کد خبر: 4116
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۸
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
نوزاد

مشاور عالی وزیر بهداشت گفت: نرخ باروری ۲.۱ درصد کاملاً دروغ است چرا که در سال ۹۸، ۱۵۷ هزار فرزند کمتر از سال ۹۷ در کشور متولد شده است.

به گزارش پیام خبر از شیراز، محمداسماعیل اکبری مشاور عالی وزارت بهداشت و مدیر پروژه جمعیت در نشست تخصصی جمعیت گفت: هدف اصلی ما در کشور اصلاح ساختار جمعیت است و این نسبت تنها با فرزندآوری محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه قریب به ۱۰۰ سال است که کشورهای دنیا برای سن شغلی شهروندان خود برنامه ریزی کرده‌اند، اظهار داشت: یکی از این برنامه‌ها تعریف مهاجرت و شرایط آن است ما نیز شاخص‌های مهاجرت را تعریف کردیم اما این شاخص‌ها مطابق با برنامه‌های غربی است و نتیجه آن موجب افزایش مهاجرت جوانان از کشور شده است. به طوری که در حال حاضر شاهد جمعیت ۶۰ درصدی نیروی کار در بسیاری از کشورها و بهبود وضعیت اقتصادی آنها هستیم.

اکبری با بیان اینکه اعلام نیاز به تولد ۴ فرزند در خانواده‌ها و اعطای طرح‌های تشویقی ضروری است اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۵ سال طول می‌کشد تا یک زوج فرزند بیاورند، ما بر اساس یک برنامه مدون و بین المللی به وضعیت خطرناک کنونی در حوزه جمعیت رسیده‌ایم و برای بهبود این وضعیت نیاز داریم تا هر خانوار ۴ فرزند بیاورند.

وی افزود: آمارهای نرخ باروری کشور که ۱.۸ درصد اعلام شده حقیقی نیست به عنوان مثال در استان گیلان در برخی مناطق نرخ باروری ۲ درصد و در برخی مناطق ۷ دهم درصد است و این به معنای نابودی بخش زیادی از گیلک کشور در دهه‌های آینده است.

اکبری افزود: بنده برای اولین بار با توزیع اقلام ممانعت از بارداری در مراکز درمانی مخالفت کردم و به این دلیل از من شکایت‌هایی شد. سال ۹۵ نیز نرخ باروری ۲.۱ درصد اعلام شد اما بررسی‌ها نشان داد که این ارقام مشکوک است و پس از اینکه از وجود دستکاری در ارقام اطلاع دادیم شاهد جنجال‌های فراوان بودیم.

وی اظهار داشت: تا امروز کمتر از ۶۰ درصد سیاست‌های جمعیتی را تغییر داده‌ایم، این در حالی است علم و توان تغییر صددرصدی آن را داریم اما هنوز موفق به این امر نشده‌ایم. بنده یقین دارم که برای کاهش جمعیت کشور در سال‌های گذشته برنامه ریزی خارجی انجام شده است.

مشاور عالی وزیر بهداشت در حوزه جمعیت افزود: نرخ رشد جمعیت یک عدد غیرحقیقی است و اهمیت آن زمانی است که جمعیت پایه کشور رشد داشته باشد نه جمعیت سالمند چرا که در این صورت باید دو برابر هزینه‌های فرزندآوری را صرف نگهداری از سالمندان کنیم.

اکبری اظهار داشت: بزرگترین خطای انجام شده در مساله کنترل جمعیت سکوت سیاستگذاران بود و باید این واقعیت را بپذیریم که تا چندین دهه آینده جزو چهار کشور پیر جهان خواهیم بود.

وی تاکید کرد: تنها یک اتفاق می‌تواند این خطر بزرگ را دفع کند و آن افزایش فرزندآوری در کشور است. امروز به صورت محکم اعلام می‌کنم که نرخ باروری ۲.۱ درصد کاملاً دروغ است چرا که در سال ۹۸، ۱۵۷ هزار فرزند کمتر از سال ۹۷ در کشور متولد شده است.

وی تصریح کرد: به علاوه در بحث‌های جمعیتی موضوعات دیگری وجود دارد و آن است که حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد دختران کشور ازدواج می‌کنند و باقی ممکن است ازدواج نکنند. همچنین تمامی زوج‌ها نیز به صورت قطعی فرزند نمی‌آورند به همین دلیل برای نجات کشور و افزایش نرخ باروری نیاز به تولد ۴ فرزند در هر خانوار داریم.

وی اظهار داشت: بسیاری از کشورهای جهان مشوق‌های مالی و مادی فراوانی را به خانواده‌های پرجمعیت و دارای ۴ فرزند اعطا می‌کنند و این امر باید در دستور کار برنامه‌های ما نیز قرار گیرد.

اکبری با بیان اینکه برای تأثیرگذاری در حوزه جمعیت باید به ۴ ساختار توجه کنیم، بیان کرد: یکی از این ساختارها، ساختار حاکمیتی است که شامل بیت مقام معظم رهبری، مجلس، قوه قضائیه، صدا و سیما و دیگر ساختارهای مرتبط با حاکمیت است، موضوع دیگر ساختارهای حکومتی مشتمل بر تمامی وزارتخانه هاست.

مشاور عالی وزیر بهداشت در حوزه جمعیت گفت: موضوع دیگر ساختارهای متولی از جمله وزارت بهداشت و وزارت رفاه است. متأسفانه در ساختار کاری کشور ما اولویت برای استخدام نیروهای مجرد و زنان بدون فرزند نسبت به استخدام متأهلین و مادران بیشتر است و این موضوعی است که تأثیر مستقیم بر فرزندآوری خانواده‌ها می‌گذارد.

وی بیان کرد: چهارمین ساختار مردم هستند که باید تمرکز اصلی خود را بر روی آنها و فرهنگ سازی بگذاریم. متأسفانه اعلام می‌شود مردم به دلیل شرایط اقتصادی قصد فرزندآوری ندارند اما این کاری است که ما کرده‌ایم و دلیل اصلی آن تغییر سبک زندگی مردم است.

اکبری تصریح کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که ازدواج و فرزندآوری در قشر متوسط یا ضعیف جامعه بیشتر از قشر مرفه است و در نتیجه علت اصلی عدم فرزندآوری تغییر سبک زندگی است نه مشکلات اقتصادی.

مشاور عالی وزیر بهداشت در حوزه جمعیت تاکید کرد: بنده به ازدواج زیر ۲۰ سال دختران و تشکیل خانواده زودهنگام پسران هم تاکید داشتم و این همان سبک زندگی است که در دهه‌های قبل در کشور وجود داشت.

وی در پایان تصریح کرد: کاهش فرزندآوری در کشور نتیجه سیاستگذاری‌های غلط است و این سیاستگذاری ها باید به سمت مردم حرکت کند، افرادی که در انتخابات مجلس با هزینه‌های بالا در حال تبلیغ هستند هیچ کاری برای حوزه جمعیت در خانه ملت نخواهند کرد. امروزه اگر می‌خواهیم برای حوزه جمعیت در کشور کار کنیم باید بسیجی وار عمل کنیم و با روند کنونی مسائل حل نخواهد شد.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.