کد خبر: 3645
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳
 • خبرنگار: امیرحسین ذوالفقاری
 • چاپ
نمایش «خداحافظی»

تئاتر «خداحافظی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی رحمانی در حالی در سالن هنر شهر آفتاب شیراز به نمایش درآمد که شعار «تحسین شده منتقدین شیراز» را به رخ می کشید، اما وجود موضوعات فراوان، دیالوگ های بی ربط و خسته کننده، بازی های بی روح و پرداخت ضعیف داستان، نمایشی نه چندان دلچسب را رقم زده است.

به گزارش پیام خبر، تئاتر «خداحافظی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی رحمانی در حالی در سالن هنر شهر آفتاب شیراز به نمایش درآمد که شعار «تحسین شده منتقدین شیراز» را به رخ می کشید.

کارگردان آن در گفتگو با سایت پیام خبر ابراز داشت که این دومین اثر وی در مقام کارگردانی است و برای مرتبه دوم در شیراز به مدت ۱۰ شب در آذر ماه ۱۳۹۸ به نمایش درآمده است.

او در حالی از عدم سکوت برخی تماشاچیان درون سالن انتقاد می کرد که انتظار می رود تئاتر در دنیای امروز در رقابت با دیگر رسانه ها به گونه ای عمل کند تا مخاطبان حاظر شوند ساعتی را ساکت و به دور از موبایل های خود به تماشای نمایشی نه چندان ارزان قیمت بنشینند، از همین رو تئاتر شیراز با ظرفیتی شکننده تر در مواجهه با اجراهای ضعیف تنها مخاطب عام را از این رسانه فراری می دهد.

این نمایش حکایت روز بعد از مرگ پدر بیمار یک خانواده است که فرزند پسری اش سال ها برای نگهداری وی از عشق خود گذشته است و حال فرزند دختری هم که به دلیل اختلافاتی از آن ها فاصله گرفته بوده، برای مراسم خاکسپاری آمده است، کلیت نمایش حول محور گفتگوی این ۲ نفر، داماد، و نوه دختری می گذرد و به مسائل گوناگونی از نقد رفتار اجتماعی می پردازد.

اما وجود موضوعات فراوان، دیالوگ های بی ربط و خسته کننده، بازی های بی روح و پرداخت ضعیف داستان، نمایشی نه چندان دلچسب را رقم زده است، در این نمایش از شموشک نوشهر و لیورپول گرفته تا قیمه و فسنجان، رنگ پیراهن، چای و قند، دوچرخه سواری، کوهنوردی، ژاپن و ساخت ربات، نسل جدید و دوست پسر، کتک خوردن در مدرسه، و عشق اسطوره ای سخن به میان می آید. بخشی از متن ها شبیه کتاب های ترجمه شده ساختار غریبی دارند. چندین عنصر هم همانند حمام، ویلچر و عصا کنار صحنه وجود داشت که نقش آن ها چندان مشخص نبود.

به طور کلی، نمایش نه به مراسم ختم می ماند و نه پیام های اجتماعی آن چندان واضح و اثر گذار بود. در انتهای نمایش هم گروهی از میان تماشاچیان به عنوان نمادی از مردم رخت مشکی بر تن آن فرزند می کنند و جملاتی را به زبان انگلیسی با لهجه و بیانی غیر واضح همخوانی می کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.

 • ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ضمن تبریک بیست سالگی خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا را از رویش‌های انقلاب اسلامی دانست و عامل موفقیت این رسانه را استفاده از ظرفیت جوانان دانشجوی خلاق عنوان کرد.