عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس

عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس گفت: با توجه به تغییرات پر سرعت دنیای کسب و کار به سمت اقتصاد دیجیتال، لازم است که تصمیم گیرندگان کشور قوانین، مقررات و ضوابط لازم برای حمایت از ترویج نرم افزارهای آزاد را تدوین کند.

به گزارش پیام خبر، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار در نشست نرم افزارهای آزاد با رویکرد سازمانی که با حضور فعالان بخش دولتی و خصوصی در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: یکی از حوزه هایی که در رشد فناوری و اطلاعات در دنیا تاثیر بسزایی داشته مقوله نرم افزارهای آزاد یا متن باز است که جنبش نرم افزارهای آزاد یا متن باز پس از 20 سال تلاش برای آزادسازی نرم افزار در سراسر دنیا امروزه به رشد و بالندگی رسیده است و و از موضوعات روز در صنعت نرم افزار و حوزه فناوری اطلاعات جهان است.
وی افزود: مزایای مختلف نرم افزارهای آزاد در جامعه مانند شکوفایی خلاقیت ، کاهش شکاف دیجیتال ، انتقال فناوری ، خوداتکایی و رشد صنعت نرم افزار و رفع وابستگی و استقلال صنعت فناوری اطلاعات موجب شده حرکت شتابانی به سوی پذیرش نرم افزارهای آزاد در کشورهای جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه انجام شود.
راهدار با بیان اینکه دولت ها در انتخاب و پذیرش این گونه نرم افزارها در جامعه نقش بسیار مهمی دارند اظهارداشت: این درحالی است که نرم افزارهای آزاد یا متن باز می تواند ثروت آفرینی و حجم اشتغال فراوانی را در کشور ایجاد کند لذا دولت ها و مراکز سیاست گذاری باید ضمن توجه این بخش، زیر ساخت های ایجاد و فعالیت این مهم را فراهم کنند.
وی اضافه کرد: توسعه و به کارگیری نرم افزارهای آزاد یک جنبش جهانی در حوزه نرم افزار و فناوری اطلاعات است که دانش تولید شده در روند تکامل آن می تواند برای ارتقا سطح فناوری تولید و به کارگیری نرم افزار کشور مفید واقع شود که در نهایت با کسب این دانش های پیشرفته می تواند به تولید و توسعه این نرم افزارها حتی در سطوح پایین نرم افزاری بدون وابستگی به کشورهای دیگر و به صورت کاملا بومی اقدام کرد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه حجم بازار نرم افزارهای آزاد در دنیا بسیار زیاد است و یک بازار بکر و نو به حساب می آید ادامه داد: با گسترش بهره گیری هدفمند و راهبردی از مزایای نرم افزارهای آزاد و اصولا متدولوژی متن باز، می توان به پیشرفت صنعت نرم افزاری کشور به واسطه رونق رقابت در عرصه های تولید، توسعه و ارائه خدمات برتر و صادرات امیدوار بود.
وی با اشاره به میزان حجم بازار نرم افزار در دنیا و ایران تصریح کرد: آمار ها نشان میدهد حجم بازار نرم افزار در دنیا در سال ٢٠١٧ ، ٤٦٠ میلیارد دلار بوده است که ٦٠ میلیارد دلار سهم نرم افزارهای آزاد بوده است و آمارها نشان می دهد که بیش از ٢٥ میلیون پروژه در حوزه نرم افزار ازاد در دنیا در دست انجام است.
راهدار افزود: در صورت ترویج نرم افزار های آزاد بیش از ١٠٠ هزار شغل در کشور ایجاد خواهد شد.
جلسه در این جلسه مهرداد سهرابی مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان فارس نیز گفت: صنعت نرم افزار امروز یکی از عرصه های مطلوب برای فعالیت و توسعه است که در کشور ما نیز متخصصان خوبی در این زمینه فعال هستند.
وی با بیان اینکه به واسطه بهره گیری از صنعت نرم افزاری به دنبال بهبود فضای کسب و کار در کشور هستیم افزود: امروز کسب و کارها در حوزه نرم افزار به خوبی رشد کرده و امکان توسعه آنها وجود دارد.
سهرابی بیان کرد: یکی از چالش های ما در کشور عدم تبیین نرم افزارهای متن باز است در حالی که کشور باید برای رفع این ایراد ، قطع وابستگی و عدم حضور موفق در این زمینه اقدامات مناسب و راهکاری را ارائه کند.
وی اظهارداشت: فلسفه وجود نرم افزارهای آزاد به این سمت است که کاربر مالکیت خود را بتواند حفظ کند اما در حال حاضر در برخی از نرم افزارهای کاربر مالکیت را ندارد و انحصار در اختیار شرکت های صاحب نرم افزار است.
سهرابی با بیان اینکه انحصار در برخی از سیستم ها یک خلا است اضافه کرد: یکی از دلایل وابستگی کشور ما در بحث نرم افزار، این است که شرکت های بزرگ و فعال در این حوزه در دنیا برخی از نیازهای ما را از طریق ارایه خدمات رایگان و یا تحت نظر(لایسنس) تامین می کنند و این روند احساس نیاز برای عدم وابستگی و استقلال کشور در این زمینه را برای ما ایجاد نکرده و این یک خطر است.
وی ادامه داد: از بعد دیگر وجود انحصار در صنعت نرم افزار در جهان بحث بازار است و شرکت های بزرگ تلاش می کنند با ارائه خدمات وابستگی دیگران را به خود حفظ کرده و سهم خودرا در بازار جهان حفظ و ارتقا دهند.
سهرابی عنوان داشت: با توجه به اینکه در دوران های مختلف شرایط سختی از جمله تحریم ها بر کشور ما تحمیل می شود و احتمال ایجاد اشکال در سرویس های ما وجود دارد، باید ساز و کاری اندیشیده شود تا کشور در بحث نرم افزار به استقلال برسد.
وی با بیان اینکه نیاز کشور ما رهایی ازوابستگی و شکستن انحصار در حوزه نرم افزار است تصریح کرد: برای عدم وابستگی در این صنعت باید برنامه ریزی و سیاست گذاری های دقیق انجام شود و راهبردهای ملی در این زمینه تبیین و فعالیت ها متمرکز شود که در چند سال گذشته پروژه هایی در حوزه متن بازاز جمله سیستم عامل در کشور شروع به کار کرده است.
امیدواریم با همکاری اتاق بازرگانی فارس و برگزاری نشست های تخصصی در این زمینه، فعالان صنعت نرم افزار متن باز با چالش ها و فرصت های صنعت نرم افزار آشنا شده و مسیر برای استقلال کشور در حوزه نرم افزار فراهم شود و بتوانیم چارچوب های خوبی تدوین و به بخش دولتی کشور ارائه کنیم.
گفتنی است این نشست با همکاری جامعه آزاد شیراز لاگ و اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات فارس برگزار گردید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل

