سایت های همسریابی

رواج ازدواج‌های صوری یکی از معایب شیوع سایت‌های همسریابی است، ازدواج‌هایی که تنها با پرداخت مبلغی انجام می‌شود و فرد پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به‌صورت توافقی جدا می‌شوند.

به گزارش پیام خبر، یکی از مهمترین معایب سایت‌های همسریابی را می‌توان دسترسی آسان به این سایت‌ها عنوان کرد، چراکه امروزه هر فردی بدون در نظر گرفتن شرایط سنی به‌راحتی می‌تواند وارد این سایت‌ها شود که این خود بسیار نگران‌کننده است، چراکه ادامه‌داشتن این روند خود می‌تواند آسیب‌ها و مشکلات بسزایی برای فرد و جامعه در پی داشته باشد، به‌گونه‌ای که بر اساس مطالعات صورت‌گرفته افراد زیر سن قانونی نیز عضو این سایت‌ها می‌باشند که این خود زنگ خطری جدی برای سلامت جامعه محسوب می‌شود.

متأسفانه یکی از معایب شیوع سایت‌های همسریابی را می‌توان رواج ازدواج‌های صوری عنوان کرد؛ ازدواج‌هایی که تنها با پرداخت مبلغی انجام می‌شود و فرد پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به‌صورت توافقی جدا می‌شوند؛ ازدواج‌هایی که بیشتر به دلیل رهایی از چارچوب خانواده، مهاجرت، ادامه تحصیل و یا مواردی از این دست صورت می‌گیرد.

محمد مهدی تندگویان می گوید: متاسفانه بازتاب شبکه های مجازی همسریابی در ایران تا به امروز منفی بوده و هیچ گاه نتوانست، ازدواج پایدار را در جامعه ترویج کند و بیشتر به سمت ازدواج های موقت، ازدواج های سفید  و آشنا کردن جوانان در یک فضای غیر شرعی گرایش داشته است  که همه ما به شدت با این شیوه مخالف هستیم، مگر اینکه به قدری در فضای مجازی امنیت ایجاد شود که ما قادر به شناسایی متخلفان باشیم.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: طبق آماری که من از پلیس فتا دارم، چیزی حدود 12 هزار مرکز همسریابی وجود دارد که به دلیل تخلفات صورت گرفته، مسدود و از فعالیت آنها جلوگیری شده است، این آمار وحشتناکی است که قانون گذار باید به شدت با آنها برخورد کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کانال هایی که با عنوان واسطین ازدواج در فضای مجازی فعالیت می کنند، می توانند به صورت یک صنف یا اتحادیه و با نظارت شما کار کنند چون آنها علاقمند به تشکیل اتحادیه یا صنف با نظارت وزارت ورزش و جوانان هستند؟ اظهار کرد: هر نهادی باید یک قانون مشخص داشته باشد تا ما بتوانیم از طریق افراد متخصص به آنها اجازه فعالیت بدهیم، ایرادی ندارد این فعالین ازدواجی که به گفته شما فعالیتشان درست و خداپسندانه است ،می توانند به فعالیت خود ادامه دهند ولی با این شرط که با تایید و نظارت ما برنامه ها و همایش های خود را برگزار کنند.

تندگویان با اشاره به دلیل عدم صلاحیت و رسمیت نبخشیدن به فعالیت واسطین ازدواج خاطر نشان کرد:بسیاری از کارشناسان آنها رسمی نبوده و تاییدیه ما و نظام روان شناسی کشور را ندارند و عملا تبدیل به یک آسیب اجتماعی شدند و فعالیت آنها را قبول نداریم و پیشنهاد ما جمع آوری و پلمپ این سایت ها است، هدف ما ترویج مراکز مشاوره است در ضمن اگر قرار است همسریابی شکل بگیرد باید د رمراکز مشاوره ما و با حضور روان شناسان رسمی  صورت بگیرد تا با مشاوره زوج ها در این مراکز زندگی یایداری را آغاز کنند.

وی گفت: فعالین ازدواج فقط در چهارچوب دفاتر مشاوره های وزارت ورزش و جوانان می توانند فعالیت کنند، در این صورت هم ما و هم سازمان نظام روان شناسی کشور از فعالیت آنها استقبال خواهیم کرد و مجوز فعالیت آنها هم از طریق این دفاتر صادر می شود.

واضح است که امروزه متأسفانه شاهد فعالیت پررنگ و گسترده سایت‌های همسریابی غیرمجاز هستیم؛ سایت‌هایی که خود می‌تواند عاملی برای سوءاستفاده هرچه بیشتر افراد باشد. از این رو انتظار می‌رود مسئولان مانع فعالیت این‌گونه سایت‌ها شوند، هرچند در این مجال باید متذکر شد که رواج استفاده از فیلترینگ خود عاملی برای رونق سایت‌های غیرمجاز همسریابی شده است.

در این خصوص سرهنگ «علی نیک‌نفس» نیز با اشاره به اینکه در حالیکه برخی افراد با ثبت‌نام در سایت‌های همسریابی به دنبال سوژه‌های مناسب برای ازدواج هستند،  می گوید: اما متاسفانه شاهد هستیم که تعداد زیادی از افرادی که در این سایت‌ها ثبت‌نام می‌کنند به دنبال دوستی، ازدواج موقت، ازدواج دوم و حتی سوء‌استفاده و کلاهبرداری هستند.

معاون فنی پلیس فتا با بیان اینکه گردانندگان این سایت‌ها نیز همواره ادعا دارند فعالیت آنها قانونی بوده و مجوز دارند، تصریح‌کرد: حتی برخی از این سایت‌ها گاها پا را فراتر گذاشته و ادعا می‌کنند که آنها برای مشروعیت فعالیت خود در خصوص همسرگزینی از مراجع معظم و معزز تقلید استفتاء نموده و این عزیزان مهر تائید بر فعالیت آنها در فضای سایبر زده‌اند.

وی افزود: در حالیکه بنا بر استعلام پلیس فتا از دفاتر مراجع عظام تقلید ادعای کذب این سایت‌ها ثابت شده و مشخص گردیده که هدف گردانندگان سایت‌های همسریابی بیش از آن‌ که حل مشکلات ازدواج جوانان باشد، کسب درآمد است و برای آنها اصلا" مهم نیست که در این راه آبروی افراد ثبت‌نام کننده در سایت آنها برود و یا برای این عزیزان از سوی مجرمانی که در این سایت‌ها ثبت‌نام کرده‌اند مشکلاتی به وجود آید.

سرهنگ نیک‌نفس با اشاره تشکیل پرونده‌های متعدد کلاهبرداری و هتک حیثیت مرتبط با ثبت‌نام در سایت‌های همسریابی در پلیس فتا گفت: این امر خود گواه غیر قانونی بودن فعالیت سایت‌های همسریابی بوده و گویای این است که این سایت‌ها با چه انگیزه‌ای فعال شده‌اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • مسعود مرادی از اخراج علی کریمی می گوید/ کریمی تحمل لباس غیر پرسپولیس را نداشت

  مسعود مرادی از اخراج علی کریمی می گوید/ کریمی تحمل لباس غیر پرسپولیس را نداشت

  مسعود مرادی داور یکی از هیجان انگیزترین دیدارهای تاریخ فوتبال ایران بوده، جایی که علی کریمی با لباسی غیر از پیراهن پرسپولیس مقابل این تیم بازی کرد و تا آخر بازی دوام نیاورد!

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.