کد خبر: 4137
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۸
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در مراسم بزرگداشت یادروز حافظ شیرازی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر لزوم مشارکت بر ایده پردازی توسط مردم تاکید و خاطر نشان کرد: اکنون اطلس فرهنگی هفت هزار نقطه ای در کشور شکل گرفته است و این یک ظرفیت عظیم است.

به گزارش پیام خبر، سید عباس صالحی، امروز در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و همچنین معرفی ششمین پایتخت کتاب ایران که در سازمان همایش های بین المللی مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، گفت: کانون فرهنگ، کتاب است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم تمدن و دولت های مقتدر را ایجاد کنیم، این موضوع جز با کتاب و کتاخوانی شکل نمی گیرد، افزود: کتاب ها، حافظ تمدن هاست و عیار تمدن ها با کتاب هایی است که با کیفیت آماده شده است، مشخص می شود.

وی با اشاره به اینکه چشم انداز گام دوم، تمدن اسلامی و لازم است بیش از گذشته فرهنگ کتاب و کتابخوانی را افرایش دهیم، اظهار کرد: بر اساس پیمایش ملی، حدود نیمی از جامعه ایرانی بالای 15 سال، کتاب می خوانند که هفته ای سه و هفت دهم ساعت به طور میانگین مطالعه کتاب دارند.

صالحی با یادآوری این مطلب که متغیرهای مختلف وجود دارد و اگر می خواهیم شاخص های پایه در نظر بگیریم، باید شاخص ها را مورد بررسی قرار دهیم، تاکید کرد: 70 درصد افراد بین 15 تا 25 سال در کشور کتاب می خوانند که هفته ای سه و 9 دهم ساعت در هفته کتاب مطالعه می کنند.

مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری این مطلب که باید متوسط ساعت کتابخوانی و جامعه کتابخوانی ارتقا یابد، افزود: به ترتیب کتاب های رمان و داستان، مذهبی و کتاب های تخصصی بیشترین مراجعه را دارند.

وی با اشاره به اینکه اگر جریان کتاب و کتابخوانی را به عنوان کانون تکامل فرهنگی توجه کنیم، این موضوع نیاز به برنامه ریزی دارد و رویدادهایی از این جمله این قبیل، می تواند در این راه به ما کمک کند، افزود: یکی از ویژگی های این دوره، مشارکت گرایی است و در کنار این مشارکت گرایی اجتماعی شکل می گیرد.

صالحی بر لزوم مشارکت بر ایده پردازی توسط مردم تاکید و خاطر نشان کرد: در این 6 سال، 20 هزار ایده مختلف به دست آمده و پایتختی کتاب، فرصتی برای دستیابی به ایده ها فراهم کرده است و ظرفیت های بالقوه این هفت هزار شهر و روستا که در این 6 دوره شرکت کردند، شناسایی شده است و اکنون اطلس فرهنگی هفت هزار نقطه ای در کشور شکل گرفته است و این یک ظرفیت عظیم است.

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.