کد خبر: 3766
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۴
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
تحریم

آمریکا و رئیس دولت آن ترامپ، ایران را تحریم همه‌جانبه می‌کند و به‌صورت علنی می‌گوید، سیاست فشار حداکثری علیه ایران را چنان اجرا و ادامه می‌دهم تا این کشور به زانو درآید! اما دولت‌های دیگر نیز که ما آنها را در سیاست‌ورزی خود، رفیق شفیق می‌خوانیم با ترامپ چنان همسو می‌شوند که تا تحریم نیازهای ضروری دارویی مردم ایران و بلوکه کردن دارایی‌های مالی ما و حتی پرداخت بدهی‌های خود به ایران، همسو با ترامپ‌اند.

به گزارش پیام خبر،  آمریکا و رئیس دولت آن ترامپ، ایران را تحریم همه‌جانبه می‌کند و به‌صورت علنی می‌گوید، سیاست فشار حداکثری علیه ایران را چنان اجرا و ادامه می‌دهم تا این کشور به زانو درآید! اما دولت‌های دیگر نیز که ما آنها را در سیاست‌ورزی خود، رفیق شفیق می‌خوانیم با ترامپ چنان همسو می‌شوند که تا تحریم نیازهای ضروری دارویی مردم ایران و بلوکه کردن دارایی‌های مالی ما و حتی پرداخت بدهی‌های خود به ایران، همسو با ترامپ‌اند.

یکی از استادان سیاسی دانشگاه در نقد شرایط کنونی و سفر رئیس جمهور به مالزی و ژاپن و دیدار وزیر خارجه هند از تهران می‌نویسد: 

«هندوستان یکی از خریداران مهم نفتی ما در کنار ژاپن و کره جنوبی بوده و این کشورها مثلثی بوده‌اند که شاید حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد نفت ما را خریداری می‌کردند بنابراین ما از همه اینها طلب داریم. از جمله از ژاپن که حدود پنج میلیارد دلار طلب داریم و یکی از دلایل سفر آقای روحانی به ژاپن این بود که بتواند پول (طلب) بلوکه شده ایران را به شکلی جبران کند. با توجه به اینکه ماهاتیر محمد در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد ما تحت فشار آمریکا ناچاریم که ایران را تحریم کنیم. سفر به مالزی انجام شد و با مقامات اقتصادی آن کشور هم ملاقات انجام گرفت، ولی نتیجه‌ای نخواهد داشت. همین ملاقات را با سرمایه‌داران ژاپنی انجام گرفت و آنها هم خیلی به دلیل ترس و نگرانی و تنبیه آمریکایی‌ها استقبال نکردند در واقع آنها نیز حاضر نیستند موقعیت‌های برجسته مزایده و مناقصه داخل آمریکا را به واسطه نزدیک‌ شدن به ایران از دست بدهند. هند هم مثل ژاپن قادر نیست که بتواند به دلیل مسدود بودن شبکه‌های بانکی جهانی با بانک‌های دنیا به سمت ما پول حواله کند. »

همکاری ما با دولت هند در پروژه‌های بندر چابهار، منافع بزرگ مالی ـ اقتصادی برای آنها دارد، اما دولت هند در سه سال گذشته بدترین رفتار در روابط دوجانبه با ایران به بهانه طرح تحریم ترامپ را داشته است و البته علاوه بر دولت، مردم ایران این رفتارهای دولت هند تا بلوکه کردن طلب‌های ایران از این دولت را فراموش نخواهند کرد.

تجربه اجرایی طرح تحریم ترامپ نشان داد که روابط بین‌المللی بیشترین ضربه را از آن دیده است و یکبار دیگر ترامپ رئیس جمهور آمریکا به همه ملت‌ها و دولت‌ها دیکته کرد قاعده بازی در تنظیم روابط دوجانبه و چندجانبه در چرخه بین‌المللی بر «قلدری» من استوار است و قاعده و قانون این گزاره را حک کرد که در سیاست رفیق شفیق وجود ندارد! در جهان سیاست، منافع حاکم است و نه رفاقت!

منبع: اطلاعات

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

آخرین اخبار

سیاسی

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.