اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی فارس گفت: اخلاق کسب و کار و مسئولیت اجتماعی بنگاه ها از مباحث مهم و به روز در حوزه اقتصاد است که امروزه فعالان بخش خصوصی و سازمان ها باید مد نظر داشته باشند.

به گزارش پیام خبر، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، صلاح الدین ایزدفر در جلسه کمیسیون اخلاق کسب و کار که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: مسئولیت اجتماعی تعهد اجتماعی است که صاحبان بنگاه های اقتصادی در جهت کمک به جامعه و به صورت داوطلبانه انجام می دهند که
وی با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی و اخلاق کسب و کار باهم مرتبط هستند افزود: اخلاق کسب و کار بر مسئولیت اجتماعی بنگاه تاثیر دارد لذا در راستای ارتقای مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی باید موضوع مهم اخلاق کسب و کار تقویت شود.
ایزدفر اظهارداشت: همچنین مسئولیت پذیری در روابط و رفتار اجتماعی از اصولی ترین شاخصه های اخلاق است و این درحالی است که سند اخلاقی از جهات گوناگون می تواند در رشد اخلاقی سازمان نقش مهمی داشته باشد.
وی اضافه کرد: واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی باید در جهت رعایت حقوق اقشار جامعه، محیط و طبیعت بر اصول اخلاق کسب و کار و مسئولیت اجتماعی اهتمام داشته باشند زیرا مردم انتظار دارند نهادهای کسب و کار با استفاده از امکانات مالی و نفوذ اجتماعی‌ شان برای رفع مشکلات اجتماعی، مانند فقر، آسیب های اجتماعی، حفاظت از محیط زیست و حقوق بشر اقدام کنند.
در این جلسه خانم شفیعی رئیس اداره آموزش و مشارکت مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس نیز به ارائه گزارشی با موضوع" اخلاق محیط زیستی در کسب و کار" پرداخت.
وی گفت: ظرفیت اکولوژی کره زمین یک و هفت دهم هکتار است در حالی سرانه مصرف بشر 3 هکتار می باشد لذا استفاده انسانها از کره زمین موجب آلودگی، تخریب و بهره کشی از آن شده است.
شفیعی با بیان اینکه مسائل و مشکلات محیط زیستی شامل تغییر اقلیم، آلودگیها، کم آبی و تنوع زیستی است افزود: بر اساس آمار و با الگوی مصرف موجود کره زمین جوابگوی 4 میلیارد نفر است که اگر مصرف سرانه نصف شود زمین ظرفیت 7 میلیارد نفر را خواهد داشت.
وی بیان کرد: بهره گیری بی رویه از جنگلها، عدم مدیریت مصرف انرژی، آلودگی آب، هوا، خاک و تولید زباله اثرات مخرب بر محیط زیست دارد که راه حل آن کاهش زایدات، استفاده مجدد، بازیافت و دفن بهداشتی زباله هاست.
شفیعی اظهارداشت: بیشترین امید به ارتقاء بهره وری آب، در بخش کشاورزی و اصلاح الگوی تولید در این بخش است اما جای تاسف است که هم اینک بیش از 80 درصد از رودخانه های کشور و منابع آبهای زیرزمینی در مسیر تخلیه آلودگی ها قرار دارند.
وی اضافه کرد: پارک ملی پناهگاه حیات وحش، منطقه حفاظت شده، آثار طبیعی ملی، مناطق شکار ممنوع از مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست فارس می باشد.
شفیعی همچنین به مواردی از جمله برنامه جمعیتی و نقش آن در کاهش تخریب محیط زیست، لزوم آموزش و فرهنگ سازی جهت حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن، رعایت چرخه محیط زیست در احداث ساختمانها و استفاده از مبدل حرارتی در آنها، اصلاح سیاستهای دولت در جهت رفع مشکلات زیست محیطی، ضرورت کاهش مصرف پلاستیک و فرهنگ سازی در این زمینه ، کاهش تعرفههای گمرکی در واردات چوب جهت کاهش قطع درختان و تخریب جنگلها و تهیه الگوی کشت توسط وزارت کشاورزی اشاره کرد.
در این جلسه سایر اعضا به بیان نظرات خود پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.