غلامرضا صلاحی و صابر سهرابی، بهروز مرامی

صابر سهرابی بیان کرد: آموزش بدون پرورش و آشنایی با حکمت هنری، از هنرجو، هنرپیشه را می‌سازد نه هنرمند. آن چه ماندگار خواهد شد اثر هنرمند است و نه هنر پیشه. این آثار هنرمندان است که ما را ساعت‌ها محو خویش می‌نماید نه آثار هنرپیشگان.

به گزارش پیام‌خبر؛ صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به همراه بهروز مرامی، معاون هنری و سینمایی این اداره کل به دیدار استاد رضا صلاحی از پیشکسوتان هنر موسیقی فارس رفتند.

صابر سهرابی در این دیدار گفت: شما پیشکسوتان حوزه فرهنگ و هنر سرمایه‌های کشور هستید که امید داریم تا با پرورش جوانان و نوجوانان هر روز بیش از پیش بدرخشید و مایه سربلندی فارس باشید.

سهرابی ادامه داد: پیشکسوتان در مکتب اساتید بزرگ پرورش یافته‌اند که در کنار تکنیک‌های هنری، به حکمت و معارف متعالی الهی درونی هنر ویژه خود نیز می‌پرداختند، مبحثی که می‌توان آن را گمشده هنر امروز دانست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تأکید کرد: نخستین گام یک هنر برای ورود به هنر، آموختن حکمت، ادب و آداب شاگردی کردن است؛ تا آن جا که پیشینیان ما، پس از گذر از این گام، تازه اجازه می‌یافتند تا ابزار هنر خویش را در دست گیرند و با آن آشنا شوند؛ و این مهم جز با بهره گرفتن از بزرگان و پیشکسوتان رخ نخواهد داد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس افزود: پلکان هنری از آموختن حکمت، ادب و آداب آغاز می‌گردد و سپس مبانی نظری مکاتب، آشنایی با تاریخ و در پایان آموزش عملی آن هنر خواهد بود.

وی آشنایی با بزرگان ادبی و هنری، و هنر و ادبیات فاخر ایرانی را از مهم‌ترین مباحثی دانست که باید هنرمندان جوان و نوجوان ما با آن آشنایی داشته باشند و خاطرنشان کرد: راه و مسیر زندگی هر فرد در دوران کودکی و نوجوانی شکل می‌گیرد که متأسفانه امروزه این دوره حساس و ویژه، به آموزش‌های زیاد و دوری از پرورش انجامیده تا آن جا که نوجوان و جوان فرصتی برای اندیشیدن و پیدا کردن راه و حقیقت را پیدا نمی‌کند.

صابر سهرابی بیان کرد: آموزش بدون پرورش و آشنایی با حکمت هنری، از هنرجو، هنرپیشه را می‌سازد نه هنرمند. آن چه ماندگار خواهد شد اثر هنرمند است و نه هنر پیشه. این آثار هنرمندان است که ما را ساعت‌ها محو خویش می‌نماید نه آثار هنرپیشگان.

استاد رضا صلاحی از پیشکسوتان موسیقی فارس نیز در این دیدار گفت: در تلاشم تا آثار خود را به صورت یک کتاب در اختیار جامعه قرار دهم.

صلاحی ادامه داد: تجربه نشان داده است که هنرآموز یا دانش‌آموز یک مقلد است و هر آن چه از استاد و معلم خویش ببیند را به کار خواهد بست؛ از این رو بر ما آموزگاران، معلمان، مدرسان و اساتید است که حتی در زندگی شخصی خویش نیز دقت لازم را داشته باشیم تا خدا ناکرده عملی از ما سرنزند که گمراهی هنری یا اندیشه‌ای کسی را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: پیشنهاد می‌کنم که برای کسانی که می‌خواهند در زمینه فرهنگی و هنری تدریس داشته باشند حتماً کارگاه‌های توانمندی و افزایش آگاهی در زمینه آشنایی با حکمت، ادب، آداب، تاریخ، روانشناسی هنری و فرهنگی برگزار گردد.

بهروز مرامی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس هم گفت: هنرمندان و فرهنگوران می‌توانند پیشنهادهای خود را جهت پیشبرد اهداف فرهنگی و هنری به این اداره بدهند تا مورد بررسی و پیگیری قرار دهیم.

مرامی ادامه داد: رویکرد فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال آینده، رویکرد آموزشی و پرورشی در فرهنگ و هنر خواهد بود.

غلامرضا صلاحی متولد سال ۱۳۴۲ در شیراز است که از دوازده سالگی موسیقی را آغاز کرد. وی که تا سال ۱۳۶۵ به صورت خودآموز این هنر را می‌آموخت در این سال توانست به کلاس درس بزرگانی چون فرزاد معین، دکتر مهربان، مسعود راستی، پشنگ واردوان کامکار و مجید کیانی راه یابد و موسیقی ایرانی را بیاموزد. وی در دهه هفتاد به تدریس موسیقی روی آورد و همزمان با تدریس به آموختن موسیقی غرب نزد استادانی چون مهران روحانی، محمد اخوان و علیرضا بهرامی پرداخت.

وی با سازهایی همجون ملودیکا، پیانو، سنتور و تمبک آشنایی دارد. وی همچنین در سال ۱۳۶۶ گروه ارکستر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس را راه‌اندازی نمود. در کارنامه فعالیت‌های وی علاوه بر تدریس و اجرای موسیقی، ساخت و تنظیم آهنگ و داوری برخی از جشنواره‌های موسیقی را برعهده داشته است.

قطعات "گل قالی" و "نغمه‌های ما" به ترتیب به عنوان بهترین موسیقی کلیپ و بهترین تنظیم سال ۱۳۸۳  و قطعه " بهار" به عنوان بهترین گروه‌نوازی سال ۱۳۸۵ در جشنواره سراسری تولیدات صداوسیمای مراکز کشور مقام نخست را کسب کرد.

صابر سهرابی، غلامرضا صلاحی

صابر سهرابی، غلامرضا صلاحی

صابر سهرابی، غلامرضا صلاحی، بهروز مرامی

بهروز مرامی، صابر سهرابی، غلامرضا صلاحی

بهروز مرامی

غلامرضا صلاحی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.