کد خبر: 4079
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۸
روح الله منوچهری سرپرست اداره کل کتابخانه های استان فارس

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس با اشاره به راه یابی شیراز و اوز به مرحله نهایی جشنواره پایتخت کتاب ایران گفت: طرح های مردمی و مشارکت عموم در طرح های کتابخوانی از فاکتور مهم در جشنواره های کتاب محور کشور است و نقش کتابخانه های عمومی در این راستا پررنگ و برجسته است.

به گزارش پیام خبر، در ششمین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران، 2 شهر فارس در میان پنج شهر نهایی قرار گرفتند، شیراز و اوز در کنار شهرهای رفسنجان، بم و شهرری در آوردگاهی برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران تلاش کردند.

روح الله منوچهری، در رابطه با حضور 2 شهر استان در مرحله نهایی این جشنواره موفقیت شهرهای استان فارس در این جشنواره ملی در سال جاری را پیش از هر چیز حاصل همراه شدن دستگاه های فرهنگی و یک پارچه بودن برنامه ها و تصمیم های فرهنگ ساز در استان دانست  و با تاکید بر اینکه شیراز از نخستین دوره این جشنواره شرایط و ظرفیت برگزیده شدن در جشنواره را داشت، گفت:  مهم ترین دلیل اینکه شیراز علی رغم موفقیت در دوره های پیشین جشنواره، عنوان پایتختی کتاب را از آن خود نکرد؛ یک دست نبودن برنامه های فرهنگی و دستگاه های اجرایی بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اشاره به اینکه در شیراز به دنبال کسب عنوان پایتختی کتاب جهان هستیم، گفت: شیراز این ظرفیت و پتانسیل را دارد و حضور او در جشنواره پایتختی کتاب ایران نیز در همین راستاست. 

وی با تاکید بر اینکه سازمان های شهر شیراز به تعهدات خود در جشنواره های کتاب محور پایبند بودند، اضافه کرد: بیش از 80 درصد طرح هایی که شیراز  در پنجمین دوره جشنواره پایتخت کتاب ایران ارائه کرده بود، امسال اجرایی شده اند و بیشتر آن ها نیز طرح های ترویجی و مشارکت مردم در بحث کتابخوانی بوده است.

وی اشاره کرد: کسب این عنوان مهم است اما هدف، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ایجاد شور و نشاط در فعالیت های کتابخوانی شهرهاست.

کتابخانه های عمومی دامنه فعالیت های خود را گسترش داده است

وی اضافه کرد: طرح های مردمی و مشارکت عموم در طرح های کتابخوانی از فاکتور مهم در جشنواره های کتاب محور کشور است و نقش کتابخانه های عمومی در این راستا پررنگ و برجسته است.

منوچهری در ادامه به نقش کتابخانه ها عمومی استان فارس در این زمینه اشاره کرد و عنوان کرد: کتابخانه های عمومی نقطه مرکزی و ترویج دهنده کتابخوانی در میان مردم به شمار می روند، مهم ترین فاکتور نیز در این برگزاری چنین جشنواره های ملی و بین المللی، وجود طرح های مردمی و مشارکت عموم در طرح های کتابخوانی است که در این راستا باید نقش کتابخانه های عمومی را پررنگ و برجسته بدانیم.

وی اضافه کرد: در شهر شیراز ۲۹ کتابخانه نهادی و 18 کتابخانه مشارکتی فعال است؛ یعنی 47 پایگاه در جای جای شهر برنامه های کتابخوانی را برای مردم و با توجه با نیازهای هر منطقه برگزار می کنند و این اتفاق های بسیاری را در شهر رقم می زند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با تاکید بر اینکه کتابخانه های عمومی در چند سال اخیر دامنه فعالیت های خود را گسترش داده است، گفت: همکاری گسترده با اداره کل فرهنگ و ارشاد، شهرداری شیراز، آموزش و پرورش و مدارس، فرهنگواران و اهالی قلم، حوزه عشایر، نهصت سوادآموزی، زندان ها، سازمان های مردم نهاد، خیرین و موسسه های خیریه، بنیادهای ملی و بین المللی، مراکز پژوهشی، دانشگاه و کتابخانه های تخصصی و... انجام شده که نتیجه آن  انعقاد تفاهم نامه با موسسات مختلف و برگزاری ویژه برنامه هایی برای اقشارگوناگون است.

