کد خبر: 3949
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
نگارخانه وصال شیرازی میزبان نمایشگاهی از آثار طراحی محمد ذاکری در مورد «افسانه سیزیف» می‌شود.

نگارخانه وصال شیرازی میزبان نمایشگاهی از آثار طراحی محمد ذاکری در مورد «افسانه سیزیف» می‌شود.

به گزارش پیام‌خبر؛ نگارخانه وصال شیرازی میزبان نمایشگاهی از آثار طراحی محمد ذاکری در مورد «افسانه سیزیف» می‌شود. این نمایشگاه که مجموعه آثار محمد ذاکری با عنوان «افسانه سیزیف» و «تحشیه متن نامتعین» را به نمایش می‌گذارد، ساعت ۱۷ روز جمعه ۲۷ دی ماه جاری گشایش خواهد یافت و تا ۴ بهمن ماه جاری ادامه خواهد داشت.

محمد ذاکری، متولد ۱۳۶۰  در شیراز است که پس از اخذ کارشناسی ارشد معماری از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، به عنوان مدرس دانشگاه آزاد شیراز مشغول شد.

مقالاتی همچون زمان، فضا و پویایی، انتشارات آی آر اف، ۲۰۱۸، فضا و زمان موقت و ماندگار در فرهنگ و معماری ایرانی، سمپوزیوم بین المللی فضامندی و زمان‌مندی، ورشو، لهستان، ۲۰۱۶، جایگاه فضای شهری ماندگار و موقت در شکل‌گیری هویت شهری، سمپوزیوم فضامندی و زمان‌مندی، ورشو، لهستان، ۲۰۱۶، مکان حافظه و حافظه مکان، انتشارات آی آر اف، ۲۰۱۶ و جستاری در دلبستگی به مکان و ماندگاری ذهنی باغ‌های ایرانی، کنفرانس مکان حافظه و حافظه مکان، ورشو، لهستان، ۲۰۱۵ تا کنون از وی منتشر شده است.

افسانه سیزیف یک مقاله فلسفی از آلبر کامو است. نسخه فرانسوی آن در سال ۱۹۴۲ با نام Le Mythe de Sisyphe منتشر گردید.

در این مقاله آلبر کامو برای اولین بار واژه ابزورد را به کار می‌برد که بعدها الهام بخش گونه‌ای از تئاتر به نام تئاتر پوچی گردید که مارتین اسلین در کتابی به همین نام به توضیح آن پرداخته‌است.

سیزیف در اساطیر یونان بخاطر فاش کردن راز خدایگان محکوم شد تا تخته سنگی را به دوش گرفته و تا قله یک کوه حمل کند، اما همین که به قله می‌رسد، سنگ به پایین می‌غلتد و سیزیف باید دوباره این کار را انجام دهد. کامو می‌گوید پیروزی وی در آگاهی است.

بخش از افسانه سیزیف: در این افسانه، تقلای پیکری دردمند دیده می‌شود که سنگی عظیم را برکنده، آن را می‌غلتاند و صدها بارِ مشقت بار، از سر، آن را به بالای شیبی می‌رساند.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.