همایش"مسئولیت اجتماعی اثربخش و توسعه پایدار"

همایش"مسئولیت اجتماعی اثربخش و توسعه پایدار" با حضور اعضای هیات مدیره کمیسیون مسئولیت های اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران، علیرضا نبی کارآفرین اجتماعی و مدیر گروه کارخانجات زیتون آرشیا، اردشیر گراوند جامعه شناس و مدیر موسسه مطالعاتی نقش کلیک، میثم هاشم خانی ، اقتصاددان و مدیرموسسه مطالعاتی حامیان فردا و فعالان اجتماعی و اقتصادی استان فارس و کشور در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد

به گزارش پیام خبر، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس در این همایش گفت: امروز همه برای آنچه که پیرامون ما اتفاق می‌افتد، مسئولیم و به همین دلیل اتاق بازرگانی فارس اقدام به راه اندازی کمپینی با عنوان #همه_مسئولیم کرده است.
وی با تشریح اهداف این کمپین افزود: امیدواریم بتوانیم با راه اندازی این کمپین باری از روی دوش جامعه برداریم که در این زمینه سازمان‌های مردم نهاد، فعالان اقتصادی و انجمن‌ها نقش مهم و اساسی دارند.
راهدار با اشاره به جایگاه اتاق بازرگانی به عنوان مادر تشکل ها اظهارداشت: اتاق بازرگانی فارس در سال ‌های گذشته به موضوع مهم مسئولیت‌های اجتماعی پرداخته اما در دوره نهم به صورت ویژه با تشکیل کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه ها در دستور کار قرار داده است.
وی اضافه کرد: فعالیت های خوبی در 10 ماه گذشته در این کمیسیون ساماندهی و اجرا شده است که از جمله آنها ایجاد مرکز پایش مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی در استان فارس است که این مرکز به زودی در استان راه اندازی می شود.
راهدار ادامه داد: اتاق بازرگانی فارس در ادامه مسئولیت اجتماعی خود، طرح ساخت و بازسازی تعدادی از مدارس مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان را با حمایت فعالان اقتصادی استان را با اولویت در دستور کار دارد.
** شورای سیاستگذاری مسئولیت اجتماعی در اتاق بازرگانی ایران تشکیل می شود
در این جلسه محمود اولیایی نائب رئیس کمیسیون مسئولیت های اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق بازرگانی ایران از تشکیل شورای سیاستگذاری مسئولیت اجتماعی در اتاق بازرگانی ایران در راستای هدایت تمام فعالان بخش خصوصی در کشور و جلوگیری از پراکنده کاری خبر داد.
وی بیان کرد: موضوع مسئولیت اجتماعی ابعاد مختلفی دارد و در زمان‌های مختلف ناظر به شرایط فعلی ما و آیندگان خواهد بود.
اولیایی افزود: امید است با افزایش مسئولیت اجتماعی، پتانسیل حوزه‌های مختلف را در مسیر برنامه‌های دارای اولویت امروز و اینده به هم گره بزنیم و برنامه‌های عملیاتی و مشخصی را دنبال کنیم.
وی اظهارداشت: توجه ویژه‌ای به سیاست گذاری کلان برای بحث مسئولیت اجتماعی در جامعه در اتاق بازرگانی ایران دنبال می‌شود و در این راستا مقرر شده که شورای سیاست گذاری مسئولیت اجتماعی با متخصصان صاحب نظر دانشگاه، فعالان اقتصادی، صاحبان بنگاه‌های اقتصادی و ...تشکیل ‌شود.
اولیایی، همچنین ابراز امیدواری کرد که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی شاهد تعامل و همگرایی فعالان اقتصادی باشیم.
وی اضافه کرد: فارس سرزمینی است که دل همه ایرانی‌ها برایش می‌تپد چون مهد فرهنگ ایران زمین است و در سال‌های اخیر در حوزه اقتصاد هم نقش مهمی را ایفا کرده است.
** مرکز پایش مسئولیت اجتماعی استان فارس دستاورد مهم و موثر اتاق بازرگانی فارس
سهیلا محبی، عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه ها اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: توسعه نیاز جامعه امروز است و این موضوع بر کسی پوشیده نیست البته توسعه باید پایدار، متوازن و هم جانبه باشد.
