کد خبر: 3661
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹
 • خبرنگار: امیرحسین ذوالفقاری
 • چاپ
نمایش «بی چیز»

نمایش «بی چیز» به نویسندگی، بازیگری و کارگردانی مهدی فرشیدی سپهر از ۱۷ تا ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸ در سالن تئاتر هنر شهر آفتاب شیراز به نمایش درآمد.

به گزارش پیام خبر، نمایش «بی چیز» به نویسندگی، بازیگری و کارگردانی مهدی فرشیدی سپهر از ۱۷ تا ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸ در سالن تئاتر هنر شهر آفتاب شیراز به نمایش درآمد.

تئاتر دیدنی «بی چیز» با اجرایی منحصر به فرد از یک بازیگر در دو نقش روبروی هم، دو دنیای متفاوت از اندیشه ها را در تقابل هم به پیش چشم مخاطب می آورد تا بیننده از نگاهی بیرونی به زشتی و زیبایی هر یک پی ببرد. این نمایش که به دور از هر زرق و برقی و با سادگی تمام در طراحی لباس، صحنه، و نور اجرا می شود با روایتی نو، فلسفه زندگی را به چالش می کشد.

صحنه نمایش به دو بخش تقسیم شده و ۲ شخصیت آبی و قرمز در تقابل یکدیگر قرار گرفته اند. در یک سو اتاق محصوری تصور می شود که نوجوانی در آن ساعت های متمادی اسیر بازی های کامپیوتری است و در آن سو، فرد دیگری دنیای بزرگتری در منطقه تبت دارد و برای گذر از نوجوانی به جوانی به معبد رفته تا با ریاضت و تفکر معنای زندگی را کشف کند.

کارگردان در گفتگو با خبرنگار پیام خبر ابراز داشت: این تئاتر از سال ۱۳۹۲ تاکنون در اصفهان، همدان، تهران و بعضی شهرهای آلمان با همین متن و صدا به نمایش در آمده است.

وی همچنین ادامه داد: این نمایش در تلاش است تا از بیننده بخواهد بیندیشد تا به غیر از خوردن، خوابیدن، بزرگ شدن و عکس گرفتن دیگر برای چه هدفی به دنیا آمده ایم و تشریح کرد ۲ دسته شخصیت در جهان داریم؛ تن پرورها و فکرپرورها؛ اول کسانی که تنها به فکر خوردن و خوابیدن هستند و دوم آنهایی که در فکر زیباتر کردن دنیا هستند.

فرشیدی در پاسخ به سوال ما درباره تلاش نمایش برای نقد بازی های کامپیوتری مدعی شد به هیچ وجه به دنبال این منظور نبوده ایم و حتی به بیننده می گوییم تا آخر هم بازی کن، اما بعد در اتاق را باز کن و دنیای بیرون را هم ببین.

خبرنگار پیام خبر در پرسشی دیگر با اشاره به گفتگوهای نمایش پرسید، بخشی از متن بیانگر انتقاد به ساعت ها بازی است، اما وی پاسخ داد: این دیالوگ ها دقیقا ترجمه منوهای بازی Tekken است و برای این منظور نیست.

در بخش مورد اشاره می گوید: «افراد در معبد یک هفته عبادت می کنند و یک روز می خوابند» و می توان برداشت کرد مورد فوق تشبیه اعتیاد به بازی های کامپیوتری است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.

 • ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ضمن تبریک بیست سالگی خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا را از رویش‌های انقلاب اسلامی دانست و عامل موفقیت این رسانه را استفاده از ظرفیت جوانان دانشجوی خلاق عنوان کرد.