صمت فارس

شرکت مجتمع آلومینیوم لامرد با ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی در سفر مقام عالی ریاست جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیات همراه به استان فارس به بهره برداری می رسد.

به گزارش پیام خبر، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در سفر یک روزه به  جنوب استان (شهرستان های لامرد  و مهر) به اتفاق مهندس ظفر افشون معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری فارس از طرحهای اقتصادی در حال احداث و طرح های صنعتی منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد و شهرک صنعتی مهر بازدید کرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در حاشیه این بازدید گفت: شرکت مجتمع صنایع  آلومینیوم جنوب  در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار (فاز اول ۹۰ هکتار) و زیربنا فاز اول ۲۰ هکتار با سرمایه گذاری ۱۴۰ هزار میلیارد ریال و  اشتغال ۱۶۰۰ نفر واقع در منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد تولید کننده انواع شمش آلومینیوم و اسلب و بیلت به ظرفیت ۱۰۰ هزار تن  در سال با ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی در سفر مقام عالی ریاست جمهوری  و وزیر صنعت، معدن و تجارت  و هیات همراه به بهره برداری می رسد.

 مهندس حمیدرضا ایزدی افزود:  با اشاره به پالایشگاه بنزین  پتر و پیمان دانا بعنوان نمونه عملی اقتصاد مقاومتی  اضافه کرد: پالایشگاه بنزین یورو ۴ شهرستان مُهر با هدف تامین روزانه ۲۰ هزار بشکه بنزین در روز و  با اعتباری افزون بر ۶۵۰  میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی جنب شهرک صنعتی مُهر و پالایشگاه پارسیان در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار با پیشرفت فیزیکی ۶۳  درصد در حال احداث است.

او اضافه کرد: از دیگر طرح‌های صنعتی که در حال حاضر در جنوب فارس و در شهرستان مُهر با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصد مراحل ساخت را طی می‌کند، شرکت پالایش پارسیان سپهر (استحصال اتان) است که در زمینه استحصال گازهای صنعتی (اتان زدایی) برای استحصال گاز طبیعی جهت مصارف خانگی اتان وسایر فرآورده‌های گازی جهت تولید صنایع پایین دستی از جمله اتیلن و پرو پیلن و... فعال خواهد شد.

ایزدی اظهار داشت:  ۷۴ میلیون متر مکعب گاز غنی شامل هیدروکربن‌های ارزشمند متان، اتان، پروپان، بوتان و میعانات گازی این پالایشگاه در مدار مصرف بخش‌های مختلف تجاری، صنعتی و خانگی قرار می‌گیرد؛  همچنین  متان مورد نیاز بخش‌های مزبور به چرخه مصرف منتقل می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس افزود: این واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۸۸ هزار میلیارد ریال، ظرفیت تولید سالیانه سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن و اشتغالزایی برای ۲۰۰ نفر در حال احداث است که با راه ندازی این طرح ضمن جلوگیری از خام سوزی ۳.۳ میلیون تن محصول خوراک پتروشیمی های داخل کشور را تامین نموده وموجب توسعه بیش از پیش صنعت پتروشیمی  و توسعه اهداف صادراتی می شود.

ایزدی گفت: شهرستان‌های لامرد و مُهر با توجه به این که در مجاورت بزرگترین مجتمع گازی کشور قرار گرفته اند، علاوه بر ظرفیت بالای تولید، مورد توجه دولت هستند و افزون بر توسعه فعالیت‌های اقتصادی، رفع بیکاری در منطقه، باعث اشتغال مستقیم و غیر مستقیم قابل توجهی در استان و کشور خواهند شد.

ایزدی ادامه داد: لامرد دارای ۶۹ فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی با میزان سرمایه‌گذاری بیش از ۲ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۱۱۷۸  نفر در بخشهای مختلف صنعتی است، همچنین تعداد ۷۹  واحد دارنده جواز تأسیس در شهرستان لامرد موجود می باشد و سرمایه گذاری پیش بینی شده برای آن بیش از  ۱۵۰  هزار میلیارد ریال و اشتغال ۴۲۰۷  نفر پیش بینی شده است. این شهرستان در بخش معدن دارای تعداد ۱۹ پروانه بهره‌برداری معدنی با میزان سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۰۴ میلیارد ریال با ظرفیت استخراج سالیانه بیش از ۳ میلیون تن و اشتغال ۲۱۴ نفر، تعداد ۱۲ فقره پروانه اکتشاف، تعداد ۱۱  فقره گواهینامه کشف با ذخیره قطعی ۱۳۶  میلیون تن با میزان سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد ریال می‌باشد و معادن این شهرستان شامل آهک و آلوویوم، گچ، مارن، سنگ لاشه ودولومیت است.

 گفتنی است : در شهرستان لامرد تعداد ۳۶۰۰  واحد صنفی موجود می باشد.

وی گفت: شهرستان مهر دارای ۴۶  فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی با میزان سرمایه‌گذاری ۲۵۵  میلیارد ریال و اشتغال  ۳۷۹  نفر در بخش های مختلف صنعتی است تعداد ۶۰  واحد دارنده جواز تأسیس در شهرستان مهر موجود می باشد و سرمایه گذاری پیش بینی شده برای آن بیش از۱۲۷ هزار  میلیارد ریال و اشتغال ۱۹۲۳  نفر پیش بینی شده است و این شهرستان در بخش معدن دارای ۱۴ پروانه بهره‌برداری معدنی با میزان سرمایه‌گذاری بالغ بر ۴۹ میلیارد ریال با ظرفیت استخراج سالیانه بیش از ۱.۲ میلیون تن و اشتغال ۹۵ نفر فعال است. تعداد ۴ فقره پروانه اکتشاف، تعداد ۲ فقره گواهینامه کشف با ذخیره قطعی ۱۰ میلیون تن با میزان سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد ریال می‌باشد تعداد ۲۳۱۸واحدهای صنفی در شهرستان مهر موجود می باشد.

شهرستان های لامرد و مُهر به ترتیب در فاصله ۳۶۵ و ۳۳۰ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.