کمیسیون‌کسب و کار اتاق بازرگانی

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی فارس گفت: جرایم اقتصادی یکی از زمینه های بی اخلاقی و بی اعتمادی در فضای کسب و کار و اجتماع است به طوری که امروز هر معامله تجاری و مالی نیازمند ضمانت های قانونی و اجرایی محکم است.

به گزارش پیام خبر، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، صلاح الدین ایزدفر در جلسه کمیسیون اخلاق کسب و کار که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: اعتماد عمومی یکی از مولفه های اصلی سرمایه های اجتماعی است که پیامدهای مثبتی از جمله امید، مشارکت و فضای سالم را به دنبال دارد و جامعه را در مسیر توسعه یافتگی قرار می دهد.
وی با بیان اینکه عدم وجود اعتماد هزینه های زیادی را بر جامعه تحمیل می کند افزود: در گذشته های نه چندان دور کلام و وعده های بازاریان و فعالان بازر برای مردم بسیار قابل قبول بود و به عنوان یک سند پذیرفته می شد اما امروز فضای بازار و کسب و کار دچار تغییرات فرهنگی و اخلاقی شده است.
ایزدفر اظهارداشت: ملاک های زیادی برای اخلاق مطرح شده است که هر فعال اقتصادی و تاجر ما باید با رعایت اصول انسانی و اسلامی ترویج دهنده خوبی و عدالت باشد تا این مهم در سطوح مختلف جامعه نهادینه شود.
وی اضافه کرد: امروز توجه به خصوصیات اخلاقی مانند صداقت، راستگویی، جمع گرایی و ترجیح منافع جمعی بر فردی توسط افراد جامعه می تواند موجب ایجاد اعتمادجویی، رعایت اخلاق و رفتارهای درست و ریشه کن شدن بی اخلاقی در جامعه شود و این درحالی است که تلاش هر یک از ما درجهت گسترش اعتماد در جامعه بیش از هر اقدامی اثرگذار خواهد بود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه اگر به مقوله اخلاق در جامعه به ویژه در کسب و کار توجه نشود پیامدهای منفی آن در تمام بخش ها رخنه می کند ادامه داد: نقش اخلاق این است که فرد و جامعه را به سوی یک زندگی سالم و آرام پیش می برد و هرجا اخلاق حاکم باشد به دلیل وجود ضمانت اجرای درونی و فردی، نیاز به ابزارهای حقوقی و قانونی به عنوان ضمانت اجرا کم است.
ایزدفر عنوان داشت: تحولات و تغییرات متوالی فرهنگی و اجتماعی و ضعف فزایندهی احساس عمومی عدالت و امنیت اجتماعی از ابعاد شوک اجتماعی هستند ضعف فزایندهی احساس عمومی عدالت و امنیت اجتماعی منجر به کم اعتمادی اجتماعی خواهد شد.
در این جلسه بیژن کیا به ارائه مطلب در خصوص اخلاق اجتماعی پرداختند و گفت: اخلاق اجتماعی از مهمترین ارکان توسعه اجتماعی است که اخلاق اجتماعی، مسئولیت پذیری شخص نسبت به جامعه و توانایی شناخت و عمل به نیک و بد است.
وی افزود: نقش اخلاق اجتماعی در توسعه ملی شامل تبدیل فرد به شهروند، کاهش نیاز به نظارت قانونی و عوامل بیرونی نظم دهنده و مراجع اعمال کننده قانون و افزایش اعتماد اجتماعی می شود و موضوع مهم اخلاق اجتماعی موجب افزایش انطباق اجتماعی، سرمایه اجتماعی و توسعه ملی و در نهایت وحدت ملی می شود.
کیا، افزایش پاسخگویی واحدهای صنفی، امکان مشارکت داوطلبانه عموم در بهبود خدمات رسانی، نظرسنجی دورهای و مستمر از مشتریان در مورد کمیت و کیفیت خدمات، مواظبت بر سلامت اداری واحدهای صنفی، شفافیت و اطلاع رسانی، آموزش اصول مشتری مداری و عدالت تجاری مثلا از طریق تسهیلگری ترویج
مشاغل کوچک و خانگی را به عنوان پیشنهاد اخلاق اجتماعی کسب و کار مطرح کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.

 • ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ضمن تبریک بیست سالگی خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا را از رویش‌های انقلاب اسلامی دانست و عامل موفقیت این رسانه را استفاده از ظرفیت جوانان دانشجوی خلاق عنوان کرد.