کد خبر: 3822
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۷
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
آنفلوانزا، ویروس، بیماری

رییس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه بیش از ۹۹درصد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال ۱۳۹۸ کنترل شده است، گفت: ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا حداقل ۴۰ روز دیگر می‌تواند مخاطره آمیز باشد؛ بنابراین مرغداران و اتحادیه‌ها به توصیه‌های دامپزشکی عمل کنند.

به گزارش پیام خبر، علیرضا رفیعی‌پور با بیان اینکه اقدامات سازمان دامپزشکی در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ منجر به این شد که در چارچوب طرح ملی کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان حرکت کنیم، اظهار کرد: سال ۱۳۹۶ با طغیان و موج خطرناک آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مواجه شدیم و به همین منظور در طرح ملی کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان علاوه بر اقدامات معمول شامل رصد و پایش بیماری در همه مناطق روستایی،  حیات وحش و مرغداری‌های صنعتی، آموزش بهره‌برداران،  شناسایی قطعی بیماری،  معدوم‌سازی و مراقبت شعاع بیماری، طرح هدفمند واکسیناسیون را به مدت سه سال در این طرح ملی در سال ۱۳۹۷ اجرا کردیم.

وی ادامه داد: پیش‌بینی ما این بود که این طرح بیش از ۸۵ درصد ایمنی ایجاد کند و نگران طغیان آنفلوآنزا نباشیم. خوشبختانه این طرح بیش از  میزان پیش‌بینی‌ها جواب داد و این ویروس بیش از ۹۸ درصد در سال ۱۳۹۷ و  حدود ۹۹ درصد در سال ۱۳۹۸ کنترل شد.

رییس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه به صورت جزئی گزارش‌هایی از ابتلای پرندگان به این ویروس در نقاط روستایی و حیات وحش دریافت کردیم، اظهار کرد: ویروسی که در سال ۱۳۹۶ به کشور آسیب زد هنوز وجود دارد، اما امسال با توصیه‌های دامپزشکی، همکاری مرغداران، تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها بیش از ۹۹ درصد این ویروس کنترل شد.

رفیعی‌پور تصریح کرد: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا حداقل ۴۰ روز دیگر به دلیل تغییرات آب و هوایی می‌تواند مخاطره آمیز باشد؛ بنابراین به مرغداران اعلام می‌کنیم که همچون گذشته در چارچوب طرح ملی کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی‌ها عمل کنند. همچنین برای اینکه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مجددا صنعت طیور را درگیر نکند، کمیته‌ای را در استان‌ها تشکیل داده‌ایم که شامل اعضایی از سازمان دامپزشکی، جهاد کشاورزی و اتحادیه مرغداران تخم‌گذار کشور است. این کمیته‌ مرغداری‌ها را ممیزی می‌کند و به هر مرغداری که شرایط تولید تخم مرغ نداشته باشد، اجازه جوجه مرغ تخم‌گذار  را نمی‌دهد. این ممیزی کمک بزرگی کرده است تا مرغداری‌هایی که ریسک بالای بیماری دارند، شناسایی و کنترل شوند.

به گفته وی، ۴۰ روز با ریسک بالا در پیش رو داریم و این ویروس در حوزه‌های حیات‌ ‌وحش و طیور سنتی و بومی وجود دارد و می‌تواند نفوذ کند.

توصیه واکسیناسیون هدفمند به استان‌هایی با ریسک بالای بیماری

رییس سازمان دامپزشکی با تاکید بر اینکه باید در این ۴۰ روز در حالت آماده باش و مراقبت باشیم، گفت: به‌ استان‌های گیلان، مازندارن، گلستان، قزوین، البرز، تهران، قم، اصفهان، مرکزی، خراسان رضوی و شیراز واکسیناسیون هدفمند را توصیه کردیم؛ زیرا به دلیل تراکم طیور و تخم مرغ، ریسک بیماری در این استان‌ها بالا است و از طرفی این استان‌ها نیز در مسیر حرکت پرندگان مهاجر هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال انتقال ویروس فوق حاد پرندگان به انسان نیز وجود دارد؟ خاطرنشان کرد: سازمان دامپزشکی طی دو سال گذشته تصمیماتش را با ستاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گرفته و وزارت بهداشت نیز عضو این ستاد است. آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال ۱۳۹۷ ویروس ترکیبی به نام H۵N۶  بود که با وجود ورود به ایران ولی در نطفه خفه شد و نتوانست همچون ویروس H۵N۸ که در کل کشور وجود دارد و مخصوص طیور است، باقی بماند. همچنین اگر این دو ویروس فراگیر می‌شدند امکان اختلاط ژنتیکی با ویروس H۱N۱ انسانی وجود داشت و این موضوع می‌توانست بیماری انسانی را تشدید کند که خوشبختانه کنترل شد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.

 • ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ضمن تبریک بیست سالگی خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا را از رویش‌های انقلاب اسلامی دانست و عامل موفقیت این رسانه را استفاده از ظرفیت جوانان دانشجوی خلاق عنوان کرد.