کد خبر: 3449
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران

بلاتکلیفی صنعت گردشگری در استان فارس از معضلاتی است که با حمایت تنها یک سازمان دولتی یا صرفا پیگیری های بخش های خصوصی برطرف نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار پیام خبر، جلسات کمیسیون های گردشگری اتاق بازرگانی فارس در حالی برگزار می شود که هنوز هیچ یک از مدیران و گردانندگان این حوزه به اجرایی شدن مصوبات آن امید و اعتقادی ندارند.

دعوت مکرر از مسئولین مرتبط با حوزه گردشگری در این جلسات نیز هنوز نتوانسته دردی از هزاران دردِ این بخش سودآور، اما مغفول مانده را درمان کند.

گردشگری در استان پهناور فارس می تواند منشاء بسیاری از تحولات اقتصادی و فرهنگی در استان باشد، با این همه سوالی که پیش می آید این است که با وجود جاذبه های طبیعی و بومگردی، تاریخی و مذهبی در استان، چرا هنوز تحول خاصی در این صنعت استانی رخ نداده است؟ چرا متولیان امر گردشگری در حوزه های مختلف به ایجاد تحول در صنعت گردشگری استان علاقه ای نشان نمی دهند؟ چرا با داشتن انواع جاذبه های گردشگری، هنوز از سایر استان هایی که از جاذبه های گردشگری محدودتر و کمتری برخوردار هستند، عقب تر ایستاده ایم؟

مورد دیگری که می تواند توجه را جلب کند وجود بروکراسی های عجیب و بی حاصل اداری است که بعنوان یکی از موانع بیشمار موجود در این بخش بوده و میتوان مثنوی هفتاد من در رثای آن سرود. متاسفانه دریافت هر مجوزی برای شروع به کار گردشگری نیاز به استعلام از ادارات و ارگان های بسیار زیادی دارد که با یک روش مدیریتی موثر می توان براحتی درصد بالایی از این نامه ها را از روند اجرایی دریافت مجوزهای گردشگری حذف کرد. درحقیقت یکپارچه نبودن عملکرد متولیان دولتی و ناهماهنگی آن ها در برنامه های مدیریتی موجب اتلاف سرمایه یا فرار سرمایه گذار شده است که باید حتما بعنوان یکی از گلوگاه های ابتدایی چرخه صنعت گردشگری به آن توجه شده و برای رفع آن تلاش کرد.

مشکل دیگر این صنعت که موجب سرگردانی و بلاتکلیفی سرمایه گذاران علاقمند به این حوزه نیز شده است، شناسایی نشدن نیازهای ساختاری و کیفیتی صنعت  گردشگری در استان است. نبود کارشناسان متبحر در حوزه مدیریتی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی موجب شده تا اطلاعات مبنایی و اصلی برای ایجاد زیرساخت های لازم بدست نیاید و درنتیجه سرمایه گذاران بخش خصوصی نتوانند بدرستی به این فرایند ورود کنند، مسلما این روند موجب اتلاف سرمایه یا انصراف سرمایه گذار از فعالیت خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

آخرین اخبار

گردشگری

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.