کد خبر: 3516
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
مرمت تخت جمشید توسط مرمتگران بدون مرز

مسئول حفاظت و مرمت بنای تاریخی و جهانی «تخت جمشید» با اشاره به اینکه فصل اول در اردیبهشت ماه بود و فصل دوم تا پایان آبان ادامه دارد بعد از این کارگاه ها جمع آوری می شود، گفت: بر اساس برنامه ریزی تا پایان فصل دوم مرمت «کاخ شورا» و «کاخ تچر» طبق برنامه به پایان می رسد.

به گزارش پیام خبر، شهرام رهبر، با اشاره به اینکه نسبت به چند دهه پیش موضوع مرمت تغییر کرده است، قبلا به موضوع مرمت پرداخته می شد اما امروز در تمام دنیا به مباحث حفاظتی توجه می شود که بناها به وضعی برسند که بتوان وضع موجود آنان را حفظ کرد، گفت: علم ثابت کرده که چیدن دوباره قطعات روی هم، آسیب رسان است، مدت هاست که آثار تخت جمشید آزمایش شکل گرفته است و می توان گفت این اثر تاریخی چه بیماری هایی دارد.

مسئول حفاظت و مرمت بنای تاریخی و جهانی «تخت جمشید» با اشاره به اینکه «گل سنگ»، فرسایش های دیفرانسیلی، آسیب های محیطی (آلاینده ای)، آسیب های بیولوژیک (گیاهان) از جمله آسیب هایی است که تخت جمشید با آن درگیر است، افزود: ۲ نوع آسیب فیزیکی و شیمیایی وجود دارد که آسیب های شیمیایی باعث می شود تا ساختار سنگ به نوعی عوض شود، بارندگی باعث حل شدن کلسیت های داخل سنگ می شود و نوع آن را تغییر می دهد.

مسئول امور ایرانی تیم «مرمتگران بدون مرز» با تاکید بر اینکه از سال ۱۳۸۷ نمونه برداری هایی از تخت جمشید انجام و این نمونه ها در لابراتوراهای مجهز آسیب شناسی شد و بر اساس آن موادی تجویز شده است، افزود: نمونه موادهای آهکی است که بیشترین تطابق با سنگ را دارد، در گذشته از سیمان استفاده می شد، اما مواد کنونی با جنس سنگ همگن هست و از لحاظ فیزیکی، شیمیایی و همچنین پتانسیل آن را دارد از لحاظ منظر و رنگ بیشترین شباهت راداشته باشد.

وی با یادآوری این مطلب که موادی با پایه آهکی، ضریب انبساط و انقباض همگنی با سنگ دارد در سال ۲۰۱۱ این مورد در کاخ «هدیش» انجام شد که بعد از رصد و مانیتورینگ به این نتیجه رسیدیم که می توان آن را ادامه داد، افزود: مرمت گران از سال گذشته مستند نگاری و آسیب نگاری را انجام دادند بعد از آن اقدام هایی نظیر پاک سازی شکل گرفت که پاکسازی با لیرز، میکروسنت بلاست، ضماد گزاری و پاکسازی با آب مقطر از نمونه این پاکسازی هاست و با توجه به حساسیت تخت جمشید در هر نقطه از روشی خاص بهره برداری شد که بهترین بازدهی را داشته باشد.

رهبر با اشاره به اینکه مرمت های تخت جمشید یکی از علمی ترین روش های مرمتی است که تاکنون شناخته شده است، اضافه کرد: در فصل اول و دوم ۶ نفر ایرانی به شکل دائم فعالیت کرده و می کنند و در فصل دوم هم تعداد حدود هفت نفر ایتالیایی با ما همکاری دارد.

وی با اشاره به اینکه فصل اول در اردیبهشت ماه بود و فصل دوم تا پایان آبان ادامه دارد بعد از این کارگاه ها جمع آوری می شود، اظهارداشت: تصاویر گرفته شده و با گذشته تطابق داده می شود و بعد از آن گروه ایرانی کار را ادامه می دهند اما کار مرمتگران ایتالیایی بدون مرز با فصل دوم تمام نخواهد شد، با آنان در ارتباط خواهیم بود و از آنان برای مرمت سایر نقاط استفاده خواهیم کرد اما بر اساس برنامه ریزی تا پایان فصل دوم مرمت «کاخ شورا» و «کاخ تچر» طبق برنامه به پایان می رسد.

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • مسعود مرادی از اخراج علی کریمی می گوید/ کریمی تحمل لباس غیر پرسپولیس را نداشت

  مسعود مرادی از اخراج علی کریمی می گوید/ کریمی تحمل لباس غیر پرسپولیس را نداشت

  مسعود مرادی داور یکی از هیجان انگیزترین دیدارهای تاریخ فوتبال ایران بوده، جایی که علی کریمی با لباسی غیر از پیراهن پرسپولیس مقابل این تیم بازی کرد و تا آخر بازی دوام نیاورد!

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.