فقر در اسپانیا

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه بررسی وضعیت فقر شدید برای سفری ۱۲ روزه وارد اسپانیا شد تا وضعیت پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا در زمینه رفع نابرابری، بیکاری، طرد و محرومیت‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش پیام خبر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه بررسی وضعیت فقر شدید برای سفری ۱۲ روزه وارد اسپانیا شد تا وضعیت پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا در زمینه رفع نابرابری، بیکاری، طرد و محرومیت‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهد.

فیلیپ الستون، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه فقر شدید و حقوق بشر از روز دوشنبه ماموریت یافتن شواهد عینی در زمینه فقر شدید را در مادرید، پایتخت اسپانیا آغاز می کند و پس از آن به «گالیسیا»، منطقه خودمختار شمال غربی اسپانیا، منطقه خودمختار باسک در مرز با فرانسه، «اکسترمادورا» بخش خودمختار شرق اسپانیا در مرز با پرتغال، اندلس در جنوب و کاتالونیا در شمال شرقی کشور سفر خواهد کرد.

الستون گفته است که برنامه او این است که ببیند «سیستم حمایت اجتماعی اسپانیا» برای کسانی که در فقر زندگی می کنند، چگونه کار می کند و برای این منظور حوزه‌هایی چون مسکن، آموزش و مراقبت‌های پزشکی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در سخنانی درباره فقر در اسپانیا گفت: «به نظر کمبودی از نظر شاخص‌های آماری برای نشان دادن این نکته وجود ندارد که اسپانیا مشکلات قابل توجهی در ارتباط با جمعیت کم درآمد خود دارد.هر کسی که گزارش‌ها را بخواند می فهمد که مسائلی در ارتباط با بحران مسکن در اسپانیا وجود دارد. فکر می کنم که در مود سطح بیکاری بطور کلی موضوعات بسیار جدیی مطرح است بویژه در ارتباط با جوانان و همچنین زنان. من مطمئنا با گروههایی مانند کودکان، افراد معلول، مهاجران و سایرین دیدار خواهم کرد.»

به گزارش سازمان ملی آمار اسپانیا، ۲۶ و یک دهم درصد جمعیت اسپانیا در خطر فقر و محرومیت‌های اجتماعی هستند که از رقم ۲۴ و هفت دهم درصد در سال ۲۰۱۸ بالاتر است. نرخ بیکاری نیز در اسپانیا ۱۴ و یک دهم درصد است که دو برابر متوسط این نرخ در اتحادیه اروپاست.

بر اساس این آمار نیمی از جمعیت اسپانیا به انحاء مختلف با مشکلاتی برای تامین نیازهای اساسی شان مواجه هستند و فقر بطور مداوم برای کودکان، مهاجران و کولی‌ها شدیدتر است.

گزارش‌های فیلپ الستون درباره کشورهای مختلف همواره با اعتراض و انکار دولت‌ها مواجه شده است. گزارش سال ۲۰۱۸ او از شرایط بریتانیا بر این نکته تاکید کرده است که سیاست‌های دولت بریتانیا منجر به فقیرتر شدن سیستماتیک بخش مهمی از جمعیت بریتانیا شده است. با این حال دولت بریتانیا یافته‌های او را «به سختی باورپذیر» توصیف و آنها را رد کرد. الستون در واکنش گفت تعجب می کنم که بریتانیا گزارش را بطور کامل رد می کند در حال که این گزارش حاوی حقایقی غیرقابل انکار است.

در ژوئن سال ۲۰۱۸، الستون دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که سطح نابرابری ها در ایالات متحده را افزایش داده است. او در گزارش خود گفت که مزایای رشد اقتصادی در ایالات متحده به طور فزاینده ای به جیب ثروتمندان می رود. در آن زمان نیکی هلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفت:‌ «واقعا مضحک است که سازمان ملل موضوع فقر را در ایالات متحده بررسی می کند.» او به آلستون پیشنهاد کرد به جای بررسی آمریکا بر کشورهایی مانند بوروندی و جمهوری دموکراتیک کنگو تمرکز کند.

منبع: یورونیوز

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.