پرچم چین با ویروس کرونا

یک روزنامه دانمارکی روز سه شنبه اعلام کرد که از چین به دلیل انتشار کاریکاتوری که در آن ستاره های زردرنگ پرچم این کشور به شکل ویروس جدید کرونا در آمده بودند عذرخواهی نخواهد کرد.

به گزارش پیام خبر، یک روزنامه دانمارکی روز سه شنبه اعلام کرد که از چین به دلیل انتشار کاریکاتوری که در آن ستاره های زردرنگ پرچم این کشور به شکل ویروس جدید کرونا در آمده بودند عذرخواهی نخواهد کرد.

روزنامه یولند پوستن «Jyllands-Posten» روز دوشنبه این کاریکاتور طنزآمیز با موضوع شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا را منتشر کرد که خشم دولت چین را برانگیخت.

نیلز بو بویزن، طراح این کاریکاتور برای کشیدن این طرح، از تصویر پرچم چین استفاده کرد و به جای پنج ستارۀ زرد رنگ این پرچم، از نماد ویروس مرگبار کرونا استفاده کرد.

سفارت چین در دانمارک در همان روز به این کاریکاتور واکنش نشان داد و با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این کاریکاتور «توهین به چین» است و «به احساسات مردم چین آسیب می‌رساند».

در این بیانیه آمده که این کاریکاتور، از «مرزهای اخلاقی آزادی بیان» عبور کرده است و بر همین اساس از این روزنامه و طراح کاریکاتور خواسته شده است تا «خود را به خاطر این اشتباه سرزنش کرده و علنا از مردم چین عذرخواهی کنند.»

اما این روزنامه حاضر به عذرخواهی نشد. جاکوب نیبروئی، سردبیر این روزنامه روز سه‌شنبه اعلام کرد که اگرچه قصد ندارند با آنچه در چین روی داده است تفریح کنند و وضعیت امروز چین را به استهزا بگیرند، اما قصد عذرخواهی هم ندارند.

او گفت: «نمی‌توانیم برای چیزی که فکر نمی‌کنیم اشتباه است، عذرخواهی کنیم. قصد خوار شمردن یا مسخره کردن وضعیت کنونی چین را نداریم و فکر نمی‌کنیم که این کاریکاتور نیز چنین معنایی داشته باشد. به نظر من این تنها نوعی تفاوت دیدگاه در درک موضوعات فرهنگی است.»

این اولین بار نیست که روزنامه دانمارکی یولند پوستن «Jyllands-Posten» کاریکاتوری بحث برانگیز را چاپ می‌کند. پیش از این در سال ۲۰۰۵ میلادی نیز در این روزنامه کاریکاتوری از حضرت محمد پیامبر اسلام (ص) منتشر شد که اعتراض مسلمانان را برانگیخت.

منبع: یورونیوز

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل

 • کلانی: نام پرسپولیس همیشه خواهد بود

  کلانی: نام پرسپولیس همیشه خواهد بود

  حسین کلانی پیشکسوت باشگاه پرسپولیس می‌گوید: نام پرسپولیس همیشه بوده، هست و خواهد بود و هرگز از بین نخواهد رفت.

 • مهمترین دعای ماه رجب، دعا برای فرج است

  مهمترین دعای ماه رجب، دعا برای فرج است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه روح همه عبادات ماه رجب، استغفار است، گفت: اعتکاف در کوی امام زمان (عج) و به نیت انس با ایشان برکات بسیار دارد، اگر قرار است فیضی در این ماه به ما برسد به واسطه امام مهدی(عج) است. مهمترین دعای این ماه دعای فرج است.

 • دوران امام محمد باقر (ع) و شکوفایی جامعه شیعی

  دوران امام محمد باقر (ع) و شکوفایی جامعه شیعی

  امام محمد باقر (ع) از فرصتی که امام زین العابدین(ع) ایجاد کرده بودند، استفاده کردند و به خاطر ایجاد فضای مناسب برای تبلیغ معارف ناب دینی و شرایط زمانی امامت امام محمدباقر(ع)، یک شکوفایی فوق‌العاده در جامعه شیعی رخ داد.

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.