آرم تیم های لیگ برتر

در نوزده دوره رقابتهای لیگ برتر جمعا ۴۲ تیم حضور داشتند که تنها ۵ تیم سابقه حضور در تمامی ادوار آن را دارند. برخی تیم‌ها نیز برای همیشه از صفحه تاریخ فوتبال ایران محو شدند!

به گزارش پیام خبر، لیگ برتر در نوزدهمین فصل خود به سر می‌برد و در تاریخ این مسابقات تاکنون ۴۲ تیم در آن حضور داشته و به رقابت پرداخته‌اند. در هجده دوره برگزار شده این مسابقات سپاهان، پرسپولیس، استقلال، فولاد، سایپا، پاس و استقلال خوزستان سابقه قهرمانی دارند که از این تیمها، استقلال خوزستان در لیگ یک و پاس در لیگ دو حضور دارد.

از ۴۲ تیمی که سابقه حضور در این مسابقات را دارند، استقلال، پرسپولیس، سپاهان، ذوب آهن و سایپا پنج تیمی هستند که در هر ۱۹ دوره حضور داشته و از این نظر رکورددار هستند و فولاد با ۱۸ بار حضور در این مسابقات در رده بعدی قرار دارد.

پیکان با ۱۵، ملوان با ۱۴، صبا با ۱۳،  و تراکتور به همراه فجر سپاسی با ۱۲ بار حضور در لیگ برتر دیگر تیم‌های پر حضور در این مسابقات هستند.

در تاریخ این مسابقات بودند تیم‌هایی که یا استان شان تغییر پیدا کرده، یا نام شان و یا مالکیت آنها واگذار شده است. پیکان، سایپا، پاس، راه آهن، گسترش فولاد، پدیده و... از جمله این تیم‌ها می باشند.

برخی از تیم‌ها نیز تنها در یک الی دو دوره از مسابقات لیگ برتر حضور داشته که بعضا دیگر وجود خارجی ندارند که از جمله آنها می‌توان به گهر درود، شهید قندی یزد، سیاه جامگان، ابومسلم، آلومینیوم هرمزگان، مس سرچشمه، استیل آذین، پیام خراسان، شیرین فراز، شموشک و پگاه اشاره کرد.

به جز اینها، چند تیم قدیمی و ریشه دار که سالهای نسبتا زیادی هم در لیگ برتر حضور داشتند دیگر وجود خارجی ندارند که از جمله آنها می‌توان به راه آهن، نفت تهران و صبا اشاره کرد. 

همه تیم‌هایی که در ۱۹ دوره مسابقات لیگ برتر حضور داشته‌اند عبارتند از: پرسپولیس، استقلال، فولاد، پاس (تهران و همدان)، ابومسلم، ذوب آهن، پیکان، برق شیراز، سپاهان، فجر سپاسی، سایپا (تهران و البرز)، ملوان، استقلال رشت، تراکتور، استقلال اهواز، صنعت نفت، پگاه، شموشک، صبا (باطری و قم)، راه آهن (تهران، شهر ری، سورینت و یزدان)، شهید قندی یزد، شیرین فراز کرمانشاه، پیام خراسان، استیل آذین، مس کرمان، شاهین (شهرداری) بوشهر، شهرداری تبریز، نفت تهران، داماش گیلان، مس سرچشمه، آلومینیوم هرمزگان، گهر درود، گسترش فولاد تبریز، استقلال خوزستان، پدیده، نفت مسجد سلیمان، سیاه جامگان، ماشین سازی، پارس جنوبی، سپیدرود، شهر خودرو و گل گهر سیرجان.

از ۵ تیمی که در همه ادوار مسابقات حضور داشتند به جز ذوب آهن ۴ تیم دیگر سابقه قهرمانی در لیگ دارند و ۳ تیم پاس، فولاد و استقلال خوزستان با داشتن سابقه قهرمانی، سابقه حضور در تمام ادوار مسابقات را ندارند.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

ورزشی

گفتگو و تحلیل

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.