اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی فارس گفت: اخلاق کسب و کار و مسئولیت اجتماعی بنگاه ها از مباحث مهم و به روز در حوزه اقتصاد است که امروزه فعالان بخش خصوصی و سازمان ها باید مد نظر داشته باشند.

به گزارش پیام خبر، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، صلاح الدین ایزدفر در جلسه کمیسیون اخلاق کسب و کار که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: مسئولیت اجتماعی تعهد اجتماعی است که صاحبان بنگاه های اقتصادی در جهت کمک به جامعه و به صورت داوطلبانه انجام می دهند که
وی با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی و اخلاق کسب و کار باهم مرتبط هستند افزود: اخلاق کسب و کار بر مسئولیت اجتماعی بنگاه تاثیر دارد لذا در راستای ارتقای مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی باید موضوع مهم اخلاق کسب و کار تقویت شود.
ایزدفر اظهارداشت: همچنین مسئولیت پذیری در روابط و رفتار اجتماعی از اصولی ترین شاخصه های اخلاق است و این درحالی است که سند اخلاقی از جهات گوناگون می تواند در رشد اخلاقی سازمان نقش مهمی داشته باشد.
وی اضافه کرد: واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی باید در جهت رعایت حقوق اقشار جامعه، محیط و طبیعت بر اصول اخلاق کسب و کار و مسئولیت اجتماعی اهتمام داشته باشند زیرا مردم انتظار دارند نهادهای کسب و کار با استفاده از امکانات مالی و نفوذ اجتماعی‌ شان برای رفع مشکلات اجتماعی، مانند فقر، آسیب های اجتماعی، حفاظت از محیط زیست و حقوق بشر اقدام کنند.
در این جلسه خانم شفیعی رئیس اداره آموزش و مشارکت مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس نیز به ارائه گزارشی با موضوع" اخلاق محیط زیستی در کسب و کار" پرداخت.
وی گفت: ظرفیت اکولوژی کره زمین یک و هفت دهم هکتار است در حالی سرانه مصرف بشر 3 هکتار می باشد لذا استفاده انسانها از کره زمین موجب آلودگی، تخریب و بهره کشی از آن شده است.
شفیعی با بیان اینکه مسائل و مشکلات محیط زیستی شامل تغییر اقلیم، آلودگیها، کم آبی و تنوع زیستی است افزود: بر اساس آمار و با الگوی مصرف موجود کره زمین جوابگوی 4 میلیارد نفر است که اگر مصرف سرانه نصف شود زمین ظرفیت 7 میلیارد نفر را خواهد داشت.
وی بیان کرد: بهره گیری بی رویه از جنگلها، عدم مدیریت مصرف انرژی، آلودگی آب، هوا، خاک و تولید زباله اثرات مخرب بر محیط زیست دارد که راه حل آن کاهش زایدات، استفاده مجدد، بازیافت و دفن بهداشتی زباله هاست.
شفیعی اظهارداشت: بیشترین امید به ارتقاء بهره وری آب، در بخش کشاورزی و اصلاح الگوی تولید در این بخش است اما جای تاسف است که هم اینک بیش از 80 درصد از رودخانه های کشور و منابع آبهای زیرزمینی در مسیر تخلیه آلودگی ها قرار دارند.
وی اضافه کرد: پارک ملی پناهگاه حیات وحش، منطقه حفاظت شده، آثار طبیعی ملی، مناطق شکار ممنوع از مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست فارس می باشد.
شفیعی همچنین به مواردی از جمله برنامه جمعیتی و نقش آن در کاهش تخریب محیط زیست، لزوم آموزش و فرهنگ سازی جهت حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن، رعایت چرخه محیط زیست در احداث ساختمانها و استفاده از مبدل حرارتی در آنها، اصلاح سیاستهای دولت در جهت رفع مشکلات زیست محیطی، ضرورت کاهش مصرف پلاستیک و فرهنگ سازی در این زمینه ، کاهش تعرفههای گمرکی در واردات چوب جهت کاهش قطع درختان و تخریب جنگلها و تهیه الگوی کشت توسط وزارت کشاورزی اشاره کرد.
در این جلسه سایر اعضا به بیان نظرات خود پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.