کد خبر: 3584
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۳
زیباسازی باب القبله در حرم حضرت عباس (ع) - کاشی و مقرنس کاری

رئیس بخش طرح های مهندسی آستان مقدس حضرت عباس(علیه السلام) گفت: پرسنل بخش فنی و مهندسی این آستان کار زیباسازی و نصب کتیبه های اسلامی در باب القبله از سرگرفته اند.

به گزارش پیام خبر، مهندس ضیاء مجید الصائغ، گفت: بخش فنی و مهندسی این آستان کار تزیین، زیباسازی و نصب کتیبه های اسلامی در باب القبله حرم اباالفضل العباس (ع) را از سرگرفته است.

رئیس بخش طرح های مهندسی در آستان مقدس حضرت عباس (ع) افزود: بخشی از کار زیباسازی ورودی باب القبلة شامل ۶ طاق بزرگ منحی شکل است که پیش از این، تزیین آن به نقش و نگار و کاشی کربلایی معرق کاری شده به پایان رسیده است.

وی ادامه داد: هر طاق از داخل مزین به یک نوار زینتی است که در آن آیات قرآن نوشته شده است. این آیات قرآنی در قسمت بالای طاق در قاب طلایی قرار گرفتند. این کار هنری در دو طرف ورودی نیز تکرار شده است.

رئیس بخش طرح های مهندسی این آستان گفت: کار پوشاندن طاق های داخلی با کاشی کربلایی معرق کاری شده با طلا به پایان رسیده است. این برای نخستین بار است که اینگونه از این کاشی های کربلایی استفاده می شود.

الصائغ افزود:  همچنین مهندسان این آستان بیشتر اشکال هندسی معماری اسلامی از جمله کتبیه و مقرنس و گنبد را در باب القبله به کار برده اند.

وی ادامه داد: این کارها به موازت کارهای دیگر جریان می یابد و به مراحل پیشرفته رسیده است.

گفتنی است، مساحت باب القبله در حرم حضرت عباس(علیه السلام) به عرض ۱۱ متر مربع و به طول ۱۱ متر افزایش یافته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

مذهبی

گفتگو و تحلیل