانداردهای جهانی است، ابراز داشت: در این مرکز علاوه بر پزشک متخصص، روانشناس، متخصصان گفتار درمانی و توانبخشی نیز حضور دارند و هفته‌ای سه نوبت نیز بازرسان بهزیستی استان از شیرخوارگاه بازدید می‌کنند.

مینا فرهادی ادامه داد: معمولاً نوزادان از طریق اورژانس اجتماعی یا بیمارستانی که در آن متولد و رها شدند در شیرخوارگاه پذیرش می‌شوند، در برخی موارد نیز نوزاد در پشت درهای شیرخوارگاه رها می‌شود.

وی افزود: نوزادان پذیرش شده توسط پزشکان متخصص معاینه و مورد آزمایش قرار می‌گیرند و یک پرونده درمانی برای نوزادان بیمار تشکیل و تمامی اطلاعات مربوطه در آن ثبت می‌شود، علاوه بر پرونده یک دفتر گزارش هم برای کارکنان داریم که تمام اقدامات انجام شده برای کودک در آن نوشته می‌شود و کارکنان در تعویض شیفت‌ها به یکدیگر تحویل می‌دهند.

مسؤول فنی شیرخوارگاه ولیعصر(عج) شیراز گفت: کارکنان شیرخوارگاه علاوه بر اینکه نقش مادری را برای نوزادان ایفا می‌کنند آگاه به نحوه مراقبت و اقدامات درمانی برای کودکان بیمار هم هستند.

فرهادی با بیان اینکه پس از غربالگری اگر نوزادی سالم باشد برای فرزندخواندگی گزارش می‌شود اما اگر مشکوک به بیماری بود ۶ ماه تا یکسال تحت مراقبت قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: نوزاد فوت شده در شیرخوارگاه مجتبی نام داشت که یک خرداد سال جاری در پشت درهای شیرخوارگاه رها شده بود و پس از تماس تلفنی با نیروی انتظامی و ثبت صورت جلسه در مرکز پذیرش شد.

وی ادامه داد: طبق تشخیص پزشک مجتبی ۴ یا ۵ روزه بود و در حالی که فرم صورت متقارنی نداشت پس از انجام معاینات مشخص شد چشم‌هایش مبتلا به آب مروارید مادرزادی است، آزمایشات مجتبی نشان داد که مبتلا به سرخچه مادرزادی هم است.

مسؤول فنی شیرخوارگاه ولیعصر(عج) شیراز بیان کرد: با توجه به اینکه دور سر این نوزاد کمتر از حد نرمال بود، پزشک مغز و اعصاب برای تشخیص دقیق‌تر بیماری انجام ام‌ارآی را تجویز کرد، از طرفی چون نیاز به عمل چشم هم داشت متخصص بیهوشی به ما گفته بود که وضعیت جسمی کودک مناسب نیست و امکان بیهوشی را ندارد؛ وضعیت تنفسی مجتبی مناسب نبود و پزشک گفته بود که برای عمل چشم باید در آی‌سی‌یو نوزادان بستری شود چون وضعیتش بحرانی است.

فرهادی افزود: مجتبی ۷ مهر نوبت ام‌ارآی داشت اما ۴ مهر در شیرخوارگاه فوت شد، همان روز حدود ساعت ۴ و نیم پرستار به این نوزاد شیر می‌دهد و یک ربع بعد نیز تعویض می‌شود اما ساعت ۵ و ۱۰ دقیقه که پرستار برای دادن دارو پیش نوزاد می‌رود متوجه می‌شود که تنفس ندارد و ضمن احیای قلبی به اورژانس نیز تماس می‌گیرند؛ ۱۵ الی ۲۰ دقیقه احیا طول می‌کشد و اورژانس هم می‌رسد اما نوزاد متأسفانه فوت می‌کند.

وی تأکید کرد: فوت مجتبی به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی در شیرخوارگاه نبوده بلکه شرایطی که این نوزاد داشت موجب فوت وی شد.

۳ روز پس از انعکاس خبر فوت دو نوزاد در شیراز، موسوی مدیرکل وقت بهزیستی فارس در یک مصاحبه خبری اعلام کرده بود که دو نوزاد ۳ و ۴ ماهه که در شیرخوارگاه حضرت ولیعصر(عج) نگهداری می‌شدند، در آی‌سی‌یوی بیمارستان نمازی به دلیل معلولیت ناشی از نارس بودن فوت شدند. با گذشت حدود سه هفته از فوت مجتبی اما هنوز گزارش پزشکی قانونی استان فارس راجع به فوت این نوزاد اعلام و منتشر نشده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز هفته گذشته در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها در واکنش به این موضوع که مرگ یکی از نوزادان شیرخوارگاه ولیعصر(عج) شهر صدرای شیراز به دلیل مشکلات بهداشتی و کم‌کاری مسؤولان این مکان بوده است، گفته بود: ما می‌توانیم بررسی کنیم که آخرین بازدید کارشناس بهداشت ما از این شیرخوارگاه چه زمانی بوده و چه گزارشی داشته است و اگر مقام مسؤولی از ما بخواهد، می‌توانیم بررسی کنیم که آیا مرگ این نوزاد ناشی از مشکلات بهداشتی‌محیطی بوده است یا خیر.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.