روح الله منوچهری، مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس

مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس گفت: طرح «نسیم دانایی» از جمله طرح های استان است که با اجرای آن ۱۰ میلیارد ریال کتاب به کتابخانه های عمومی استان اضافه می شود و در حال اجرای فاز دوم آن هستیم.

به گزارش پیام خبر، روح الله منوچهری، امروز در جلسه شورای کتابخانه های عمومی فارس ضمن ارائه گزارش برنامه های اجرایی هفته کتاب، از پیگیری های انجام شد در راستای اجرایی شدن مصوبات پیشین انجمن، گفت: منابع مالی برای شروع کتابخانه مرکزی شیراز آماده است و منتظر قطعی شدن زمین کتابخانه با همکاری استانداری هستیم.

مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس با تصریح اینکه مناقصه بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب برگزار شد، اضافه کرد: نشست بازگشایی پاکت مناقصه امروز انجام شد و طی ۲ روز آینده جواب قطعی اعلام خواهد شد، در حوزه اعتبار زیباسازی هم بخشی که تعهد مجموعه کتابخانه های عمومی است، آماده شده و ستاد بازآفرینی شهری هم تامین یک سوم آن را تقبل کرده است.

وی از تلاش برای ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه را اولویت این مجموعه عنوان کرد و گفت: امسال کتابخانه عمومی خیام «دبیران» در هفته دولت به بهره برداری رسید و کتابخانه عمومی «شهدای اینانلو» شهر قره بلاغ نیز به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده همچنین کتابخانه «سردار شهید قاسم سلیمانی» شهر «مبارک آباد» هم در دست افتتاح است.

این مقام مسئول با تصریح اینکه درسه شهر «مادرسلیمان»، «داریون» و «خان زنیان» ساختمان هایی متعلق به اداره ارشاد است، افزود: در صورت واگذاری ساختمان، کتابخانه های عمومی این سه شهر نیز در کمترین زمان ممکن افتتاح خواهد شد و در شهرهای «نوبندگان»، «هماشهر»، «کامفیروز» و «بنارویه» هم کتابخانه در دست احداث است و در شهر «بابا منیر» ساختمان کتابخانه از سوی خیرین تامین شده و کتابخانه عمومی شهر به زودی راه اندازی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: زمین کتابخانه عمومی شهر «صدرا: نهایی شده و بهای زمین هم به شرکت عمران صدرا پرداخت شده و منتظر واگذاری زمین به کتابخانه های عمومی هستیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه با تشریح شاخص های کتابخانه ای، گفت: وجود منابع از مهم ترین شاخص های کتابخانه های عمومی است که بر اساس سند چشم انداز باید به ازای هر فرد چهار جلد در کتابخانه های عمومی موجود باشد و در حالی حاضر آمار ما در فارس نیم جلد کتاب است.

منوچهری با تصریح اینکه برنامه های برای افزایش منابع در کتابخانه های عمومی از سال گذشته آغاز شده، گفت: طرح «نسیم دانایی» از جمله طرح های استان است که با اجرای آن ۱۰ میلیارد ریال کتاب به کتابخانه های عمومی استان اضافه می شود و در حال اجرای فاز دوم آن هستیم.

وی با اشاره به اینکه همچنین «ماندگاران» طرح دیگر در این حوزه بود که طی آن توانستیم مجموعه های شخصی استاد اولاد و انجمن دوستداران کتاب را هر کدام با چهار هزار نسخه کتاب، کتابخانه شخصی شخصی دکتر «مژده علیرضایی» با هشت هزار کتاب و تجهیزات و کتابخانه استاد «سامی» را با ۲ هزار جلد کتاب جذب کنیم.

مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس با مقایسه منابع ارسالی به کتابخانه های عمومی استان در ۲ سال اخیر گفت: سال ۹۷ در مجموع بیش از ۲۴۸ هزار کتاب از طریق منابع نهادی، خرید استانی و اهدای کتاب به کتابخانه ها اضافه شده است که این آمار در سال جاری امسال ۱۳۵ هزار نسخه کتاب بوده است.

منوچهری با اعلام اشاره به اینکه طرح «اهدای کتاب، اهدای آگاهی» در استان آغاز می شود، گفت: در راستای بهبود منابع کتابخانه ها و جذب کتاب های ارزشمند عموم مردم، پویش اهدای کتاب در استان برگزار می شود و این طرح را ۲ بار در سال اجرا خواهیم کرد، انتظار داریم که مسئولان دستگاه های اجرایی، کارمندان، هنرمندان و فرهنگوران استان با این طرح همراه و همگام شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.