 • کلانی: نام پرسپولیس همیشه خواهد بود

  کلانی: نام پرسپولیس همیشه خواهد بود

  حسین کلانی پیشکسوت باشگاه پرسپولیس می‌گوید: نام پرسپولیس همیشه بوده، هست و خواهد بود و هرگز از بین نخواهد رفت.

 • مهمترین دعای ماه رجب، دعا برای فرج است

  مهمترین دعای ماه رجب، دعا برای فرج است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه روح همه عبادات ماه رجب، استغفار است، گفت: اعتکاف در کوی امام زمان (عج) و به نیت انس با ایشان برکات بسیار دارد، اگر قرار است فیضی در این ماه به ما برسد به واسطه امام مهدی(عج) است. مهمترین دعای این ماه دعای فرج است.

 • دوران امام محمد باقر (ع) و شکوفایی جامعه شیعی

  دوران امام محمد باقر (ع) و شکوفایی جامعه شیعی

  امام محمد باقر (ع) از فرصتی که امام زین العابدین(ع) ایجاد کرده بودند، استفاده کردند و به خاطر ایجاد فضای مناسب برای تبلیغ معارف ناب دینی و شرایط زمانی امامت امام محمدباقر(ع)، یک شکوفایی فوق‌العاده در جامعه شیعی رخ داد.

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.