کد خبر: 3927
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۱
فرود گرگین‌ پور

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آباده گفت: استاد فرود گرگین‌پور، عمر خود را در اعتلای موسیقی کشور صرف کرد.

به گزاشر پیام خبر، هادی فرخی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آباده با بیان اینکه استاد فرود گرگین‌پور از نوازندگان مشهور و بنام ایل بزرگ قشقایی و از شاگردان اساتید مطرح موسیقی ایرانی بود که سال‌ها عمر خود را برای ترویج موسیقی قشقایی و شناساندن آن در بین عموم مردم خصوصاً عشایر غیور این سرزمین صرف کرد، افزود: خانواده گرگین‌پور در طی سالیان متمادی افتخار این شهرستان آباده و همچنین کشور بوده‌اند و اجرای کنسرت‌های مختلف در سطح شهرستان، استان، کشور و حتی خارج از کشور نشان از برجستگی این خانواده هنرمند دارد.

درگذشت استاد فرود گرگین‌پور و همچنین دکتر فرهاد گرگین‌پور ضایعه‌ای سنگین بر پیکره‌ی ایل قشقایی و موسیقی نواحی است که برای آن عزیزان غفران و رحمت الهی را از درگاه خداوند یکتا خواهان و خواستاریم.   
گفتنی است فرود گرگین‌پور برادر فرهاد گرگین‌پور و خواهرزاده محمد بهمن‌بیگی از نوازندگان نامی ایل قشقایی بود و از کودکی با نوازندگی آکاردئون، یادگیری موسیقی را آغاز کرد و در سال ۱۳۴۲ جهت اعتلای کار خویش از کلاس‌های نورعلی برومند، حبیب‌اله بدیعی، علی تجویدی و علی‌اصغر بهاری بهره برد. او در سال ۱۳۵۴ تحصیلات موسیقی در دانشگاه تهران را به پایان رساند و از همان سال به تشویق نورعلی برومند به نواختن ساز کمانچه پرداخت.
از آثار وی می‌توان ترکمن صحرا، هجران، کوراغلو و مجموعه موسیقی قشقایی را نام برد، پیکر وی دیروز در آباده چهره در نقاب خاک کشید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل