کد خبر: 4017
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۰
 • خبرنگار: سهیلا ستایش
 • چاپ
کمیسیون پایش قوانین و مقررات

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون پایش قوانین و مقررات، رقابت و خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی فارس گفت: فساد فراپایگان و فساد فرومایگان نقش دو تیغه قیجی را برای قطع رگ حیات سلامتی جامعه ایفا می کنند.

به گزارش پیام خبر، غلامحسین شعرا در جلسه کمیسیون پایش قوانین و مقررات، رقابت و خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی فارس که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: نمی توان به موضوع مهم فساد به صورت تعارفی و شعاری نگاه کرد زیرا فساد اصلی ترین عامل انحراف یک جامعه است.
وی افزود: برای زدودن فساد از بدنه یک جامعه باید با عوامل اصلی و این پدیده که همان فساد فراپایگان هست، ارزیابی و مبارزه شود که در این صورت فساد فرومایگان تقریبا واضح و مورد توجه همگان است.
شعرا با بیان اینکه فساد فرومایگان به دلیل عمومیت داشتن مورد توجه افراد است اظهارداشت: برای رهایی از فساد در بخش های مختلف جامعه و حرکت به سمت جامعه سالم باید به بر جلوگیری از فساد فراپایگان تمرکز شود و با این بخش مبارزه شود تا شاهد اثرات آن در بخش های پایین دستی باشیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: باتوجه به آنکه اقتصاد کشور یک اقتصاد دولتی است و منشأ مفاسد در اقتصاد دولتی نهفته است لذا بخش دولتی نیازمند تغییرات اساسی در تصمیم گیری ها و بدنه خود باشد تا بسترهای ایجاد کننده فساد و راه های مفسدان بسته شود.
وی گفت: این درحالی است که نمی توان تاثیر بخش خصوصی را در موضوع فساد نادیده گرفت و اعتقاد داریم بخش خصوصی یکی از زمینه های ایجاد کننده فساد در جامعه است که این پدیده بیش از دیرگان گریبان خود بخش خصوصی را گرفته است.
شعرا با بیان اینکه آثار فساد فرامایگان به مراتب بیشتر از فساد فرومایگان است ادامه داد: زمینه های متعددی برای ایجاد فساد توسط بخش خصوصی وجود داشته اما متاسفانه امروز شاهد ریشه دار شدن فساد به صورت گسترده در برخی از بخش های در کشور هستیم که این موضوع نامبارکی در جامعه ماست.
وی عنوان داشت: مبارزه با رانت و فساد جز اصول اولیه انقلاب بوده و امروز نیز این موضوع همچنان در بسیاری از دستگاه ها به خوبی رعایت می شود اما معتقدیم برای ریشه کن شدن فساد از جامعه ما باید یک حرکت ملی برای از کار انداختن قیچی فساد در کشور ایجاد شود.
در این جلسه آقای دکتر صمدی استاد دانشگاه و خانم دکتر محمدی به بیان گزارش هایی در خصوص فساد و مسایل مرتبط با آن پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.