وی اضافه کرد: این همراهی جایگاه شیراز را در رقابت ملی پایتختی کتاب متمایز کرده است؛ کتابخانه های عمومی امروز به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی مطرح هستند و در این راستا تلاش می کنند.

منوچهری اضافه کرد: در حال حاضر برنامه هایی با گروه های مختلف ازجمله اهالی قلم و فرهنگوران، دانشجویان، دانش آموزان، کودک و نوجوان، بانوان، کودکان کار، افراد کم توان و معلول، عشایر، روستاییان، افراد با آسیب های اجتماعی، نوسوادان و ... در کتابخانه های عمومی آغاز شده و به صورت مستمر دنبال می شود. حاصل آن تعامل و حضور اکثریت افراد جامعه در کتابخانه های عمومی است.

زیربناهای کتابخانه ای در شیراز باید افزایش یابد

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اشاره به اینکه کسب عنوان پایتختی کتاب برای شیراز هدف مشترک دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان است، اضافه کرد: کسب این عنوان بسیار اهمیت دارد ولی باید در نظر داشت که شیراز شهری است که در دنیا با نمادهای فرهنگی اش شناخته شده است و باید زیرساخت های فزهنگی آن بهبود یابد.

وی به نیازهای کتابخانه ای در شهر شیراز اشاره و تصریح کرد: از نظر زیرساخت های کتابخانه ای شهر شیراز در وضعیت استاندارد نیست و لازم است که هرچه زودتر وضعیت کتابخانه مرکزی شیراز تعیین تکلیف شود.

منوچهری، ساخت کتابخانه های استاندارد را دیگر نیاز شهر دانست و گفت: کتابخانه های عمومی برنامه های گوناگون را پایه گذاری و اجرا کرده است اما در حال حاضر فضای کافی در شهر شیراز برای پروراندن این طرح ها نیست، غرب شیراز و نقطه پرجمعیت شهر کتابخانه عمومی ندارد همچنین بیشتر کتابخانه های عمومی این شهر با متراژ کم و فضای محدود است و ارائه خدمات اولیه به کاربران دشوار است.

وی خاطرنشان کرد: ساخت فضاهای کتابخانه ای استاندارد در شیراز با همکاری فرمانداری و شهرداری شیراز همچنین خیرین باید در دستور کار و اولویت قرار گیرد.

فعالیت های کتابخوانی در اوز تداوم داشته است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در ادامه با اشاره به اینکه شهر اوز امسال نیز همچون دوره های گذشته به مراحل نهایی جشنواره رسیده است، گفت: اوز تاکنون عناوین شهر خلاق ادبی و شهر دوستدار کودک را کسب کرده است و این مرهون تداوم و استمرار برنامه های کتابخوانی و همراهی و همدلی مردم و مسئولان این شهر در حوزه کتاب و توسعه کتابخانه های عمومی است.

منوچهری با اشاره به همراهی خیرین و مشارکت های مردمی در شهر اوز، گفت: مشارکت های مردمی و نقش خیرین در توسعه زیرساخت های فرهنگی شهر و کتابخانه ها ی عمومی و خصوصی از پتانسیل های شهر اوز است به طوریکه سه کتابخانه عمومی «اندیشه»، «بانو صفیه خضری» و «ام الخیر» در شهر اوز با همت خیرین ساخته و تکمیل شده است.

منوچهری تاکید کرد: اجرای طرح هایی برای تسهیل دسترسی شهروندان به کتاب، پشتیبانی از پیشنهادهای ابتکاری، توسعه فرهنگ کتابخوانی به صورت گسترده، فعالیت های مستمر در حوزه کودک و مادر در اوز همسو کردن فعالیت های مذهبی، هنری، اجتماعی و ورزشی، مشارکت عمومی در طرح های کتابخوانی و حمایت خیرین از جمله دلایل موفقیت این شهر در جشنواره کتاب محور بوده است. 

خاطر نشان می شود، شهرهای راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران توسط دبیرخانه این‌رویداد مشخص شدند، در این میان ۱۲ شهر از استان فارس در این رویداد به مرحله نیمه نهایی راه یافتند. که در این میان شش شهر شیراز، اوز، مرودشت، جهرم، فسا و اردکان به ۳۸ شهر نهایی انتخابی راه یافته بودند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.