کد خبر: 3753
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
 • خبرنگار: سهیلا ستایش
 • چاپ
یلدا راهدار

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: در شرایط تحریم ها یکی از کسب و کارهایی که به شدت تحت تاثیر قرار گرفت، همین کسب و کارهای نوپا بودند که به دلایل مختلف از جمله حذف شدن اپلیکیشن آنها در فضاهای مجازی، فعالیت آنها دچار مشکل شد.

به گزارش پیام خبر، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار در نخستین همایش ملی مدیریت نوین و کسب و کارهای نوپا در رونق تولید که در دانشگاه شیراز برگزار شد، بیان کرد: در کشور اخیرا کسب و کارهایی شکل گرفته که مبتنی بر تکنولوژی و داده های فناوری است که این کسب و کارهای نوپا که به استارت آپ مشهور شده اند تحولی عظیم در ارائه خدمات به مصرف کننده ایجاد کرده اند.
وی افزود: این نوع کسب و کارهای نوپا که عمدتا بر پایه فناوری و تکنولوژی استوار هستند چنانچه بتوانند در کنار پایداری، مقیاس پذیر هم باشند می توانند اشتغالزایی را افزایش داده و فرایند کارآفرینی را در حوزه اقتصاد اینترنتی و دیجیتالی افزایش دهد.
راهدار اظهارداشت: بر اساس آمار وزارت صمت، در سال 1397، از میان 188 کشور ایران با تعداد 161 استارتاپ رتبه 48 را به خود اختصاص داده است این درحالی است که تعداد شرکت های دانش بنیان در سطح استان که مشغول به کار هستند 154 عدد است و از این تعداد33 شرکت در حوزه فناوری اطلاعات،ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای فعالیت می کنند.
وی اضافه کرد: به دلیل اینکه استارتاپها کسب و کارهای نوظهوری هستند هنوز قوانین و مقررات مدون شده ای برای آنها تعریف نشده است و با پیچ و خم های سیستم های اداری دست و پنجه نرم می کنند و روند رشد آنها با کندی مواجه است.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: یکی از مشکلات اولیه استارتاپ ها در شروع کار نبود قانون مناسب و کارا در حوزه حقوق مالکیت معنوی است و اگر فردی احساس امنیت نسبت به محفوظ ماندن ایده و حقوق مربوط به آن نداشته باشد نمی تواند کسب و کار را ایجاد و فعالیت کنند.
راهدار عنوان داشت: از ﻫﻤﯿﻦ رو، ﯾﮑﯽ از اﻟﺰاﻣﺎت ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﺳﺘﺎرتاپ ﻫﺎ وﺟﻮد ﻗﻮاﻧﯿﻦ ﻣﺎﻟﮑﯿﺖ در ﮐﺸﻮر اﺳﺖ و ﺗﺎ زﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ اﯾﻦ ﻗﻮاﻧﯿﻦ ﺑﻪ درﺳﺘﯽ ﺗﺪوﯾﻦ و اﺟﺮاﯾﯽ ﻧﺸﻮﻧﺪ اﻣﮑﺎن ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﺳﺘﺎرتاپ ﻫﺎ وﺟﻮد ﻧﺪارد.
وی تصریح کرد: این درحالی است که به دلیل تفاوت استارتاپ ها با سایر کسب و کارها، ریسک پذیری آنها بسیار بالاست و سرمایه گذاران معمولا تمایل دارﻧﺪ در ﺟﺎﯾﯽ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺧﻮد را ﺻﺮف ﮐﻨﻨﺪ ﮐﻪ رﯾﺴﮏ ﮐﻤﯽ داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ و ﭘﻮل آﻧﻬﺎ در ﻣﻌﺮض ﺧﻄﺮ ﻗﺮار ﻧﮕﯿﺮد و چنانچه کسب و کار با شکست مواجه شود کلیه هزینه ها بر دوش کارآفرین خواهد بود و در حال حاضر هم صندوق های سرمایه گذاری ریسک پذیر برای این نوع کسب و کارها تعریف نشده است.
راهدار افزود: تحقیق و توسعه جز جدایی ناپذیر استارتاپ ها به حساب می آیند و جریان تولید دانش و خلق ایده در کشور جدی است اما اثربخشی و به کارگیری این دانش ضعیف است که عمدتا ناشی از ناهماهنگی میان نهادهای تحقیق و توسعه و دانشگاه‌ها و فضای کسب و کار است.
وی بیان کرد: همچنین فعالیت استارتاپ ها بر پایه فناوری اطلاعات و اینترنت است و یکی از شروط اصلی کارکرد آنها دسترسی به اینترنت پر سرعت در تمامی مکان ها، پهنای باند مناسب و قیمت مقرون به صرفه می باشد که متاسفانه شاهد بودیم که با قطع اینترنت در ماه گذشته ضرر هنگفتی به بسیاری از این استارتاپ ها وارد کرد.
این همایش با پنل های تخصصی در محورهای مدیریت نوین، در حوزه کسب و کارهای نوپا و رونق تولید و کسب و کارها و رونق تولید با حضور اساتید دانشگاه و کارشناسان هر بخش برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.