نشست ۱۱۲ شورای فرهنگ عمومی استان فارس/ عکس: علی روزیطلب

یکصد و دوازدهمن نشست شورای فرهنگ عمومی فارس به ریاست آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه شیراز و با حضور سید احمد احمدی‌زاده، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس به نمایندگی استاندار فارس و صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دبیر این شورا و سایر اعضا در دفتر امام جمعه شیراز برگزار شد.

به گزارش پیام‌ خبر، یکصد و دوازدهمن نشست شورای فرهنگ عمومی فارس به ریاست آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه شیراز و با حضور سید احمد احمدی‌زاده، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس به نمایندگی استاندار فارس و صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دبیر این شورا و سایر اعضا در دفتر امام جمعه شیراز برگزار شد.

صابر سهرابی، به عنوان دبیر این شورا، ضمن گزارشی از پیگیری مصوبات نشست‌های پیشین این شورا در مورد دستور کار این نشست گفت: پس از ماه‌ها بررسی و تبادل نظر با کارشناس‌ها و برگزاری نشست‌هایی در کمیته‌های جانبی این شورا، بالاخره طرح «خانواده متعالی» که برش استانی از طرح کشوری مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است برای تصویب به صحن این شورا رسید.

سهرابی بیان کرد: یکی دیگر از موضوعات بسیار مهمی که در ابتدای این نشست به آن پرداخته خواهد شد، موضوع فضای مجازی خواهد بود که در سال‌های اخیر اهمیت آن بر همگان روشن شده است.

سید احمد احمدی‌زاده، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس نیز بیان کرد: عدم مدیریت فضای مجازی و رها شدن این فضا موجب نگرانی اصلی خانواده‌هاست.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس از شورای فرهنگ عمومی درخواست کرد دغدغه‌های موجود را در این باره با ساماندهی محتوای مطالب این حوزه به سرانجام برساند.

وی عنوان کرد: در استان فارس به تبع شرایطی که با آن مواجه هستیم، ساماندهی فضای مجازی اهمیت دارد؛ همچنین بسیاری از موضوعات مرتبط با آسیب‌های خانواده نشات گرفته از فضای مجازی است.

معاون استاندار فارس با بیان اینکه ایجاد دبیرخانه مناسبی در حوزه فضای مجازی ضروری است، خواستار ایجاد این دبیرخانه با نظارت شورای فرهنگ عمومی استان شد.

 

ملاک شورای فرهنگ عمومی، مبانی علمی است

امام جمعه شیراز و نماینده ولی‌فقیه در استان فارس هم با بیان اینکه اقدام علمی و برمبنای دانش ملاک عمل شورای فرهنگ عمومی است، گفت: برای معجزه و کرامت دور هم جمع نمی‌شویم.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام بیان داشت: نباید به هر اقدامی که مبانی علمی ندارد، توجه کنیم چون قابل دفاع و پیش‌برنده نیست.

رییس شورای فرهنگ عمومی فارس دانش را ستون اصلی جنگ امروزی دانست و افزود: اگر می‌خواهیم با رقیبی که در عرصه تمدنی داریم، در بیفتیم تنها به واسطه دانش پیروز می‌شویم.

وی با اشاره به اینکه اساس حرکت امام و رهبری بر مبنای علم و دانش است، بر به‌رسمیت شناختن فعالیت مبتنی بر علم تاکید کرد و رسمیت‌بخشی به آن را بر عهده فرهیختگان جامعه دانست.

امام جمعه شیراز با انتقاد از ناهماهنگی‌ها و موازی‌کاری‌ها بیان کرد: باید به نحوی هماهنگی در کار منطقی ایجاد شود و این میسر نمی‌شود مگر با احترام گذاشتن به جایگاه یکدیگر تا بتوانیم حرکتی اجتماعی ایجاد کنیم.

آیت‌الله دژکام عنوان داشت: در مسائل فرهنگی و اجرایی باید به کارشناس هر بخش احترام بگذاریم.

در این نشست ابراهیم عباسی، مدرس دانشگاه و فعال حوزه رسانه به عنوان مدیر حوزه فضای مجازی فارس معرفی شد؛ همچنین "طرح خانواده متعالی در استان فارس" به صورت کلی مورد تایید قرار گرفت اما برای بررسی بیشتر در جزئیات، طرح بار دیگر به کمیته تخصصی کارشناسان این شورا برگشت خورد.

 همچنین در این نشست مقرر شد درباره نظریه "ارائه مدل کثرت‌گرایانه غیر فروکاهشی در راستای اتخاذ رویکرد مشترک فرهنگی بین دستگاه‌های اجرایی استان فارس" که از سوی امام جمعه شیراز در جلسه پیشین این شورا با سید عباس صالحی مطرح شده بود، پروتکلی برای بررسی در سطح ملی تهیه شود.

فضای مجازی و خانواده زیر ذره‌بین شورای فرهنگ عمومی؛ یکصد و دوازدهمن نشست شورای فرهنگ عمومی فارس به ریاست آیت‌الله شیخ لطف‌الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه شیراز و با حضور سید احمد احمدی‌زاده، / عکس: علی روزیطلب

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.

 • ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ضمن تبریک بیست سالگی خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا را از رویش‌های انقلاب اسلامی دانست و عامل موفقیت این رسانه را استفاده از ظرفیت جوانان دانشجوی خلاق عنوان کرد.