وی ادامه داد: نیاز است دیدگاهها به سمت توسعه اقتصادی، فرهنگی، زیست محیطی هدایت شود تا آینده ایده آل برای همگان رقم زده شود و نهایتا شاهد هم‌پوشانی‌ها برای بهبود معیشت باشیم.
محبی عنوان داشت: اتاق فارس به منظور انسجام بیشتر فعالیت‌های اجتماعی پیشگام تشکیل حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی را راه‌اندازی کرد که ایجاد مرکز پایش مسئولیت اجتماعی استان فارس در این کمیسیون یکی از دستاورد مهم و موثر اتاق بازرگانی فارس در استان و کشور است.
وی، ساختار مند شدن کلیدواژه‌های این کمیسیون را هدف تشکیل این کمیسیون عنوان کرد.
** به اهمیت پیوست اجتماعی فعالیت‌ها توجه شود
در ادامه این جلسه اردشیر گراوند جامعه شناس و مدیر موسسه مطالعاتی نقش کلیک نیز با اشاره به اهمیت پژوهش‌های اجتماعی در پیشبرد و ثمربخشی برنامه‌های مختلف گفت: متاسفانه هیچ زمانی به اهمیت پیوست اجتماعی در فعالیت‌ها پی نبرده و به لزوم آن توجه نکرده‌ایم.
وی با بیان اینکه تجربه تاریخی ایرانی‌ها حاکی از حضور فعال آنها در کارهای خیر است، افزود: گاهی مدرن شدن گرفتاری‌های متفاوتی ایجاد و اساسا نظام اجتماعی را دچار مشکل می‌کند.
این پژوهشگر با اشاره به دو کلید واژه پیوست اجتماعی و مسئولیت اجتماعی، بیان کرد: هر عملی باید یک پیوست اجتماعی داشته باشد اما متاسفانه در کشور به پیوست اجتماعی فعالیت‌ها توجه نمی شود در حالی که پیوست اجتماعی برای طرح ها و فعالیت ها قانونی و لازم‌الاجرا است.
گراوند اظهارداشت: اساس مسئولیت اجتماعی، اخلاقی و اختیاری است و پیوست اجتماعی فعالیت‌ها و الزامی شدن آن در کشور باید مطالبه همگانی در راستای مسئولیت اجتماعی شود.
وی اضافه کرد: یکی از مشکلات ما این است که در موضوعات اجتماعی سلیقه‌ای و عاطفی عمل می شود که مرز بین مسئولیت اجتماعی و وظیفه اجتماعی را پیوست‌های اجتماعی مشخص می‌کند.
گراوند در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جمعیت شیراز ١٢ برابر شهر دوم استان فارس است، ادامه داد: باید مسئولیت اجتماعی در این شهر با پیوست اجتماعی به منصه ظهور برسد.
وی با اشاره به جمعیت یک میلیون و ٤٦٠ هزار نفری شیراز، این تعداد جمعیت را نشانی از افزایش آسیب‌های اجتماعی دانست و ادامه داد: اولین مسئولیت اجتماعی در این شهر متوقف کردن مهاجرت‌هاست.
این پژوهشگر اجتماعی عنوان داشت: جامعه‌ای که مستاجر زیاد دارد یعنی آسیب‌های اجتماعی را افزایش داده است لذا امروز از بهترین راههایی که بتوان کشور را مدیریت کرد ، کنترل اجتماعی است.
گراوند با تاکید بر اینکه توان فرهنگی جامعه را باید در نظر گرفت در حالی‌که حجم ورودی مهاجرت‌ها به شیراز به اندازه ظرفیت آن نبوده است، تصریح کرد: حدود ٦٠ درصد جمعیت شیراز متولد این شهر و ٤٠ درصد جمعیت آن غریبه هستند.
** به کمک تک تک ایرانیان برای وطنمان نیازمندیم
علیرضا نبی کارآفرین اجتماعی و مدیر گروه کارخانجات زیتون آرشیا هم به عنوان دیگر سخنران این جلسه نیز گفت: امروز همه ما در جامعه در قبال یکدیگر مسئول هستیم و تاکید دارم نسبت به مسایل جامعه باید چشم ها را شست و جور دیگر دید.
