کد خبر: 3515
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
 • خبرنگار: محمدحسین نیکوپور
 • چاپ
فیلم مستند «سفال سرامیك»

فیلم مستند «سفال سرامیک» از مجموعه صنایع دستی منسوخ شده در مراحل تولید قرار دارد.

به گزارش پیام خبر، کارگردان این فیلم مستند، گفت: از آنجایی که صنایع دستی کاری مختص به مردان نیست تصمیم گرفتم این بار به سراغ صنعتی روبه فراموشی و کارگاهی که خانم ها اداره اش می کنند بروم.

عسل ستایش ادامه داد: بعد از یک ماه جستجو گروه تولید مستند یادشده به کارگاهی که بانویی شیرازی بنام فرشته دهقانی مدیریت آن را به عهده داشت رسیدیم که از صفر تا صد کار را خودشان انجام می دهند، یعنی گِل را می خرند و شروع به ساخت سفال و سپس سرامیک می کنند.

وی اضافه کرد: در این کارگاه به دو روش  قالب های گچی که ریخته گری محسوب می شود و دیگر کار با دست است؛ دیگر همکاران این کارگاه نیز همه بانو هستند.

ستایش یادآوری کرد که چند تن از اساتید دانشگاهی که در زمینه این صنعت فعالند معتقد بودند که به پشتوانه ظروف و نمونه های به دست آمده از کاوش های باستان شناسی، زادگاه سفالگری ایران بوده و از این کشور به دیگر نقاط جهان راه یافته است.

وی افزود: واژه سرامیک از کلمه یونانی «کراموس» به معنی سفال یا گل پخته می آید؛ در واقع برای معرفی سرامیک باید گفت که عبارتست از هنر و علم ساختن و کاربرد اشیای جامد و شکننده ای که ماده اصلی و عمده خاک است.

به گفته ستایش، برای آن که سطح جسم درخشنده، صاف و زیبا، ضد آب، ضد شیمیایی و آراسته شود، روی آن را پس از خنک شدن با یک لایه نازک لعاب می پزند که یک لایه شیشه ای مانند در سطح خارجی سرامیک تشکیل می دهند.

وی افزود: با توجه به این که محصول در هر مرحله یک روز زمان لازم دارد تا آماده مرحله بعد شود کار بین ٢٠ تا ٣٠ روز زمان می برد؛ این ششمین تجربه فیلمساز یادشده در زمینه صنایع دستی است که در ٤٥ دقیقه تولید و پخش خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • مسعود مرادی از اخراج علی کریمی می گوید/ کریمی تحمل لباس غیر پرسپولیس را نداشت

  مسعود مرادی از اخراج علی کریمی می گوید/ کریمی تحمل لباس غیر پرسپولیس را نداشت

  مسعود مرادی داور یکی از هیجان انگیزترین دیدارهای تاریخ فوتبال ایران بوده، جایی که علی کریمی با لباسی غیر از پیراهن پرسپولیس مقابل این تیم بازی کرد و تا آخر بازی دوام نیاورد!

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.