باغ های قصردشت شیراز

مدیر اداره حوزه استحفاظی باغات قصردشت از احیاء ۱۰ هکتار از باغ‌های قصردشت در قالب فضای سبز همگانی و پارک باغ خبر داد.

به گزارش پیام خبر، جهان بین میرزایی ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باغات شهر شیراز را به صورت کلی می‌توان به سه مجموعه شامل باغات حریم شهر شیراز مثل گود گویم، دوکوهک، انجیره و قلات، باغات پراکنده محدوده شهر از میدان الله تا بلوار مطهری و چمران تا خیابان محمدیه، باغات معروف به قصردشت (حوزه استحقاظی باغات قصردشت) تقسیم کرد، گفت: این باغ پس از تملک و احیا به شکل بوستان شهری در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.

وی با اعلام اینکه باغ یادشده در خیابان شهید رادفر به شکل «باغ پارک» حفظ خواهد شد، افزود: فضای این باغ به شکلی طراحی می‌شود که شهروندان بتوانند از آن استفاده کنند.

میرزایی با تصریح اینکه هیچیک از درختان این باغ‌ها قطع نمی‌شوند، گفت: برنامه ما این است که تمامی این درختان حفظ شوند و جاهایی که درختان در اثر کم آبی مشکلاتی به وجود آمده درختان جایگزین شوند.

وی با اعلام اینکه باغات خیابان شهید رادفر در نقطه‌ای از شیراز قرار گرفته که اراضی گروه یک حوزه استحفاظی باغات است، عنوان کرد: مشکلی که این منطقه دارد کم آبی است که ما بیشترین کمبود آب را در این نقطه از باغات گروه یک داریم.

مدیر اداره حوزه استحفاظی باغات قصردشت با بیان اینکه گروه یک باغات پراهمیت‌ترین گروه دسته بندی می‌باشد، افزود: این گروه شامل باغ‌های متراکم و انبوه و اراضی بین این باغات که طبق ضوابط طرح، ساخت و ساز در آنها ممنوع بوده و باغ‌ها و زمین‌های این گروه در اولویت تملک عمومی قرار دارند و فعالیت‌های گردشگری نیز طبق ضواط طرح مجاز می‌باشد.

وی، ادامه داد: در گذشته این باغ‌ها از قنات‌ها و کاریزهای بالادست این نقاط مشروب می‌شدند که در حال حاضر در نبود این کاریزها اکنون شهرداری شیراز با هزینه خود ۱۷ حلقه چاه حفر کرده است که با هم رینگ شده و با استفاده از این چاه‌ها، باغ‌های این نقاط آبیاری می‌شوند.

میرزایی طول دوره آبیاری باغ‌های انار قصردشت را کمتر از ۲۰ روز عنوان کرد و گفت: در سال گذشته با وجود خشکسالی بعضاً آبیاری این باغ‌ها به ۸۰ تا ۹۰ روز رسیده بود، اما با توجه به بارندگی‌های سال گذشته و فروردین ماه امسال وضعیت آبی بهتر شد و دوره آبیاری به ۳۵ تا ۴۰ روز رسیده است، اما با این وجود در این بخش از شیراز دوره آبیاری تا ۷۰ روز هم رسیده است.

وی در عین حال تنش آبی در باغ‌های قصردشت را پابرجا دانست و اعلام کرد: در این راستا دنبال این هستیم که قنات‌های قدیمی را لایروبی و احیا کنیم تا بتوانیم آب کافی به این باغ‌ها برسانیم.

مدیر اداره حوزه استحفاظی باغات قصردشت پیرامون میزان تملک باغ‌ها، عنوان کرد: حدود ۲۶۷ هکتار باغ توسط شهرداری شیراز تملک شده است که این تملک‌ها بعضاً ششدانگ و در مواردی مالکی و قارصی است.

وی، ادامه داد: در عمل ما حدود ۵۰۰ هکتار باغ را فریز کردیم که عملاً امکان هیچ گونه دخل و تصرفی در این باغ‌ها وجود ندارد.

میرزایی تصریح کرد: شهرداری با وجود مالکیت مشاعی که دارد این امکان را عملاً از بین برده که متصرفین بتوانند دخل و تصرفی کنند.

وی از تملک بخشی از باغ‌های گروه ۵ شیراز هم خبر داد و گفت: گروه پنج باغات اراضی بایر و کم بازده محدوده جبل دراک، صرافی و سجادیه فرهنگشهر هستند که ضوابط طرح جهت تأمین هزینه تملک اراضی گروه یک در نظر گرفته شده است؛ نکته قابل توجه اینکه پهنه گروه پنج سجادیه نیز بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر جهت پارک بزرگ شهری در نظر گزفته شده و از اولویتهای تملک می‌باشد و تاکنون حدود ۳۰ هکتار از مالکیت این اراضی تملک شده است.

میرزایی با بیان اینکه گروه ۲ که نوار با عمق ۳۰ متر ضلع شمال کمربندی دراک (حدفاصل تقاطع وحدت و شهید رودکی) می‌باشد، افزود: در این گروه نیز هیچ‌گونه ساخت و سازی مجاز نیست و عرض ۲۰ متر آن به صورت معبر و ۱۰ متر نیز به عنوان فضای سبز می‌باشد.

وی پیرامون رینگ شدن قنات‌های شیراز توضیح داد: از آنجا که قنات‌ها دارای مالک خصوصی هستند برای نمونه در محور بلوار شهید چمران هم این قنات‌ها وجود دارد، شهرداری هزینه خود قنات معین آباد را احیا کرد و یکی از فعال‌ترین قنات‌های شیراز به شمار می‌رود.

به گفته میرزایی، ۳۶۰ رشته قنات در گذشته وجود داشته که اکنون در شیراز ۱۰ قنات فعال و زنده در شیراز وجود دارد.

وی با بیان اینکه گروه ۳ مجموعه‌های مسکونی روستاهای مهدی آباد دهکره و دینکان می‌باشند که مبنای اقدام طرح بهسازی می‌باشد، ادامه داد: گروه ۴ ساخت و سازهای پراکنده‌ای هستند که در زمان تهیه طرح در محدوده باغات قصردشت موجود بوده‌اند که هیچ‌گونه رشد و گسترشی نباید داشته باشند و هر گونه ساخت و ساز جدید در این گروه ممنوع است.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 1
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • داریوش IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
  0 0
  درود. تیتر خبر با محتوای خبر تفاوت دارد. تبدیل یک باغ ده هکتاری با یک بافت بوم شناختی سنتی به یک پارک باغ عملا نابود کردن یک باغ هست نه احیا آن. چون ناچارند مبلمان بچینند و سنگفرش کنند. تعدادی درخت هم باید قطع کنند. حالا این کجایش، احیا باغ هست؟ با ساخت پارک باغ تقاضا برای تغییر کاربری باغهای پیرامون افزایش می یابد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.