وی با تاکید بر مسئولیت اجتماعی همه مردم کشورمان افزود: به کمک تک تک ایرانیان برای وطنمان و برای حفظ تمامیت ارزی کشورمان نیازمندیم و راه حل مشکلات آتش زدن اتوبوس و غارت کردن بانک نیست.
نبی بیان کرد: بیکاری و فقر تبعات و آسیب های جدی در اجتماع دارد و در این زمینه راه حل آموزش ایجاد اشتغال و آموزش مهارت است.
وی با تاکید بر اینکه باید فرصت اشتغال برای همه اقشار جامعه فراهم شود اظهارداشت: در جامعه در موضوع اشتغال جایگاه زندانیان و کسانی که دارای سوپیشینه هستند ما کجاست؟ ما برای این افراد چه کار و اشتغالی را ایجاد کردیم؟ مسئولیت اجتماعی ما در قبال جامعه و این افراد چیست؟
نبی اضافه کرد: در بسیاری از مواقع هزینه در زندان بودن زندانی بیشتر از جرم اوست اما زمانی که به افراد با سابقه کار و اشتغال می دهیم می بینیم که رابطه آنها با بزه کاملا قطع می شود واین نمونه کاملی از مسئولیت اجتماعی است.
وی با بیان اینکه در موضوع اشتغال فارغ التحصیلان چه کرده ایم ادامه داد: ما در کشور در بخش اشتغال فارغ التحصیلان مشکل داریم اما چرا مسئولان ما در این زمینه تدبیری ندارند و مسئولی که ناکارآمد است باید مسئولیت اجتماعی خود را کنار رفتن از جایگاه و مقامش بداند و انجام دهد.
نبی عنوان داشت: ایجاد اشتغال برای افراد آسیب دیده می تواند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کند و همه ما در این موضوع می توانیم موثر و مفید باشیم که نمونه آن این است که سازمان های دولتی نیازهای خود را از جوامعی تامین کنند که بازار هدف آنها آسیب دیدگان اجتماعی است و همین کار مانع بسیاری از آسیب ها در اجتماع می شود.
وی با بیان اینکه بخش خصوصی ما توانمند است تصریح کرد: مردم شهر شیراز و استان فارس روحیه و منش بزرگی دارند و بزرگانی مانند سعدی و حافظ که نمونه ای از مردم شیراز هستند لذا مردم این استان و اتاق بازرگانی فارس باید ساز و کاری برای کمک به اقشار آسیب دیده برنامه ریزی کرده و اقدامی انجام دهد.
** تحلیل ابعاد مختلف فقرزدایی در کشور
در ادامه این جلسه میثم هاشم خانی اقتصاددان و مدیر موسسه مطالعاتی حامیان فردا نیز با ارائه گزارشی با عنوان"استانداردهای ارزیابی اثربخشی در پروژه های فقرزدایی" گفت: فقر زدایی به معنی بهبود وضعیت افراد و تورم یکی از سیاست های اثرگذار بر کاهش فقر است اما تورم به طور خاص برای کاهش فقر نیست بلکه برای بهبود وضعیت عموم مردم و رونق سرمایه گذاری بلند مدت است.
وی با تاکید بر مراحل استاندارد ارزیابی اثر بخشی افزود: یکی از ویژگی های جوامع توسعه یافته شکستن تله فقر است به این معنا که امکان ارتقا برای افراد فراهم می شود و فرد فقیر شانس پیشرفت و خارج شدن از فقیر بودن را دارد.
هاشم خانی اظهارداشت: این درحالی است که در جوامع توسعه نیافته مکانیزم هایی از جمله ممنوعیت مالکیت زمین کشاورزی و عدم اجازه به درس خواندن فرزندان رعیت و فقرا وجود دارد که فقرا رشد نکرده و در جایگاه خود باقی بمانند.
وی اضافه کرد: از دلایل موروثی و تشدید شدن فقر می توان به بازماندن کودکان از تحصیل، زاد و ولد بالا، کیفیت پایین امکانات آموزشی، نداشتن اینترنت و عدم دسترسی به ضامن بانکی اشاره کرد.
هاشم خانی ادامه داد: باید استراتژی در نظر گرفته شود که بهترین برنامه و مسیر برای کاهش فقر در جامعه اتخاذ شود و این درحالی است که آنچه تاکنون از پروژه های فقر زدایی در کشور دیده ایم کم بودن اثربخشی آنها بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.