کد خبر: 3764
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۶
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
داعش

نیروهای سوریه دموکراتیک برای دستگیری شبه‌نظامیان داعش با کمبود منابع مالی و انسانی مواجه هستند و شرایط موجود در سوریه در ماه‌های اخیر پیچیده‌تر شده است. یک فرار گسترده از زندان می‌تواند جان تازه‌ای به داعش بدهد و دستاورهایی را که تاکنون در مبارزه با این گروه به دست آمده، از بین ببرد.

به گزارش پیام خبر، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره خطر احیای مجدد داعش نوشته است: بسیاری از کشورها نگران بازگرداندن شهروندان داعشی خود هستند. رهبران این کشورها برای این کار با مخالفت جامعه روبه‌رو هستند و مقامات امنیتی نیز نگران فرار کردن این شبه‌نظامیان از دست قانون و نیروهای پلیس هستند. بسیاری از دولت‌ها که از بازگرداندن تهدید تروریستی به کشور خود هراس دارند، تلاش کرده‌اند تا برای خود وقت بخرند.

کشورهایی که شبه‌نظامیانی وابسته به داعش در سوریه دارند، در دو راهی بازگرداندن این نیروها برای جلوگیری از خطر فرار و تبدیل شدنشان به تهدید تروریستی و نگرانی از در خطر قرار دادن امنیت داخلی‌شان روبه‌رو هستند.

برخی از تحلیلگران مسائل امنیتی می‌گویند، بازگرداندن این نیروها و تحت پیگرد قانونی قرار گرفتن‌شان برای جلوگیری از احیای داعش امری ضروری است. آنان همچنین تاکید دارند که اجرای عدالت در خصوص آنان نیز مستلزم این اقدام است.

این گزارش در ادامه می‌افزاید، دشواری‌های موجود در این مسیر اما کم نیستند. برخی از دولت‌ها حتی نمی‌دانند که چه تعداد از شهروندانشان در سوریه بازداشت هستند و تا چه حد در جنایات داعش دست داشته‌اند. بسیاری از این کشورها قانون مناسبی برای پیگرد این افراد ندارند و حتی اگر قوانینی مرتبط با این مساله در کتاب قانون آن‌ها یافت شود، معمولا مشخص نیست که مدارک موجود از اقدامات آن‌ها برای محاکمه‌شان کافی باشد.

آنان در صورت محاکمه شدن، می‌توانند عقاید افراطگرایانه‌شان را به دیگر زندانیان منتقل کنند و پس از پایان دوره محکومیتشان که می‌تواند به کوتاهی سه سال باشد، دوباره به جامعه بازگردند و نیروهای پلیس را که هم‌اکنون به اندازه کافی مشغول وظایف‌شان هستند، مسئول جلوگیری از بازگشت این شبه‌نظامیان به خشونت کنند.

نیروهای ارتش ترکیه در ششم اکتبر با هدف بیرون راندن نیروهای کرد از نزدیکی مرز کشور خود به شمال سوریه حمله کردند که موجب آشفتگی در طرح بازگرداندن شبه‌نظامیان زندانی به کشورهای خودشان شد.

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیز چراغ سبزی به حمله ترکیه بود که نیروهای سوریه دموکراتیک را آسیب‌پذیرتر کرد.

نیروهای بازداشت شده وابسته به داعش تا امروز تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه بوده‌اند اما با توجه به پیچیدگی موجود در شرایط شمال سوریه و کمبودهایی که این نیروها با آن روبه‌رو شده‌اند، خطر فرار این زندانیان و تهدیدهای امنیتی ناشی از آن را در پی دارد و می‌تواند در نهایت منجر به احیای مجدد داعش شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.