روح الله منوچهری، مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس

مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس گفت: طرح «نسیم دانایی» از جمله طرح های استان است که با اجرای آن ۱۰ میلیارد ریال کتاب به کتابخانه های عمومی استان اضافه می شود و در حال اجرای فاز دوم آن هستیم.

به گزارش پیام خبر، روح الله منوچهری، امروز در جلسه شورای کتابخانه های عمومی فارس ضمن ارائه گزارش برنامه های اجرایی هفته کتاب، از پیگیری های انجام شد در راستای اجرایی شدن مصوبات پیشین انجمن، گفت: منابع مالی برای شروع کتابخانه مرکزی شیراز آماده است و منتظر قطعی شدن زمین کتابخانه با همکاری استانداری هستیم.

مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس با تصریح اینکه مناقصه بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب برگزار شد، اضافه کرد: نشست بازگشایی پاکت مناقصه امروز انجام شد و طی ۲ روز آینده جواب قطعی اعلام خواهد شد، در حوزه اعتبار زیباسازی هم بخشی که تعهد مجموعه کتابخانه های عمومی است، آماده شده و ستاد بازآفرینی شهری هم تامین یک سوم آن را تقبل کرده است.

وی از تلاش برای ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه را اولویت این مجموعه عنوان کرد و گفت: امسال کتابخانه عمومی خیام «دبیران» در هفته دولت به بهره برداری رسید و کتابخانه عمومی «شهدای اینانلو» شهر قره بلاغ نیز به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده همچنین کتابخانه «سردار شهید قاسم سلیمانی» شهر «مبارک آباد» هم در دست افتتاح است.

این مقام مسئول با تصریح اینکه درسه شهر «مادرسلیمان»، «داریون» و «خان زنیان» ساختمان هایی متعلق به اداره ارشاد است، افزود: در صورت واگذاری ساختمان، کتابخانه های عمومی این سه شهر نیز در کمترین زمان ممکن افتتاح خواهد شد و در شهرهای «نوبندگان»، «هماشهر»، «کامفیروز» و «بنارویه» هم کتابخانه در دست احداث است و در شهر «بابا منیر» ساختمان کتابخانه از سوی خیرین تامین شده و کتابخانه عمومی شهر به زودی راه اندازی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: زمین کتابخانه عمومی شهر «صدرا: نهایی شده و بهای زمین هم به شرکت عمران صدرا پرداخت شده و منتظر واگذاری زمین به کتابخانه های عمومی هستیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه با تشریح شاخص های کتابخانه ای، گفت: وجود منابع از مهم ترین شاخص های کتابخانه های عمومی است که بر اساس سند چشم انداز باید به ازای هر فرد چهار جلد در کتابخانه های عمومی موجود باشد و در حالی حاضر آمار ما در فارس نیم جلد کتاب است.

منوچهری با تصریح اینکه برنامه های برای افزایش منابع در کتابخانه های عمومی از سال گذشته آغاز شده، گفت: طرح «نسیم دانایی» از جمله طرح های استان است که با اجرای آن ۱۰ میلیارد ریال کتاب به کتابخانه های عمومی استان اضافه می شود و در حال اجرای فاز دوم آن هستیم.

وی با اشاره به اینکه همچنین «ماندگاران» طرح دیگر در این حوزه بود که طی آن توانستیم مجموعه های شخصی استاد اولاد و انجمن دوستداران کتاب را هر کدام با چهار هزار نسخه کتاب، کتابخانه شخصی شخصی دکتر «مژده علیرضایی» با هشت هزار کتاب و تجهیزات و کتابخانه استاد «سامی» را با ۲ هزار جلد کتاب جذب کنیم.

مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس با مقایسه منابع ارسالی به کتابخانه های عمومی استان در ۲ سال اخیر گفت: سال ۹۷ در مجموع بیش از ۲۴۸ هزار کتاب از طریق منابع نهادی، خرید استانی و اهدای کتاب به کتابخانه ها اضافه شده است که این آمار در سال جاری امسال ۱۳۵ هزار نسخه کتاب بوده است.

منوچهری با اعلام اشاره به اینکه طرح «اهدای کتاب، اهدای آگاهی» در استان آغاز می شود، گفت: در راستای بهبود منابع کتابخانه ها و جذب کتاب های ارزشمند عموم مردم، پویش اهدای کتاب در استان برگزار می شود و این طرح را ۲ بار در سال اجرا خواهیم کرد، انتظار داریم که مسئولان دستگاه های اجرایی، کارمندان، هنرمندان و فرهنگوران استان با این طرح همراه و همگام شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.