کد خبر: 3584
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۳
زیباسازی باب القبله در حرم حضرت عباس (ع) - کاشی و مقرنس کاری

رئیس بخش طرح های مهندسی آستان مقدس حضرت عباس(علیه السلام) گفت: پرسنل بخش فنی و مهندسی این آستان کار زیباسازی و نصب کتیبه های اسلامی در باب القبله از سرگرفته اند.

به گزارش پیام خبر، مهندس ضیاء مجید الصائغ، گفت: بخش فنی و مهندسی این آستان کار تزیین، زیباسازی و نصب کتیبه های اسلامی در باب القبله حرم اباالفضل العباس (ع) را از سرگرفته است.

رئیس بخش طرح های مهندسی در آستان مقدس حضرت عباس (ع) افزود: بخشی از کار زیباسازی ورودی باب القبلة شامل ۶ طاق بزرگ منحی شکل است که پیش از این، تزیین آن به نقش و نگار و کاشی کربلایی معرق کاری شده به پایان رسیده است.

وی ادامه داد: هر طاق از داخل مزین به یک نوار زینتی است که در آن آیات قرآن نوشته شده است. این آیات قرآنی در قسمت بالای طاق در قاب طلایی قرار گرفتند. این کار هنری در دو طرف ورودی نیز تکرار شده است.

رئیس بخش طرح های مهندسی این آستان گفت: کار پوشاندن طاق های داخلی با کاشی کربلایی معرق کاری شده با طلا به پایان رسیده است. این برای نخستین بار است که اینگونه از این کاشی های کربلایی استفاده می شود.

الصائغ افزود:  همچنین مهندسان این آستان بیشتر اشکال هندسی معماری اسلامی از جمله کتبیه و مقرنس و گنبد را در باب القبله به کار برده اند.

وی ادامه داد: این کارها به موازت کارهای دیگر جریان می یابد و به مراحل پیشرفته رسیده است.

گفتنی است، مساحت باب القبله در حرم حضرت عباس(علیه السلام) به عرض ۱۱ متر مربع و به طول ۱۱ متر افزایش یافته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

آخرین اخبار

مذهبی

گفتگو و تحلیل

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.

 • ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ضمن تبریک بیست سالگی خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا را از رویش‌های انقلاب اسلامی دانست و عامل موفقیت این رسانه را استفاده از ظرفیت جوانان دانشجوی خلاق عنوان کرد.