نشست خبری مجتبی زوربخش رئیس سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز

رئیس سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز گفت: سرویس های مدارس از هزینه 90 درصد معاینه فنی خودرو معاف هستند و تاکسی ها برای معافیت از هزینه های معاینه فنی به مرکز شماره یک مراجعه کنند.

به گزارش پیام خبر، مجتبی زوربخش، امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای محدوده ناحیه کم انتشار آلایندگی موسوم به (LEZ)، مورد مطالعه گرفته شده است که کنترل های لازم در خصوص آلاینده ها در این محدوده شکل می گیرد.

معاون شهردار و رئیس سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز با اشاره به اینکه در بین کلان شهر شیراز، پاک ترین کلان شهر است و در بیشتر زمان سال این پاکی هوا را شاهد هستیم، اظهارداشت: همه دستگاه ها وظیفه های خاصی در خصوص پاکیزگی هوای شیراز دارند.

وی با یادآوری این مطلب که در این محدوده دسترسی برخی خودروها، محدود یا ممنوع می شود، یادآور شد: در فاز اول به دنبال محدودیت و ممنوعیت نیستیم اما به از تردد خودروهای فاقد معاینه فنی و دودزا جلوگیری می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه این محدوده به شکل 24 ساعته و یا بازه زمانی خاصی کار می کند و خودروها به چهار رده تقسیم شده است، تاکید کرد: رده آبی شامل خودروهای برقی و هیبریدی است، رده سبز، خودروهای با استاندارهای آلایندگی یورو 2 و بالاتر و خودروهایی است که در موفقیت در تست های معاینه فنی خودرو کسب کنند.

زوربخش با تاکید بر اینکه رده زرد شامل زیر یورو 2 و بدون استحلاک آلایندگی با اخذ امتیاز به شکل مشروط با عمر کمتر از عمر مصوب باشد و چنانچه برگه معتبر معاینه فنی را داشته باشند، تردد آنها بلامانع است، افزود: رده قرمز شامل خودرو فرسوده است که بر اساس قوانین باید از رده خارج شوند و خودروهای فاقد معاینه فنی در رده قرمز قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه در این طرح شماره پلاک خودروها از طریق دوربین های پلاک خوان، به شکل خودکار به سامانه سیمفا، ارسال می شود پس از آن بررسی انجام می گیرد و اگر معاینه فنی داشته باشد که مانعی وجود ندارد و اگر معاینه نداشته باشد مراتب به پلیس راهور ارائه خواهد شد، اظهار کرد: در فاز اول اجرای این طرح به شکل ارشادی شکل می گیرد.

زوربخش با اشاره به اینکه این طرح در هفت کلان شهر کشور اجرایی می شود که شیراز پس از تهران در رتبه دوم در اجرای طرح است، افزود: میانگین روزانه نزدیک پنج هزار ثبت تحلف شکل گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در 10 منطقه در شیراز دوربین های پلاک خوان و دوربین های ثبت آلایندگی هوا نصب شده است، تاکید کرد: وسائل نقلیه در تمام دوربین های نصب شده در شهر مورد بررسی معاینه فنی قرار می گیرند.

این مقام مسئول با اشاره به آمار ترددهای ثبت شده از ابتدای آذر 97 تا اول بهمن 98، اظهار کرد: تعداد یک میلیون و 964 هزار و 15 خودرو معاینه فنی داشتند و یک میلیون و 460 هزار و 72 دستگاه هم فاقد معاینه فنی بودند.

وی با اشاره به اینکه مجموع پلاک های ثبت شده در این بازه زمانی، چهار میلیون و 564 هزار و 783 خودرو بوده است، اضافه کرد: یک میلیون و 140 هزار و 696 مورد هم استعلام از سامانه سیمفا بدون پاسخ بوده است که ممکن است مشکلات نرم افزاری باشد و از این رو سعی شده تمام مشکلات نرم افزاری رفع شود.

زوربخش افزود: پنج مرکز معاینه فنی خودرو سبک در شیراز وجود دارد و برای خودروهای سنگین، یک مرکز در پایانه «اکبر آباد» وجود دارد و یک مرکز هم به زودی افتتاح می شود، افزود: دوره معافیت اخذ معاینه فنی چهارسال از تاریخ تولید خودرو است و مدت اعتبار معاینه فنی خودرو برای شخصی و دولتی یک سال است.

معاون شهردار شیراز افزود: اگر عمر خودروهای عمومی و تاکسی، بالای 10 سال باشد، مدت اعتبار معاینه فنی سه ماه و برای خودروهای عمومی و تاکسی، 10 سال و کمتر از 10 سال، مدت اعتبار معاینه فنی، 6 ماه است.

وی با اشاره به اینکه خودروهای شخصی و دولتی تولید شده سال 93 و قبل از آن، باید معاینه داشته باشند، یادآور شد: خودروهای عمومی و تاکسی تولید شده قبل از سال 97، هم باید برای اخذ معاینه فنی اقدام کنند.

زوربخش با اشاره به اینکه میزان هزینه دریافت معاینه فنی 370 هزار ریال است، افزود: سرویس های مدارس از هزینه 90 درصد معاینه فنی خودرو معاف هستند و تاکسی ها برای معافیت از هزینه های معاینه فنی به مرکز شماره یک مراجعه کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.