کد خبر: 3755
تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴
 • خبرنگار: علی شکوفه
 • چاپ
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در مراسم بزرگداشت یادروز حافظ شیرازی

صالحی با اشاره به اینکه جریان رسانه‌ای کشور پایگاه مهمی برای روزآمدی و ممکن کردن ناممکن‌ها است، افزود: رسانه ما باید در فضای کشور جنگ روان دشمنان‌ را خنثی کند و نظام شبکه‌ای آن‌ها را مختل نماید.

به گزارش پیام خبر از مشهد، سید عباس صالحی در آیین اختتامیه چهارمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر که در تالار شهر برگزار شد؛ اظهار داشت: برگزاری این جشنواره فرصتی ایجاد کرده است تا علاوه بر توجه به موضوعات ملی، منطقه ای و استانی، استعداد ها کشف شود و تجمیعی از مطالب خوب در موضوعات ملی م استانی صورت گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: خراسان رضوی به عنوان دومین قطب رسانه ای کشور سابقه طولانی در این فضا داشته است، از 20 هزار اثر ارسالی به جشنواره رسانه ای ابوذر بیش از 2000 اثر از استان خراسان رضوی بوده است و این نشان دهنده حضور فعال این استان در عرصه رسانه است.

وی با بیان اینکه جریان رسانه‌ای کشور پایگاه مهمی برای روزآمدی و ممکن کردن ناممکن‌ها است، افزود: رسانه ما باید در فضای کشور جنگ روانی دشمنان‌ را خنثی کند و نظام شبکه‌ای آن‌ها را مختل کند.

صالحی استفاده درست از رسانه را موجب هموار شدن مسیر توسعه منطقه ای عنوان کرد و گفت: نظام رسانه ی در دهه های اخیر تغییرات قابل توجهی داشته است از جمله در حوزه تکنولوژی سخت افزارانه تغییرات گسترده ای صورت گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد در خصوص آمارهای مصرف رسانه در کشور گفت: میانگین مصرف اینترنت کشور، ۱۶۹ دقیقه در روز، میانگین مصرف تلویزیون، ۷۴ دقیقه و میانگین مصرف روزنامه کاغذی و اینترنتی، ۲۷.۸ دقیقه در روز است.

وی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی، سهم قابل توجهی را به خود در فضای ایران اختصاص داده اند، بیان کرد: نظام ارتباطات از محلی به فرامحلی توسعه پیدا کرده است و ما باید به این سمت حرکت کنیم در غیر این صورت در جنگ رسانه ای باخت خواهیم داد.

صالحی اظهار داشت: نظام رسانه‌ای، از تک رسانه‌ای، به چند رسانه‌ای تغییر یافته و این نظام از مخاطب‌ محور به سمت کاربرمحور حرکت کرده است لذا باید نظام رسانه ای را به رسمیت بشناسیم و آن را مدیریت کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد به جنگ روانی جدی رسانه‌ای علیه انقلاب، نظام و کشور اشاره کرد و گفت: کشور ما در این چهل سال همیشه به دلیل معطوف نبودن به درون در جنگ رسانه‌ای و مورد کینه مستکبران بوده و این جنگ رسانه ای از جنگ اقتصادی سهمگین تر است چرا که تاثیرات آن به صورت نامرئی است.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ شبکه ماهواره‌ای فارسی ‌زبان در جهان فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: با تحلیل موضوعات این شبکه ها که صورت گرفته است حدود ۵۳ درصد منفی، ۲۱.۵ درصد دو پهلو و ۲۵.۳ درصد خنثی بود لذا از این آمار می توان نتیجه گرفت که بیش از ۷۵ درصد آن‌ها تقریبا نگاه‌های منفی به کشور داشته اند.

صالحی با بیان اینکه در جنگ جامع روانی و رسانه‌ای در بسیاری موارد ممکن است آن‌ها برای ما سوژه بسازند و ما را به دنبال خود بکشانند، اظهار داشت: دشمنان همواره به دنبال تخریب وحدت ملی، تخریب مشارکت ملی و ایجاد یاس و نا امیدی نسبت به آینده بوده و هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به نزدیکی انتخابات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دشمنان در تخریب مشارکت ملی و در جریان جنگ روانی رسانه‌ای می‌کوشد که بنیان‌های مشارکت را از بین ببرد، مردم‌سالاری دینی در ایران یک اتفاق مبارک و بی‌بدیل در منطقه است و آنچه آن‌ها به آن امید بسته‌اند این است که این بذر مشارکت خشک شود، در آستانه انتخابات بزرگی هستیم و هر رای مردم ایران به اندازه یک موشک برای حفظ و استقلال ایران اهمیت دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.