کد خبر: 3764
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۶
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
داعش

نیروهای سوریه دموکراتیک برای دستگیری شبه‌نظامیان داعش با کمبود منابع مالی و انسانی مواجه هستند و شرایط موجود در سوریه در ماه‌های اخیر پیچیده‌تر شده است. یک فرار گسترده از زندان می‌تواند جان تازه‌ای به داعش بدهد و دستاورهایی را که تاکنون در مبارزه با این گروه به دست آمده، از بین ببرد.

به گزارش پیام خبر، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره خطر احیای مجدد داعش نوشته است: بسیاری از کشورها نگران بازگرداندن شهروندان داعشی خود هستند. رهبران این کشورها برای این کار با مخالفت جامعه روبه‌رو هستند و مقامات امنیتی نیز نگران فرار کردن این شبه‌نظامیان از دست قانون و نیروهای پلیس هستند. بسیاری از دولت‌ها که از بازگرداندن تهدید تروریستی به کشور خود هراس دارند، تلاش کرده‌اند تا برای خود وقت بخرند.

کشورهایی که شبه‌نظامیانی وابسته به داعش در سوریه دارند، در دو راهی بازگرداندن این نیروها برای جلوگیری از خطر فرار و تبدیل شدنشان به تهدید تروریستی و نگرانی از در خطر قرار دادن امنیت داخلی‌شان روبه‌رو هستند.

برخی از تحلیلگران مسائل امنیتی می‌گویند، بازگرداندن این نیروها و تحت پیگرد قانونی قرار گرفتن‌شان برای جلوگیری از احیای داعش امری ضروری است. آنان همچنین تاکید دارند که اجرای عدالت در خصوص آنان نیز مستلزم این اقدام است.

این گزارش در ادامه می‌افزاید، دشواری‌های موجود در این مسیر اما کم نیستند. برخی از دولت‌ها حتی نمی‌دانند که چه تعداد از شهروندانشان در سوریه بازداشت هستند و تا چه حد در جنایات داعش دست داشته‌اند. بسیاری از این کشورها قانون مناسبی برای پیگرد این افراد ندارند و حتی اگر قوانینی مرتبط با این مساله در کتاب قانون آن‌ها یافت شود، معمولا مشخص نیست که مدارک موجود از اقدامات آن‌ها برای محاکمه‌شان کافی باشد.

آنان در صورت محاکمه شدن، می‌توانند عقاید افراطگرایانه‌شان را به دیگر زندانیان منتقل کنند و پس از پایان دوره محکومیتشان که می‌تواند به کوتاهی سه سال باشد، دوباره به جامعه بازگردند و نیروهای پلیس را که هم‌اکنون به اندازه کافی مشغول وظایف‌شان هستند، مسئول جلوگیری از بازگشت این شبه‌نظامیان به خشونت کنند.

نیروهای ارتش ترکیه در ششم اکتبر با هدف بیرون راندن نیروهای کرد از نزدیکی مرز کشور خود به شمال سوریه حمله کردند که موجب آشفتگی در طرح بازگرداندن شبه‌نظامیان زندانی به کشورهای خودشان شد.

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیز چراغ سبزی به حمله ترکیه بود که نیروهای سوریه دموکراتیک را آسیب‌پذیرتر کرد.

نیروهای بازداشت شده وابسته به داعش تا امروز تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه بوده‌اند اما با توجه به پیچیدگی موجود در شرایط شمال سوریه و کمبودهایی که این نیروها با آن روبه‌رو شده‌اند، خطر فرار این زندانیان و تهدیدهای امنیتی ناشی از آن را در پی دارد و می‌تواند در نهایت منجر به احیای مجدد داعش شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.