انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و آموزشی بین اتاق بازرگانی فارس ودانشگاه آزاد استان

در آیینی با حضور مهندس رازقی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس، روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی کشور و پیشقدم رئیس دانشگاه آزاد استان فارس تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و آموزشی مابین دانشگاه آزاد اسلامی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس منعقد شد.

به گزارش پیام خبر، جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در این جلسه با اشاره به وضعیت اقتصاد و دانشگاه در کشور گفت: دو بخش دانشگاه و صنعت در طول سالها ارتباط کارآمد و پویایی نداشته اند و به همین دلیل اقتصاد کشور ضررهایی را متحمل شده است.
وی افزود: حرکت اصولی، علمی و کارشناسی در حوزه اقتصاد در کشور می تواند گرهگشای بسیار از امور باشد که مهمترین خروجی آن رفع موانع کسب و کار و رونق تولید و صادرات در کشور باشد.
رازقی اظهارداشت: مقام معظم رهبری سالهاست بر موضوع رونق تولید و صادرات تاکید دارند اما وابستگی اقتصاد به نفت موجب شده این دو بخش در طول سالها مورد بی مهری قرار گیرد که نتیجه عدم توجه به ثروت آفرینی به واسطه رونق تولید و صادرات وجود 60 میلیون نفر یارانه بگیر در کشور است.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: تا زمانی که سیاست های اقتصاد کشور بر محور اصلاحات عمیق و اساسی در حوزه اقتصاد استوار نشود حتی اگر ارتباط ما با دنیا اصلاح شود توفیقی در حوزه اقتصاد نخواهیم داشت زیرا باور داریم تصمیم گیری ها باید با محوریت تولید و نه مصرف انجام شود.
وی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور ادامه داد: اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی و مشاور سه قوا ابعاد اقتصاد کشور را با دقت و حساسیت رصد و همواره نظرات کارشناسی خود را اعلام کرده است اما گوش شنوایی برای بخش اقتصاد کشور نیست.
رازقی عنوان داشت: کشور در چند دهه اخیر از تورم دو رقمی رنج برده و تا زمانی که به رونق تولید و اقتصاد توجه ویژه نشود در حوزه اقتصاد با خطرهایی مواجه خواهیم بود بنابراین رسالت امروز همه ما تلاش در جهت اصلاح عمیق اقتصادی در کشور با هدف قطع وابستگی اقتصادی به نفت است.
وی تصریح کرد: یکی از اهداف تعریف شده برای اتاق بازرگانی فارس، بهره گیری از تمام ظرفیت ها و همت برای ایجاد رونق تولید و صادرات در استان و کشور است که در  ما در اتاق بازرگانی فارس نیز برای تحقق این مهم در استان تلاش می کنیم.
رازقی با اشاره به ارتباط صنعت و دانشگاه افزود: یکی از زمینه های مهم ارتباط صنعت و دانشگاه رفع موانع بخش تولید به صورت علمی و کارشناسی است این در حالی است که امروز مشکلات متعددی بر سر راه تولید و کارآفرینی در کشور ایجاد شده که این بخش را به بحران کشانده است.
وی بیان کرد: هنوز صنعت و دانشگاه ما مانند دو خط موازی عمل می کنند و ارتباط کارآمد بین این دو بخش مهم برقرار نشده که این تفاهم نامه اقدام مبارکی در جهت همکاری صنعت و دانشگاه است زیرا امروز دانشگاه ما باید به واسطه بهره گیری از علوم روز دنیا در کنار صنعت قرار گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اظهارداشت: این درحالی است که برای نخستین بار در اتاق بازرگانی فارس شورای پژوهش با هدف پر کردن فاصله موجود بین فعالان اقتصادی و دانشگاه های استان، نزدیکی تولیدات دانشگاهی به زبان فعالان اقتصادی و پایبندی تصمیم گیران دولتی به خروجی های پژوهش های دانشگاهی ایجاد کردیم.
رازقی با بیان اینکه این شورا به صورت تخصصی و کارشناسی مسایل اقتصادی استان را دنبال می کند اضافه کرد: در این شورا 9 هسته تخصصی به تناسب نیازهای اقتصادی استان فعال است که در هر یک از این هسته های تخصصی کارشناسان بخش دولتی، بخش خصوصی و دانشگاه حضور داشته و مسایل را از ابعاد مختلف بررسی و کارشناسی می کنند.
وی ادامه داد: در شورای پژوهش اتاق بازرگانی فارس علاوه بر انجام پژوهش های علمی و کاربردی 10 کتاب و 50 جلد جزوه و نشریات ترویجی منتشر شده است که هم اکنون نیز 20 پژوهش در این شورا در دست انجام است.
رازقی با اشاره به این تفاهم نامه عنوان داشت: هدف از این تفاهم نامه تعامل دانشگاه و اتاق فارس در جهت شناسائی و عارضه یابی مشکلات موجود اقتصادی شامل صنعت، معدن، کشاورزی، تجارت و خدمات استان فارس و کمک در جهت ایجاد ساز و کار لازم برای ارائه پیشنهادات و راه حل های ممکن در جهت رفع مشکلات و همچنین تلاش برای بهره وری بیشتر و حل مسئله از اقتصاد بخش خصوصی در راستای بهبود شاخص های فضای کسب و کار است.
وی افزود: دنشگاه های ما باید مسیر خود را از دانشگاه های تولید مدرک جدا کنند زیرا مسیر توسعه جامعه به ما نشان می دهد که مدرک بدون تخصص و مهارت نمی تواند مشکلی از اقتصاد کشور رفع کند. 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.